Autobiografie
Dietrich Hasse určitě není našim horo&lezcům neznámý. Zapsal se nesmazatelně do pískovcových skal Elbsandsteingebirge nedaleko jeho rodných Drážďan i „Labáku“ na české straně, ale také do velkých stěn Dolomit, kde se svými spolulezci přepisoval historii, když překonali obtížnost tehdejšího šestého stupně.
Dietrich Hasse začínal v těžké poválečné době totalitního režimu v DDR, kdy nesměli ani do sousedního Československa a tak se do našich skal vydali ilegálně, což vyústilo v napínavou epizodu. Později se Hassemu podařilo odejít na Západ, kde prožil nejplodnější léta a volné hranice mu umožnily světový rozlet, čehož bohatě využíval a stoupal v horách celého světa. Jeho spolulezci byli Willi Zeller, Lothar Brandler, Jörg Lehne, Siegfried Löw. S Hassem na společném laně byli i Fritz Wiessner, který učil „Amíky“ volnému lezení, také „Mr. Salewa“ Hermann Huber a „BergsteigenSicherheit Papst“ Pit Schubert, s nimiž stál u zrodu Sicherheitskreisu a spolupracoval na zlepšování horolezecké výzbroje. Dietrich Hasse se nakonec zasloužil o lezecké objevování Metéory, kam z „písku“ přinesl znalost a technologii jisticích kruhů, pořídil si tam dům s výhledem na skály a trávil v něm klidná léta podzimu života.
Ani v emigraci však Hasse nezapomněl na svoji domovinu a tamní poměry, nezištně pomáhal přátelům za „Železnou oponou“ (nejen v DDR, ale též u nás) zasíláním časopisů a dalších informací, matroše...
K tomu všemu stihnul dát do kupy skoro čtyřsetstránkovou velkou „superbichli“ Felsenheimat Elbsandsteingebirge s dlouhým podtitulem Sächsisch-Böhmische Schweiz / Erlebnis einer Landschaft und ihre künstlerische Darstellung / Ein Jahrhundert Sächsisches Bergsteigen, kterou doplnil fotkami, graficky upravil a spoluvydal Heinz Lothar Stutte. Kniha vyšla roku 1979 a bohužel je beznadějně nesehnatelná (tak snad knihovna? ISBN 3-922066-00-3). O dvacítku roků později pak nakladatelství Bergverlag Rother vydalo Hasseho menší, ale neméně významnou knihu Wiege des Freikletterns.
A nyní máme před sebou jeho obsáhlou autobiografii Ein Leben im Lot. Pro stručnou ilustraci bohatosti jeho životního záběru poslouží již obsah knihy, o vzhledu napoví pár stránek z jejího vnitřku. Jinak nemá cenu o tom vyprávět, to je potřeba číst! Kniha s množstvím černobílých fotek a barevnou přílohou je dobře vytištěna, prostá grafická úprava nikoho nenadzvedne ani neurazí (jen trochu škoda, že úpravce jaksi zapomněl na existenci grotesku, kontrastní písmo by se určitě šiklo alespoň na hlavní titulky). V samotném závěru knihy je sympatické defilé Hasseho přátel, mezi nimiž vidíme i našeho „Pana Pískaře“ Bohouše Sýkoru se ženou Lídou - a ještě něco, opět ten vztah k domovině: pozvánka na stálou výstavu historických mědirytin a dalších grafických listů Elbsandsteingebirge – Kunst und Natur, o jejíž zřízení se Dietrich Hasse více než „jen“ zasloužil (výstavu lze navštívit zdarma v Bastei SchweizerHausu, denně od 10 do 18).
Úžasný životní příběh úžasného chlapa, krásného a dobrého člověka. Prožil velice pestrý, bohatý život a celkem nedávno oslavil kulatou osmdesátku. Využijme této příležitosti ke gratulaci a přání dobrého zdraví a elánu do dalších let!