Zajímavý matroš: Rock Exotica ROCK STAR

Autor: Vladimír Procházka ml. <(at)>, Zdroj: Vladimír Chroust Procházka II, Vydáno dne: 30. 09. 2013

Ementálská destička na karáble

Pokud snad firma Rock Exotica nebyla úplně první, pak zcela jistě byla a je průkopníkem dnes tolik populárních „rigging plates“ aneb „destiček s mnoha ementálskými otvory“ k přehledné organizaci a optimalizaci zatížení vícebodového štandu, který tak může být po všech stránkách bezpečnější než dříve. Nejmenší z nich, Rock Exotica TRI-RIG, jsme představili na tomto místě před časem, obdobné kotvící desky má dnes v nabídce řada konkurenčních výrobců.

Rock Exotica však neustrnula a (nejen) na tomto poli udává tón i nadále. Výsledkem vývoje před nějakým rokem byl až mimozemsky vypadající objekt UFO, jakýsi jakoby pro halloween vykuchaný „meloun“ z lehké slitiny s „bezpočtem“ děr pro karabiny, určený pro profesionální záchranářské a podobné týmy (povahou výrobku, váhou, rozměry i cenou), umožňující bezpečné „3D všesměrové“ kotvení, tedy ve třech dimenzích. Ostatně lze vidět na www.rockexotica.com.

 

 

RockStar 3D RigPlate
RockStar 3D RigPlate, foto: Vladimír Procházka II

 

RockStar 3D RigPlate
RockStar 3D RigPlate, foto: Vladimír Procházka II

 

Rock Exotica nedávno pod názvem ROCK STAR (po americku psáno RockStar) uvedla výrazně odtučněnou a „méně děrovanou“ sestru Ufa, která se hodí jak velkým profíkům, tak týmům s menším počtem hlav, batohů lan a karabin. RockStar sebou jistě nebude tahat lezecká dvojka či trojka (TriRig postačí), ale určitě najde uplatnění na instruktorských kurzech a podobných kratochvílích. Je to moc pěkný kus pevného a lehkého kovu, skoro až skulptura! Ostatně posuďte na přiložených fotkách (všimněte si, jakej „lanovej blázinec“ to bezva řeší – a vešlo by se víc!), nebo lépe ... omakejte si.

RockStar 3D RigPlate
RockStar 3D RigPlate, foto: Vladimír Procházka II

 

 

3D funkce zůstala stejná, deklarovaná nosnost je 36 kN, optimální zatěžování vždy přes střed objektu v ose protilehlých děr. Tloušťka jednotlivých přepážek je dostatečných 11 mm s dobrým zaoblením všech okrajů a ještě lepším u všech otvorů, takže není nutno pouze cvakat, ale do děr vázat přímo lana či smyce. Rozměry „přese všechno“ (podle toho jak „to“ měříte) 75 x 80 (nebo 80 x 80 mm, nebo 88 x 80 mm, nebo... – jo jo, je to „holt“ trojrozměrný objekt!) a váží „to“ nepříliš dramatických 212 g. Objevil jsem jedinou nevýhodu: má „to“ tak perfektní finiš a krásný elox, že je skoro škoda odrbat „to“ o hrubou žulu v Prachtelových Jizerkách. RockStar se totiž náramně a „uklidňujícím způsobem“ vyjímá na štosu blbých úředních lejster, aby snad v průvanu všedních dnů neuletěla z psacího stolu kamsi do větru Himálaje nebo rovnou do hajzlu...

 

 

 

RockStar 3D RigPlate
RockStar 3D RigPlate, foto: Vladimír Procházka II

Více najdete na www.rockexotica.com

Text a foto pro www.horyInfo.cz 

Vladimír „Chroust“ Procházka II. 

 

 

RockStar 3D RigPlate
RockStar 3D RigPlate, foto: Vladimír Procházka II