Léto se chýlí ke konci – začíná himálajská sezóna
Annapurna je nejméně lezenou osmitisícovkou. Do konce roku 2008 dosáhlo vrcholu jen 154 horolezců. 60 horolezců zde našlo smrt, dvě třetiny z nich byli obětmi lavin. S 8.051 metry patří k malým osmitisícovkám. Na jižní straně se hora strmě láme do své jižní stěny. Aktualizace: Video, rozhovor
Rozmanitá stěna ze skály a ledu, 2.500 metrů vysoká. Už v roce 2007 a 2008 jsem se pokoušel v ní vylézt linii. Bohužel bezúspěšně. Obě expedice se uskutečnily během monzunů v dubnu/květnu. Annapurna není z jihu ohraničena žádným dalším horským pásmem. To znamená, že vítr zasahuje horu přímo bez jakékoliv překážky, což vede k neustálým srážkám. V takovéto stěně může mít 10 cm sněhu katastrofální následky. Laviny dosahují takového rozměru, že si to člověk sotva může představit. Následný monzun přináší většinou – v protikladu k jaru – stabilnější počasí. Dny jsou o něco kratší a je chladněji, což je v jižní stěně spíše výhoda. Slunce je méně intenzivní a má menší sílu a nerozměkne tolik sněhovou pokrývku. Oproti tomu už skála není bohužel také vůbec vyhřátá a při lezení bez rukavic můžete mít zmrzlé prsty. Dobrodružství vynikne díky tomu, že si člověk všechno nemůže spočítat předem. Člověk může vytušit, co ho čeká, ale jisté není nic. Pohodlně jít životem nikdy nebyl můj cíl. Proto to na Annapurně zkouším po třetí. Chci uskutečnit své sny a vize. Annapurna je jedním z těchto snů.
Expedice odstartovala 16. září 2013. S Quatar Airways letíme do Kathmandu. 2 až 3 dny později budeme cestovat dále do Pokhary. Odtud se jde za pět dní po krátkém přejezdu autobusem pěšky do základního tábora. Základní tábor se nachází ve 4.100 metrech na boční moréně ledovce, který vede k jižní stěně. Pohodlné místo v zeleni. Cesta ke stěně je odtud ještě relativně daleko. Úpatí stěny se nachází cca v 5.000 metrech. Abychom se aklimatizovali, potáhneme veškerý svůj materiál k úpatí stěny, kde si zřídíme dobrý výchozí bod. Výběr cesty zvážíme až na místě. Rozhodující budou aktuální podmínky a počasí.
10. 10.: Ueli Steck dosáhl vrchol Annapúrny I (8,091 meters) jižní stěnou. Detaily\ jeho výstupu zatím nejsou známé, z SMS, kterou poslal svému sponzorovi, firma Scarpa ze základního tábora vyplývá dosažení vrcholu sólovýstupem jižní stěnou.
Byl to již třetí Steckův pokus o výstup na Annapúrnu. Pokoušel se o ni jiv letech 2007 a 2008, obě expedice skončily nešťastně. V roce 2007 Stecka zasáhla a málem zabila padající skála. Roku 2008 ukončil pokus, když byl jeho španělský spolulezec zraněn. Pokoušel se ho zachránit, ale marně.
Janine a Dan Patitucci se postarají, aby expedice zůstala zdokumentována pro vzpomínku i fotograficky. Více informací naleznete na:
Informace o průběhu expedice naleznete jako vždy na: www.uelisteck.ch
Podívejte se na první video, narychlo sestřihané v Nepálu:
Ueli Steck - Annapurna South Face - Quick Edit from Nepal from Fenom Creative Group on Vimeo.
Epic TV: rozhovor s Ueli Steckem, 1. díl