Tatranská legenda a reprezentant
26. října zemřel po dlouhé nemoci ve věku 89 let známý horolezec, reprezentant, reprezentační trenér a prvovýstupce Jaroslav Sláma.
Narodil se 2. 5. 1924 v Praze. Po gymplu šel studovat na filozofickou fakultu, kde byl žákem profesora Patočky, ale z politických důvodů skončil už ve druhém semestru.
Do Vysokých Tater zavítal poprvé v roce 1946. Cestoval 24 hodin s kamarádem, který později emigroval na Novou Guineu. Dojeli do Štrby, na louce objevili seník a přespali v něm. Druhý den viděli nádherné a čisté Tatry a Jarda se hned zapřísahal, že sem bude jezdit tak často jak jen bude moci. Vyrazili na Vysokou, ale netrefili a dostali se pod Dračí štít. Když zjistili, že lezou jinde než by měli, do stěny Vysoké přetraverzovali - s jediným kladivem a jednou skobou se nakonec na Vysokou dostali.
Jarda lezl i na našem „pískovišti“, ale Tatry mu učarovaly tak, že se rozhodl zůstat natrvalo a nastoupil do jednoho knihkupectví v Popradu. Od roku 1951 se pak živil jako nosič na Teryně, kde o rok později začal a pak sedm let chatařil. V roce 1958 přešel na Lomnický štít na pracoviště Ústavu experimentální fyziky ČSAV jako technik, později pracoval „dole“ ve Starém Smokovci jako samostatný odborný pracovník onoho ÚEF SAV.
Jarda ve Vysokých Tatrách udělal na padesát zejména zimních prvních přelezení a prvovýstupů, například Lomničák V stěnou, J stěnou na Malý kolový (1949), S stěnou Malého Javoráku (1951), S stěnou na Zadný ľadový (1952), S stěnou na Javoráku (1953), v pravé půlce Z stěny Žluté věže (zima 1952), Cagašíkovou cestou na Žlutou stěnu (1955), Orlowského na Galerii Ganku (1959).
Na Kavkazu má na svém kontě desítku významných výstupů, včetně prvovýstupu S stěnou na V vrchol Šcheldy (1961). Na Pamiru jako účastník první čs výpravy v roce 1967 vystoupil na Leninův. Lezl i na Lofotech a v Alpách, ale soupis výstupů nám chybí. Syn Tomáš vzpomíná, že táta jednou plaval asi 300 metrů v lavině v severní stěně Lyskammu a domů se vrátil „pěkně“ potlučený.
Jaroslav Sláma získal čestný titul „Mistr sportu“, byl československým horolezeckým reprezentantem a v letech 1956 až 1962 dokonce trenérem čs reprezentačního družstva. Navíc byl horským záchranářem, členem Horské služby Vysoké Tatry.
Jarda často říkával a také se dle toho řídil: „Príroda je môj spôsob života. Bez nej by som nemohol, nevedel a nechcel žiť...“
Jaroslav Sláma zemřel po dlouhé těžké nemoci 26.10.2013. Po celý život to byl férový a velmi skromný chlap, nezviditelňoval se a nikam netlačil. Tím spíš si zaslouží naši úctu a neměli bychom na něj zapomenout. Rozloučíme se s ním v sobotu 16.11.2013 v 10 hodin na symbolickém cintorínu ve Skaláku pod Hrubou Skálou...
Za použití zápisků a fotek z rodinného archivu Slámových
pro www.HORYinfo.cz připravil člen Historické komise ČHS Vladimír „Chroust“ Procházka II.,
faksimile pochází z publikace „Horolezectvo – encyklopédia“ (nakladatelstvo Šport Bratislava 1989, str. 262)
Rozloučení s Jaroslavem Slámou bude 16. listopadu 2013 od 10:00 hodin na symbolickém hřbitově na Hrubé Skále.
Seznam cest Jaroslava Slámy na tatry.nfo.sk