ROCK EXOTICA / DOUBLE MICROCENDER

Autor: Vladimír Procházka ml. <(at)>, Zdroj: Vladimír Chroust Procházka II, Vydáno dne: 21. 11. 2013

Zajímavý matroš

Unikátní kompaktní a přitom velmi pevné šplhadlo Double MicroCender„sežvýká“ dva prameny lana. Je přímým potomkem MicroCenderu, jehož předchůdcem byl již před čtvrtsoletím větší záchranářský RescuCender– oba tyto modely pro jednoduché lano jsme později v Evropě mohli vidět i v nabídce firmy Petzl v době, kdy americká Rock Exotica s expandujícím francouzským obrem výrazně spolupracovala.

 
 
Double MicroCender je něco jako „siamský boční srůst“ dvou jednoduchých MicroCenderů. Dvě korýtka pro lano jsou oddělena středovou přepážkou, dva výstředníkové palce nezávisle kývající na společném čepu fungují na principu dvojzvratné páky a do záběru jsou přitlačovány pružností ocelových lanek, která zároveň slouží proti ztrátě palců – pro vložení nebo vyjmutí lan/a je nutné šplhadlo porozebrat (což je obecná nevýhoda všech obdobných blokantů á la první Gibbs).
 
 
 

 

Unikátnost Double MicroCenderu tkví především v tom, že umožňuje použití na dvojici lan různých průměrů (ač shodný průměr obou je doporučován). Rozdíl průměrů je kompenzován rozdílným neboť nezávislým vytočením palců, což je umožněno zatěžováním pomocí všité vyrovnávací popruhové smyčky. Stejný princip jsme zkoušeli před nějakými třiceti lety „napíchnutím“ dvou jednoduchých Gibbsů na jediný dlouhý čep a provázáním ok palců obyčejnou smyčkou. Ale Rock Exotica tento systém dovedla - ostatně jako snad vše - k naprosté dokonalosti.

 
 

 

Velmi se mi líbí, že Rock Exotica nepodléhá všeobecnému inovačnímu tlaku (mnohdy plodícímu neskutečné konstrukční paskvily), ale zachovává vše, co se už kdysi dávno povedlo. Chválím již z RescuCenderu osvědčené finty: jednoduchý a spolehlivý pojistný kolík s pružinou, kuželovité zakončení čepu notně usnadňující „napichování“ palců při sestavování šplhadla, a miskovitá vhloubení ve dnech korýtek, do nichž jsou lana vtlačována oblými zoubky palců – toto řešení šetří lana a zároveň výrazně zvyšuje nosnost celé sestavy „lano+šplhadlo“. Sevření rozložené na větší plochu a žádné oplet drásající ostré zoubky, to je ono!
 
Detailnější popis snad nemá cenu, fotky napoví více, stejně jako faksimile sloupku o RescuCenderu z posledního vydání bulletinu HORY (číslo 22 z roku 1990, nebo snad 1991?). Pevnostní srovnání sestav „lano+šphadlo“ konkurenčních systémů nemáme k dispozici, ale lze s úspěchem předpokládat, že výhody uvedené u RescuCenderu budou obdobné též u Double MicroCenderu (proto zde ten sloupek z HOR). Stačí si uvědomit, že svírky tohoto typu jsou konstruovány tak, že nosnost limitujícím prvkem je lano, nikoli vlastní pevnost šphladla – a že systém Rock Exotica Rescu/Micro/DoubleMicro/Cender pevnost lana v místě sevření snižuje co nejméně.
 

 

 
 
 
 
 

 

 

 

Přes malé rozměry („přese všechno“ cca 75 x 60 x 65 mm) a použití lehkých slitin na největších částech (tělo a oba palce) je „šplhací siamské dvojče“ docela hmotný „macíček“ (váží čtvrt kila). Nóbl dílenské zpracování je pro Rock Exoticu příznačné – proto už na okuk a omak budí Double MicroCender důvěru, kterou si vyslouží spolehlivostí v použití.
 
Ačkoli je Double MicroCender určen primárně pro arboristy, arboretisty a jim na roveň postavené „výškové taškáře“, soukající se vzhůru a jistící se na dvojitém špagátu, tento „vehementek“ drží dobře i na jednoduchém, když druhý rupne - „jen“ pochopitelně musejí být ukotveny oba prameny, nejen přehozené přes větev! A jasně, hlídat nutno životnost a stav pružno-lanek a hlavně vyrovnávací „expresky“ mezi palci!
 
Více najdete na www.rockexotica.com
 
Text a foto pro www.horyinfo.cz

 

Vladimír „Chroust“ Procházka II.