Uživatelský test
HP 15 je novinkou mezi svítilnami firmy Fenix. Pyšní se tvrzením, že je nejsilněji svítící čelovkou na tužkové baterie na trhu a tak jsem se podíval, co je na tom pravdy. Pro testovací kus, ke kterému jsem dostal i vysvětlení, jak čelovku sestavit, jsem si zašel do firmy Kronium, která americké Fenixy distribuuje.
Výrobce tvrdí, že HP 15 nabízí bezkonkurenční světelný výkon 500 lumenů a dosvit 172 metrů. Dosahuje toho pomocí diody LED Cree XM-L2 a má být nejsilnější čelovou LED svítilnou na tužkové baterie na trhu. Čelovka má celkem 6 režimů. Prvních 5 je různá stupňovitě přepínatelná intenzita svícení od 4 lumenů s deklarovanou výdrží 220 hodin přes 45 lumenů (25,3 hodiny), 125 lumenů (10 hodin), 275 lumenů (4 hodiny) a 500 lumenů (2 hodiny). Nejsilnější režim může být v provozu ale pouze přerušovaně, po 3 minutách se přepne do slabšího režimu 275 lumenů. Poslední režim je SOS, kdy čelovka vyblikává morseovkou tento signál žádosti o pomoc se světelností 125 lumenů. Časy výdrže jsou uvedeny s nabíjecími NiMH bateriemi s kapacitou 2500mAh. Při použití jednorázových alkalických baterií dosahuje výdrž v nejnižším režimu až 220 hodin. Vše se ovládá jediným vypínačem na reflektoru. První stisknutí rozsvítí lampu v naposledy použitém režimu, každé další přepíná do vyššího světelného režimu a z nejvyššího opět do nejnižšího. Delším stisknutím na 1 sekundu se světlo vypne. SOS režim se aktivuje stisknutím tlačítka na 3 sekundy.
V čelovce je použita výkonná dioda LED Cree XM-L2 s životností 50 000 hodin, hliníkový reflektor pro světelný kužel s dosvitem 172 metrů (7420 cd). Elektronika reguluje proud tak, aby byl v každém režimu vždy konstantní jas. Jamile se baterie vyčerpají natolik, že nejsou schopny udržet nastavený režim, naskočí automaticky režim nižší. HP15 používá čtyři tužkové baterie (typ AA - alkalické, lithiové či dobíjecí NiMH). Nejdelší dobu výdrže poskytnou lithiové tužkové baterie Energizer L91 Ultimate Lithium. Baterie jsou umístěny v samostatném pouzdru, které lze umístit na zátylek nebo do kapsy či batohu a připojit prodlužovacím kablíkem. Celková délka kabelu včetně prodlužovací části je cca 130 centimetrů. Reflektor je možné sklápět v několika krocích a tím nastavit požadovaný směr svícení. Čelovka je vyrobena z odolného plastu a leteckého tvrzeného hliníku typu T6, je odolná pádům z výšky 1 metru, voděodolná podle standardu IPX-6 (ostřikování silnými proudy vody ze všech směrů). Tvrzená ultračistá skleněná čočka má antireflexní povrch.
Čelovka HP 15 se dodává v plastovém obalu, který obsahuje následující komponenty:
Po rozbalení trvá chvilku čelovku sestavit, ale ti inteligentnější z nás to jistě brzy svedou i bez nápovědy. Fenix HP 15 působí bytelným dojmem, je vidět, že ji hned tak nerozbijete. Hlavní část je reflektor, který má v zaklapnutém stavu vypínač chránený proti nechtěnému zapnutí. Na vypínač se dostanete jen ve vyklopeném stavu.
V zaklopeném stavu, který se doporučuje pro transport, je vypínač nedostupný a tudíž nelze čelovku rozsvítit a tím vysvítit v batohu před akcí. Dobrá věc.
V praxi je výborná věc difuzér, který světlo rozptyluje doširoka. Jako jediná součást čelovky působí křehkým dojmem a pasoval bych ho za kandidáta na ulomení. Odklápěcí páčka je poměrně malá. Najít ji na hlavě a odklopit difuzér je realizovatelné v prstových rukavicích, kde máte ještě alespoň částečně hmatový vjem. V tlustých je to věc zhola nemožná.
Odklopený difuzér
Kompletní čelovka v sestavě pro baterie v kapse a s prodlužovacím kablíkem váží celkem 326 gramů, z toho na hlavě máte 164 g. Výhodou tohoto způsobu použití jsou baterie v teple a větší výdrž, nevýhodou, že je reflektor na hlavě bez protiváhy a tím pádem má tendenci padat do čela, zvláště pak při běhu a chůzi. Projevuje se to zejména, když máte čelovku na čepici, nebo ještě víc na hladké kapuci bundy, třeba péřovky. Nevadí to jen když máte čelovku připevněnou na helmě, jejíž řemínky posun eliminují. Bez helmy nezbývá než více dotáhnout obvodový gumový řemínek, nebo si dát čelovku pod kapuci přímo na hlavu. S tímhle bude mít potíže každá čelovka s bytelným=hmotnějším reflektorem a bateriemi na kablíku v kapse. Ten se za určitých okolností plete. Sestava bez prodlužovacího kablíku s bateriemi na hlavovém pásku toto nevyvážení nemá, na hlavě ale máte 292 gramů a třeba při lezení v převisech už je to znát. Srovnáním s jinými typy čelovek je vidět, že Fenix HP15 patří k těžkým čelovkám, je o něco těžší než historická odolná Petzl Duo. Lehké čelovky s vysokým výkonem jsou mnohem lehčí. LED Lenser H7 váží i s bateriemi 133 g, co do bytelnosti a spolehlivosti je v nižší kategorii. Vyšší a dražší kategorie LED Lenser H14 váží i s bateriemi kolem 364 g, ta má navíc forrichtung k připevnění na kolo.
Vodotěsnost
Údaj o vodotěsnosti silnou postřikovou vodou mne zaujal. Podle zkušenosti je až příliš skromný. Dodavatel mi sdělil, že jeskyňáři tuto čelovku nechali půl hodiny svítit pod vodou. Zkusil jsem to taky a svítila v umyvadle bez problému. Jediný poznatek z tohoto pokusu je, že hlavové popruhy schnou strašně dlouho, skoro celý den. Na helmě to nevadí, na hlavě počítejte po potopení nebo zmoknutí se studeným obkladem.
Noční lezení
Asi ten nejdůležitější test proběhl před Štědrým večerem v Šárce na horní části Žabáka. Přinesl jsem kromě testovaného Fenixe HP 15 ještě svou vlastní LED Lenser H7 a Saša svého Lensera H14. To byla klika, protože se na místě zjistilo, že se projevila největší vada prvního modelu H sedmičky - nezajištěný vypínač. Rozsvítila se v batohu a nebyla schopná testování, sotva zkomírala.
Nasadili jsme světelný park na helmy a šli lézt. Jako výhoda se ukázal difuzér u Fenixe. Širší kužel je pro lezení určitě lepší, i když je energeticky náročný. V praxi se ukázala u difuzéru jedna drobná nepříjemnost. Jeho kloub a také páčka na odklopení svítí do očí. Difuzér je třeba otáčet tak, aby kloub i páčka byly nahoře mimo zorné pole. Protože se však difuzér na reflektoru víceméně volně otáčí, nastavená poloha dlouho nevydrží a je potřeba ji často obnovovat. Možná by mohl výrobce pouvažovat a nějakém začernění těchto částí.
Chlapi se rádi trumfují a proto jsme se poměřovali kdo má většího (kužela). Takhle svítí v nejsilnějším režimu Fenix HP15 na protější žebro. Kromě centrální oblastí poměrně viditelně osvětluje i okolí středu.
LED Lenser H14 má deklarovaný světelný výkon sice méně než poloviční, díky užšímu světelnému kuželu však Fenixe i tak ve středovém poli viditelně přesvítí. I LED Lenser H7 na tři mikrotužky dává uprostřed silnější světlo, podobně jako H14. Vezmu-li více než dvojnásobný světelný výkon HP15, jak by musela svítit při užším kuželu? Určitě by to bylo o dost víc, než těch uváděných 172 metrů.
Podobnou zkoušku jsme udělali i v ne zcela srovnatelných režimech - HP15 s difuzérem a H14 s nejširším kuželem. Fenix s difuzérem osvěcuje poměrně široké okolí se zdůrazněným středem.
LED Lenser H14 má osvětlenou obast užší a projevuje se i její menší světelný výkon. Střed scény je osvětlem poměrně spoře.
Celkem jasně je vidět, že široké okolí osvítí Fenix H15 více, než LED Lenser. Otázkou ale je, jestli je to to, co potřebujeme. Široké okolí potřebujeme hlavně zblízka, u pohledu do dálky nám úzký kužel bude stačit. Následující obrázek ukazuje nevýhodu úzkého kuželu světla při lezení. Osvětlujete si jen kousek skály před nosem, co chcete vidět, k tomu musíte otočit hlavu.
Difuzér Fenixe H15 tady dělá dobrou službu. Široký kužel umožní se přehrabovat v materiálu na boku, aniž by bylo nutné si příliš kroutit hlavu. Ani rozptyl difuzéru ale nestačí, aby člověk při lezení přes vlny a stupně viděl na stupy. Na to je třeba se odklonit, podívat se a pamatovat si, kde ty stupy byly.
Za dvě hodiny jsme vylezli čtyři cesty, od trojky do V+. Svítil jsem na nejvyšší dostupné stupně. Původních pět se za tu dobu zredukovalo nakonec na tři. I ten třetí stupeň svítil ještě dost dobře.
Další testování propběhlo na desetidenním výjezdu do Itálie. Při drtivé většině činností v kempu se ukázalo, že nejnižší výkon 4 lumeny je celkem dostačující a potřebovali jsme občas nanejvýš druhý stupeň. Možná by se mi líbilo, kdyby byl skok mezi prvním a druhým stupněm o něco menší. Baterie vydržely při tomto nízkém svícení bez problémů celý pobyt bez dobíjení. Kempování jsme provozovali s bateriemi v kapse připojenými prodlužovacím kablíkem. Přitom se ukázala nevyváženost nasazení na hlavu. Reflektor bez protiváhy baterií měl tendenci padat do čela a tím směrem stahoval i čepici nebo kapucu. Také se často při manipulaci pletl prodlužovací kablík. Za celý pobyt jsem si nedokázal zvyknout na ovládání. Místo vypnutí (stisk 1 sec) jsem zpravidla přepnul na silnější režim a musel přecvakat celé kolečko režimů zpátky.
Fenix HP 15 je bytelná čelovka odolná nárazům a prakticky vodotěsná, s vynikajícím světelným výkonem. Výhodou je zajištění proti nechtěnému zapnutí, možnost mít baterie v teple, difuzér účinně rozptyující světlo, dlouhá výdrž v nejnižsím stupni svícení. Výhodou i nevýhodou může být širší světelný kužel a tím menší účinnost využití světelného výkonu při svitu do dálky. Její robustost je za cenu vyšší hmotnosti. Kromě vyšší hmotnosti je slabinou nevyváženost při nasazení přes čepici při bateriích umístěných v kapse a parazitní zpětné světlo z kloubu a otevírací páčky difuzéru, který je mechanicky méně odolný, než ostatní díly čelovky. Popruhy po namočení pomalu schnou. Pokud vám nevadí vyšší váha, dobrá a spolehlivá čelovka s výborným poměrem cena/výkon.
Hmotnost: 198 g bez baterií, s bateriemi podle druhu až 326 g
Max. světelný výkon): 500 lm
max. výdrž: 220 hodin při 4 lm
Počet režimů: 6
Dosvit: 172 m
Napájení: 4xAA
Vodotěsnost: IPX-6, prudký déšť
Cena: 1999,- Kč
e-shop: Kronium