Pátek a sobota v garáži
Od pátka ráno probíhá v kulaté podzemní garáži ve švýcarském Saas Fee již třetí zastávka Světového poháru v ledolezení. Vzhledem k relativně dobré dojezdnosti autem a lákavým venkovním lezeckým terénům po cestě i v okolí, je na start přihlášena česká výprava čítající 5 lidí.
Jmenovitě jde kromě hlavní hvězdy Lucky Hrozové o naši korunní princeznu Martinu Kratochvílovou a z mužů náš nejlepší venkovní drytoolový lezec Mirek Matějec, nová naděje Jan Stračes Straka a samojediný představitel drytoolové komise ČHS Radek Lienerth známý spíše pod přezdívkou Zoban.
Zatímco většina z našich reprezentantů si bude moci již po kvalifikaci užít večírek a ráno vyrazit do okolních kopců, předpokládáme, že alespoň Lucku bude čekat semifinále a finále. Doufejme, že se z nachlazení, se kterým včera odjížděla dostane, a že to nebude mít vliv na její výkon. Aktuální obrázek na Facebooku říká něco o teplotě 37,7. Potěškoště.
V minulosti zde Lucka získala pěkná umístění. Vloni to byl bronz, v roce 2011 stříbro, v letech 2010 a 2012 čtvrté místo, v roce 2009 zde byla sedmá.
Souboj o medaile se pro Lucku stává stále více bojem Davida s Goliášem. Pro letošek má řada závodníků z finančně silných zemí delší a lehčí cepíny, které se konstruktérům podařilo šikovným kroucením rukojetí dostat do schvalovací krabice. Další vychytávka je tvarování rukojeti, kde jsou již tři možnosti úchopu a čudlík mezi ukazovák a prsteník, šetřící něco síly při visení.
Cepín vpravo má nahoře čudlík, který vytváří jednat tři úchopová místa, jednak jej lze vzít mezi ukazovák a prostředník a ušetřit tak něco sil při paragánech (šukách, čtyřkách). Na větší ohyb rukojeti si lze při paragánu trochu opřít nohu.
I tento cepín má nad spodní rukojetí výběžek, kam lze trochu opřít nohu. A je také delší. UIAA používá dole nakreslenou krabici na kontrolu příustnosti cepínů. Ty nové jsou tak pěkně zakroucené, že se tam vejdou, i když jsou lehčí. Velmi zajímavý článek o tom napsal vítěz světového poháru před lety Will Gadd.
Vývoj zaznamenala také týmová taktika - navigování závodníků prostřednictvím dohodnutých způsobů povzbuzování, které má vliv zejména právě v Saas Fee, kdy se mohou navigátoři rozmístit po všech patrech a málem šuškat závodníkovi do ouška. Týmová spolupráce je už při prohlížení cest, kdy si závodníci z jedné země rozdělí cestu na ússeky, které zakreslí a pak to dají v izolaci dohromady. Protože Rusové, Korejci, ale i další mají nakoupené veškeré na závodech používané plastové chyty, a trénují na nich, není pro ně problém už v izolaci vytvořit pohybové schéma cesta, kterou polezou. Má-li s nimi Lucka držet krok, musí být o stupeň lepší. Platilo to zejména pro závody v Koreji a Busteni, kde byla sama a za těchto podmínek odvedla velmi dobrou práci.
Bude zajímavé sledovat, jak si povedou ostatní. Martina Kratochvílová bude zkoušet Světový pohár poprvé, zatím se zúčastnila jen prvního ročníku MS juniorů, kde v nepříliš silné konkurenci obsadila druhé místo. Historicky nejlepšího umístění z našich reprezantantů se podařio v loňském roce Radku Lienerthovi 15 místo, předtím byl Lukáš Pálka 44. Mirek Matějec v Saas Fee ještě body do Světového poháru nezískal a Jan Straka bude startovat poprvé. V roce 2008 byl Stanislav Kvak Hovanec na 30. místě, 2007 Jirka Pelikán na 19. místě.
Na startovní listině je na obtížnost 27 žen, Martina Kratochvílová startuje první s číslem 2, Lucka startuje 20. s číslem 38. Mužů je na startovní listině 64 ve dvou skupinách. Ve skupině 1 leze Radek Lienerth 11. s číslem 73, Mirek Matějec 32. s číslem 119, ve skupině 2 je 14. Jan Straka č. 77 hned po Ďuro Švingálovi (SVK, 74).
Přímý přenos: zde
Program:
Pátek 24. 1. 2014
8:30 - 13:00 kvalifikace žen obtížnost
14:15 - 18:45 kvalifikace mužů obtížnost
Sobota 25. 1. 2014
8:45 - 11:45 Semifinále žen
13:00 - 16:00 Semifinále mužů
17:45 - 19:15 Finále žen
21:00 - 22:15 Finále mužů