Mistroství Evropy ve skialpinismu

Autor: Štěpán Pleskač <stepan.pleskac(zavináč)seznam.cz>, Zdroj: Štěpán Pleskač, Vydáno dne: 18. 02. 2014

ARINSAL ANDORRA INDIVIDUAL RACE 16.2.2014

Na nedělní dopoledne připravili pořadatelé v Andoře individuální závod jednotlivců. Bohužel se puntíku vyplnila předpověď, v nižších polohách pršelo, ve středisku Arcalís, kde se závodilo, vydatně chumelilo a připadlo nějakých 30 centimetrů nového sněhu.

Bohužel to ovlivnilo atraktivitu závodu, pořadatelé museli upravit původně plánované trasy. Jak většina závodníků v cíli uvedla, díky mlze, větru a hustému sněžení, nebylo vidět vůbec nic ani ve výstupech, a už vůbec ne ve sjezdech. Ani závodníci, ani diváci z toho nic neměli. Naštěstí trasy závodu byly mnoha dobrovolníky prošlapané a vítr je nestačil komplet zafoukat. Sjezdy byly extrémně těžké v čerstvém hlubokém sněhu. Ale podmínky měli všichni stejné. Startovalo se v Arcalís ve výšce 1960 metrů nad mořem, cíl byl na jiném místě o nějakých 100 výškových metrů výš.

Michal Štantejský
Michal Štantejský, foto: Štěpán Pleskač

Seniory čekalo pět výstupů s celkovým převýšením 1900 metrů, a celkem čtyřikrát absolvovali chůzi na botách s lyžemi na batohu. Nejvyšším bodem byl Cap del la Coma s nadmořskou výškou 2750 metrů nad mořem. Český reprezentant v této kategorii Michal Štantejský obsadil 32.příčku, byl o jedno místo lepší, než v úvodní den na Vertical Race. V cíli byl rád, že to má za sebou. Řekl, že v podobném „humusu“ už dlouho nezávodil. Závod vyhrál i díky svým sjezdařským schopnostem Villiam Bon Mardion z Francie. Druhý skončil Matheo Eydalin a třetí nestárnoucí Manfred Reicheger, oba z velmoci skialpinismu, Itálie. Závod žen měl stejnou vítězku, jako v pátek, Bon Mardionovu reprezentační kolegyni Laetitii Roux.

Dominik Sádlo
Dominik Sádlo, foto: Štěpán Pleskač

Junioři měli úvod závodu stejný jako senioři, vynechali pouze jedno jejich stoupání a museli zdolat převýšení 1590 metrů. Bronzový z pátečního Vertical Race Dominik Sádlo se držel od startu ve vedoucí skupině, ze které se postupně odpoutávala trojice soupeřů. Dominik je s několika dalšími závodníky pronásledoval, ale s přibývajícími metry se dostavovala únava a dál už bojoval každý sám jak s nástrahami počasí, tak s extrémně těžkou trasou. Cíl protnul jako první, po celé trase hnaný svým fan-clubem, skoro domácí, Oriol Cardona ze Španělska a porazil největšího favorita závodu Federica Nicoliniho z Itálie. Třetí skončil další z Italů Pietro Canclini a náš Dominik jen těsně prohrál se švýcarem Baptistem Sticherem boj o čtvrté místo. Uznal, že soupeři byli tentokrát lepší. Na stupně vítězů se přece jenom podíval, pořadatelé vyhlašovali nejlepších šest juniorů.

Junioři při výstupu na botách
Junioři při výstupu na botách, foto: Štěpán Pleskač

Kadetské kategorie čekal závod ještě o jeden kopec zkrácený a převýšení jejich trasy bylo 1200 metrů. Český zástupce v kategorii kadetů David Novák bojoval celou trasu okolo desátého místa, nakonec se jen těsně do desítky nevešel, a obsadil jedenáctou příčku. Stylem start-cíl zcela ovládl závod Davide Magnini z Itálie.

David Novák
David Novák, foto: Štěpán Pleskač

Příští rok čeká skialpinisty světový šampionát ve švýcarském Verbier, tentokrát by se mělo závodit kromě Vertical Race a Individual Race, jako v letošním roce, i ve sprintu, v týmovém závodě, a ve štafetách. Protože je Verbier z České republiky výrazně blíž, než Andorra, pojede snad do Švýcarska víc českých reprezentantů a přivezou s sebou i české fanoušky. Kolotoč světového poháru ještě letos nekončí, za čtrnáct dní pokračuje ve Švýcarku v Les Diablerets a za dalších pět týdnů vyvrcholí v norském Tromso. Český reprezentant Dominik Sádlo drží průběžnou čtvrtou příčku mezi juniory a je tak velmi blízko medailovým pozicím.