Jak se to počítá: zde
Celkovými vítězi Světového poháru v obtížnosti jsou Maria Tolokonina a Maxim Tomilov. Lucka Hrozová obsadila šesté místo a na 15. najdeme juniorskou mistryni světa Martinu Kratochvílovou, která by se bývala mohla dostat někam k 10. místu, kdyby absolvovala více závodů. Nejlepší z našich mužů Jan Straka je na 28. místě a Radek Lienerth se čtyřmi body na 66. místě. Celkem získalo body do Světového poháru 70 mužů a 60 žen. Vzhledem ke konstrukci bodování dostala body zpravidla každá žena, která vůbec do závodu nastoupila.
Rusové dokonale využili výhodu domácího prostředí a znalost použitých chytů. V ženském finále, kde byl opět na cestu čas čtyři minuty, se za sebou seřadily Maria Tolokonina, která stihla topnout všechny finálové cesty na první pokus, druhá Maryam Filippova topla jen dvě cesty, Naďa Galljamova jen jednu. Těsně za ní skončila Lucka Hrozová se dvěma topy a celkovým nejvyšším počtem pokusů ze všech finalistek a stala se vítezkou nad neruským zbytekm světa. Dalo by se také říci, že mistryní Evropy těch, které neznaly použité chyty. Nebylo možné si v přímém přenosu nevšimnout, jak Rusky nehledaly, kde chyty berou a umisťovaly cepín na první pokus bez hledání. Celkově pátá a druhá ve zbytku světa skončila Angelika Rainer, další pořadí je Petra Klingler, Woon Seon Shin a Ljudmila Badaljan, která se letos v jiných závodech neobjevila.
Finále mužů vyhrál Maxim Tomilov, který jako jediný topoval všechno, před svým bratrem Alexejem Tomilovem. Na třetí místo se prodral Korejec Park Hee Yong. Čtvrté místo patří Nikolaji Kuzovlevovi, páté junioru Radomiru Proščenkovi.
Lucka ale přece jen dostala bronzovou placku - v soutěži týmů. Počítají se dvě nejlepší ženy a dva nejlepší muži. Lucka sama dala dohromady dost bodů na třetí místo za Ruskem a Ukrajinou. S takovým výsledkem vůbec nepočítala a úžas českého týmu včetně všech koučů a trenérů byl bezprostřední a nelíčený.
První místo získal tým Ruska ve složení Maxim a Alexej Tomilov, Maria Tolokonina a Maryam Filippova, druhé místo tým Ukrajiny - Valentin Sypavin a Jevgenija Biletska, na smímku se dvěma dalšími členy výpravy, třetí místo tým České republiky.
Semifinále žen bylo buď lehčí, než kvalifikace, nebo na něj bylo více času. V kvalifikaci nedala všechny topy žádná závodnice, v semifinále hned sedm a je potěšující, že je Lucka mezi nimi. Splnila to, co slíbila včera, že bude rychle mazat, ale bezpečně. Spolu s Angelikou Rainer však potřebovala na čtvrté cestě dva pokusy. Kromě Lucky jsou finalistkami Maria Tolokonina, Naďa Galljamova, Angelika Rainer, Woon Seon Shin, Petra Klingler a Maryam Filippova.
Semifinále mužů přineslo dokonce čtyři topy všech cest. Kromě Korejce Pak Hee Yonga a Ukrajince Valentina Sypavina je finále ruské. Slovinec Janez Svoljšak zůstává na 9. místě prvním nepostupujícím.
Vzhledem ke vzdálenosti a nákladům na cestu se od nás zúčastňuje jenom Lucka Hrozová. Do Ufy letěla s četstvým skalpem cesty Pray for Power a s párdenní zastávkou v Moskvě, kde se snažila potrénovat a ruských chytech, které jsou použité i v Ufě. Vzhledem k tomu, že tendence ve Světovém poháru vede ke stavění lehčích cest a časový limit nutí závodníky k rychlosti, je znalost chytů, zejména vědomost kde mají dirku na hrot cepínu, zcela zásadní věc a kdo na těch chytech může trénovat, má podstatnou výhodu.
Rusové ledaskoho překvapili formátem závodu - leze se s horním jištěním podle pravidel podobných závodnímu boulderingu. V kvalifikaci bylo pět různorodých cest, stejných pro ženy i muže, počítala se výška na každé cestě a počet pokusů. Každý závodník má čas na cestu, pak stejný čas odpočívá, přesune se na další cestu a tak pořád dál, dokud se nevystřídají všichni na všem.
V kvalifikaci žen nedala všechny topy žádná. Nejlepší, Maria Tolokonina dala tři topy z pěti cest. Lucka Hrozová se dvěma topy pátá, bezpečný postup do semifinále. Podivejte se na sestřih její kvalifikace:
Lucka hodnotila kvalifikační cesty jako lehké, ale protože je na ně jen 4 minuty, musí se rychle utíkat, aby se to stihlo. Ke srovnání s muži na stejných cestách říká, že kluci vynechávají spoustu chytů a mají na závodech výhodu, že dosáhnout dál a jsou taky rychlejší. Tomu odpovídá, že všech pět cest topovalo 9 mužů a žádná žena. Že jsou závody s cepíny nebezpečné se ukázalo zrovna dnes, kdy by jistič zraněn padajícím hrotem cepínu do obličeje. Cesty byly různorodé a poslední vedla z překližky přeš prkna do ledu. Lucka litovala, že nejsou připravené nepředvrtané ledové špalky, jako bývaly v Kirově.
Přímý přenos: zde
Výsledky: zde
V Ufě je oproti nám o 6 hodin víc, teploty se pohybují od nočních -10 k dennímu maximu kolem -2 stupňů
Program:
Sobota
10:00 (5:00 SEČ) semifinále žen
12:00 (7:00 SEČ) semifinále mužů
18:00 (13:00 SEČ) kvalifikace rychlosti žen
19:00 (14:00 SEČ) kvalifikace rychlosti mužů
Neděle
10:00 (5:00 SEČ) finále žen
12:00 (7:00 SEČ) finále mužů
15:00 (10:00 SEČ) finále rychlosti muži, ženy
17:00 (12:00 SEČ) Vyhlášení výsledků