Jak odjistit Velkou plotnu

Autor: Petr Jandík <redakce (zavináč) horyinfo.cz>, Zdroj: Petr Jandík, Vydáno dne: 10. 03. 2014

Manuál začínajícího prvolezce

Velká plotna je fenomén Suchých skal. Cesta, kterou každý pěkný den proleze kolem jedné- dvou desítek lidí, cesta, na kterou se o pěkných víkendech stojí fronty. Cesta, která je přelezená i v zimě v pohorkách, dokud se to ještě smělo. Na druhou stranu cesta, na které již bylo několik smrtelných úrazů a v internetových diskuzích nelze přehlédnout volání nezasvěcených teoretiků po jejím dojištění, snad nejlépe borháky po pár metrech. Přitom se dá Velká plotna zajistit smyčkami dost komfortně a je zřejmé, že by k těm smrtelným nehodám nemohlo dojít, kdyby jejich aktéři měli správný výběr smyček a uměli je použít.

 

K pískovcovému horolezectví patři smyčkování, a kdo smyčkovat neumí, nemá co dělat na prvním konci lana. Jen s kruhy se u klasických cest prostě nevystačí. Markantní je to právě u Velké plotny. Labužnická cesta plotnou Sokolí věže má potenciálně nebezpečnou konfiguraci. Plotna o sklonu kolem 60 až 70 stupňů totiž končí na levé straně hranou spadající do rokle. Jeden z obtížných úseků vede právě po hraně té rokle, ve které je k zemi blíž, než se zdá a nejsou-li naistalovány pod tímto místem smyčky, je pád do rokle fatální. 

Průvodce jištěním Velké plotny
Průvodce jištěním Velké plotny, foto: Eva Jandíková

 

Velká plotna začíná úsekem podél koutku. Do něj lze nainstalovat několik tenčích smyček, hlavně popruhových uzlíků a naprosto perfektně tam sedne UFO číslo 1, Vorel sei dank. 

Tutové UFO v úvodním koutku. Nad ním i pod ním jdou uzlíky 
Tutové UFO v úvodním koutku. Nad ním i pod ním jdou uzlíky, foto: Eva Jandíková

 

Koutek končí cca 3-4 metry nad zemí. V následující spárce lze namontovat další dvě smyčky, dobře se hodí dutý popruh a tenký popruh.  

Popruhový uzel nad úvodním koutkem
Popruhový uzel nad úvodním koutkem, foto: Petr Jandík

 

 

Tenký popruhový uzlík nad úvodním koutkem
Tenký popruhový uzlík nad úvodním koutkem, foto: Petr Jandík

 

 

Detail popruhového uzlíku
Detail popruhového uzlíku, foto: Petr Jandík

 

Následuje zdvih do vodorové spáry. Tady se dá dát delší smyčka do strany a vést ji přes výčnělek tak, aby při tahu dolů nevypadla. Tím máme odjištěný zdvih ke kruhu. Dají se tu vymyslet i smyčky do protitahu.

 

 

Smyčka ve vodorovné spáře jistí zdvih ke kruhu. Je zasazená zleva, drží na stranový tah, který je založením za výčnělek převeden na tah dolů.
Smyčka ve vodorovné spáře jistí zdvih ke kruhu. Je zasazená zleva, drží na stranový tah, který je založením
za výčnělek převeden na tah dolů., foto: Eva Jandíková

 

Další postup plotnou je lehčí. Po několika metrech je na levé hraně puklina, kterou lze provázat jako hodiny. Hodí se k tomu tužší smyčka, která se lépe prostrkává, třeba kevlarka. Místní znalci si k tomu nosí s sebou třiceticentimetrový rovný klacík. 

Montování hodin pomocí klacíku 
Montování hodin pomocí klacíku, foto: Petr Jandík
 

Následuje úsek podél hrany k místu, kde se plotnička zvedá, a to je ono místo, pro některé osudné. Tady lze usadit docela dobrý uzel asi půl metru pod skoro vodorovnou spárkou a hlavně bezprosředně pod těžkým místem do té skoro vodorovné spárky dát dvě smyčky do protitahu 

Lezec má rovnou před nosem krásnou spárku na uzel, půl metru pod klíčovými smyčkami do protitahu
Lezec má rovnou před nosem krásnou spárku na uzel, půl metru pod klíčovými smyčkami do protitahu, foto: Eva Jandíková

 

Při následujícím těžkém kroku pak máte smyčky nejvýše metr pod nohama a v případě pádu to podlaha nebude, pokud není jistič totální pako. 

Zásadní smyčky do protitahu pod závěrečným zdvihem zachrání při pádu život
Zásadní smyčky do protitahu pod závěrečným zdvihem zachrání při pádu život, foto: Eva Jandíková

 

No a pak už je slaňák. Tak si to užijte.

Dojišťovat Velkou plotnu? Samozřejmě, vlastními smyčkami. Teď už víte co a jak. A jestli ne, čtěte tohle: Pískovcové horolezectví: Jak smyčkovat 
Velká plotna
Velká plotna, foto: Eva Jandíková