Světový pohár ve skialpinismu Les Diablerets - Švýcarsko 1.-2.3.2014

Autor: Štěpán Pleskač <stepan.pleskac(zavináč)seznam.cz>, Zdroj: Štěpán Pleskač, Vydáno dne: 13. 03. 2014

DOMINIK SÁDLO ČTVRTÝ VE SVĚTOVÉM POHÁRU 2014

Posledním kolem světového poháru ve skialpinismu pro juniorské kategorie byl první březnový víkend ve švýcarském Les Diablerets – malém středisku východně od Ženevského jezera, kde se v sobotu závodilo v klasickém individuálním závodě, a na neděli byl připravený závod do vrchu – Vertical Race. Se snahou vylepšit průběžnou čtvrtou příčku ve světovém poháru odjel do Švýcarska Český reprezentant, junior Dominik Sádlo.

Z úvodních dvou kol ve Verbier přivezl páté místo z Individual Race a a šesté místo z Vertical Race, o týden později ve francouzském Courchevel vybojoval stříbro v individuálním závodě a bronz ve Vertical Race, v únoru v italském Val Comelicu skončil sedmý ve sprintu a šestý  v závodě jednotlivců. Ve Švýcarsku se tak ještě chtěl poprat o celkové stupně vítězů. Reálné to ještě bylo.

Ve Švýcarsku v místě závodů v posledních dnech vytrvale sněžilo, pořadatelé byli nuceni výrazně upravovat původně plánované trasy závody a výklad trasy tak při pátečním briefingu vypadal jako hlavolam. V sobotu se počasí naštěstí umoudřilo, ale nad Dominikovým startem visel veliký otazník. Během páteční cesty a večera si český junior stěžoval na nevolnosti. Rozhodnutí, zda do závodu nastoupit padlo až těsně před startem. Vůle bojovat byla silnější a Dominik stál v 9 hodin na startu. Trasa měřila 18 kilometrů a během čtyř výstupů museli junioři zdolat převýšení 1650 metrů. Úvodních 800 metrů se běželo ulicemi v centru Les Diablerets pod sjezdovku, kterou závodníci pokračovali na první vrchol.

Dominik se držel okolo čela závodu juniorů, ale jeho výraz napovídal, že bojuje především sám se sebou. Následoval kratší sjezd a výstup ve volném terénu zakončený dlouhým hřebenovým úsekem na botách. Po dalším krátkém sjezdu a občerstvovací stanici juniory čekal zvlněný terén a další výstup na hřeben. Poté je čekal nejdelší sjezd, téměř vertikální kilometr v čerstvém sněhu. Nádherný pohled na závodníky, jejich pocity byly asi jiné. Během dlouhého klesání se na trati objevily i nečekané pasáže, které „vyškolily“ mnoho zkušených závodníků ze špičky startovního pole. Došlo zde i k několika krkolomným pádům, kde kromě několika zlámaných lyží a hůlek měli i zdravotníci plné ruce práce. Naštěstí nejhorší zranění si vyžádalo „pouze“ 30 stehů na paži německého závodníka. Až do cíle Dominik bojoval těsně za medailovými pozicemi, v cíli z toho nakonec bylo páté místo. Závod juniorů ovládl ital Federico Nicolini. V hlavní kategorii mužů vyhrál přesvědčivě Kilian Jornet ze Španělska, v ženách se radovala opět letos neporazitelná Laetitia Roux.

Dominik Sádlo
Dominik Sádlo, foto: 198029001196

V neděli se závodilo ve Vertical Race, závodě pouze do vrchu. Trať vedla pouze po sjezdovce, měřila 4 kilometry s převýšením 560 metrů a byla pro všechny kategorie stejná. Na trase byly tři výrazné strmé pasáže, jinak byla spíš pozvolná. Nejlepší závodníci zvládli stoupání pod třiadvacet minut. V seniorských kategoriích mužů a žen vyhráli sobotní vítězové Kilian Jornet, a Laetitia Roux, závod juniorů měl jiného vítěze a byl jím krajan Kiliana Oriol Cardona Col. Dominik Sádlo do posledních metrů bojoval o čtvrtou příčku, v závěru mu síly nestačily a po cílovém sprintu skončil na šestém místě.

Po vyhlášení Vertical Race proběhlo vyhlášení celkových výsledků světového poháru juniorů a kategorií do 23 let. Dominikovi se sice nepodařilo probojovat na celkové stupně vítězů, a obsadil 4. místo které je příslibem do příští sezony, kdy bude ještě závodit v kategorii juniorů. Seniory čeká ještě finálový závod v Tromso v Norsku, kam už česká reprezentace cestovat nebude.

Dominik Sádlo, foto: Štěpán Pleskač