Berg 2014

Autor: Vladimír Procházka ml. <(at)>, Zdroj: Vladimír Chroust Procházka II, Vydáno dne: 21. 03. 2014

Ročenka DAV

Na sklonku loňského roku vyšla nejčerstvější společná ročenka všech tří Alpenvereinů - německého DAV, rakouského OEAV a jihotyrolského AVS. Pod názvem Alpenvereinsjahrbuch BERG 2014 je to již 138. svazek v úctyhodné řadě těchto obsažných „Zeitschriftů“. Připomeňme si, že je to již třetí ročenka po změně redakce i podstatném osvěžení novou obsahovou koncepcí, grafickou úpravou i jiným papírem.

 


 

Nové provedení ročenky pod taktovku Anette Köhler a Tyrolia-Verlag-Innsbruck-Wien si Alpenverein věnoval ke svým předloňským 150. narozeninám. Není bez zajímavosti, že na grafiku byla vypsána přísná soutěž, jejíž vítěz, mnichovské studio Gschwendtner & Partner, edici BERG ve srovnání s minulostí posunul o velké patro výš. Je to čisté a přehledné, má to řád a přitom svěží, s dynamickým zalamováním fotografií. Tradiční zůstala hutnost a pestrost náplně i stále stejný formát knihy 265 x 215 mm.

 


 

Kniha je rozdělena do šesti kapitol, jejichž názvy akcentují jméno ročenky BERG: BergFokus, BergWelten, BergSteigen, BergMenschen, BergWissen, BergKultur.

 


BERG 2014 na 256 stranách přináší zajímavé články od třicítky autorů, bohatě ilustrované převážně barevnými, ale i černobílými fotografiemi, kresbami a malbami, grafy a faksimiliemi. Alespoň krátce BERG 2014 prolistujme. Obsah a ukázky několika vnitřních stránek napovědí. 


 

Úvodní část BergFokus – hodně diplomaticky řečeno - není zrovna optimistická, naopak děsí. Alpy pod tlakem sebezničující civilizace úpí. Všechny ty dráty, beton, jeřáby, lanovky, vleky a parkoviště, větrníky kvůli elektrice, tání ledovců kvůli globálnímu oteplování... Brrrrrrrr.... Dokážou „protestanti“ ještě něco zachránit, zabránit nejšílenějším nápadům developerů?
 

 


 

 


 

 

 

 

 

Navazující kapitola BergWelten je věnována oblasti východních vápencových Alp Hochschwabgruppe, od pohledu na tamní přírodu, přes historii a horskou turistiku s dětmi až po lezení ve strmém vápně se stoletou histotií. Bonbónkem pak je příběh Hochschwabských „indiánů“, extrémních lezců Rudiho a Helgy Lindner, kteří opustili konzumní svět a v oblasti lezou a žijí jako přírodní lidé. Ke knize jako příloha (pro členy AV) tradičně patří nové vydání AV mapy Hochschwabgruppe Blatt 18 1 : 50.000 s kilometrovou souřadnicovou sítí UTM pro GPS.

 


 

V kapitole BergSteigen nejprve nahlédneme do poněkud „ujetého“ (z pohledu klasiků) světa moderního horo/lezectví se všemi těmi IT-technologiemi. „Zpět do budoucnosti“ čtenáře zavede světová kronika mezinárodně nejvýraznějších počinů 2012 / 2103, od sportovního lezení (Adam Ondra v Norsku!) přes ledy (Lucka Hrozová!), velké stěny a mixy středních velehor až po expediční lezení v nejvyšších kopcích. Tam mne nejvíce „vzal“ první výstup na Nanga Parbat přes celý hřeben Mazeno, v posledních letech bezpochyb jeden z největších výkonů na osmitisícovkách, který na jeden zátah „dali“ Sandy Allan, Rick Allen (UK) a oba jejich Šerpové Lhakpa Rangdu a Lakpa Zarok. Vedle řady jiných mi do oka také padlo jméno japonského samuraje Tatsuya Aoki, který spolu se svými druhy vloni získal Piolet d´Or za noblesní prvovýstup jižním pilířem Kyasharu a byl pak hostem Festivalu alpinismu 2013 v Praze. Moc zajímavý je i článek o přechodu Jižní Georgie ve stopách legendárního Shackeltona, dále bych vyzdvihl povídání o „trochu jiné rodinné dovolené“, totiž s malými dětmi na malém treku Annapúren.

 


 

 


 

 


 


 

 


 

 


 

Kapitolu BergMenschen uvádí bezva „trkací“ fotka a hned za ní obsáhlý šestistránkový medailón sympatické a krásné japonky Kei Taniguchi, doposud asi jediné ženské držitelky Piolet d´Or, který dostala roku 2009 a napřesrok pak v Chamonix byla členkou poroty. Moc zajímavý je rozhovor s Alexandrem Rutschkinem, specialistou na strmé, těžké a studené velké stěny, který přibližuje ruský styl „zůstat v tom, ne to zabalit!“. Už jen z pohledu dolů na jističe Míši Michajlova v převislém skálo-ledo komínu v 7.500 m na Jannu jde strach...
Pohled do hluboké historie nabízí hned desetistránkový portrét Erwina Schneidera, nejen horolezeckého velikána a „krále sedmitisícovek“, ale také světoznámého kartografa ledovcových velehor. No a pak tu máme hezký příspěvek Che donna!, přibližující práci horské vůdkyně Vroni Schrott.
 

 


 


 

BergWissen se obsáhle věnuje současným „nejnovějším“ metodám a všem těm tabulkám „stop or go“ lavinové prevence s mottem „myslet a hrabat“, další článek zkoumá riziko v horolezectví obecně. Zajímavý je i příspěvek o cestování do hor autobusem a vlakem – aby to směřovalo k praktickému využití hromadné dopravy, jsou tu odkazy na nejdůležitější internetové adresy a, světe div se, vedle všemožných alpských včetně slovinských k nim patří i naše České dráhy a Student Agency.
 

 

BergKultur přibližuje a zkoumá fenomén medializace horolezectví, dále novou horskou fotografii na rozcestí mezi přírodní idylou a hnusem industrializace hor. A každý, komu nejsou lhostejné historické souvislosti, se v posledním článku zahloubá do dějin Alpenvereinu na začátku První světové války.

 


 

 


 

 


 

Zájemce odkazujeme na www.dav-shop.de nebo dav-shop@alpenverein.de

 
Vladimír „Chroust“ Procházka II.