5 let od pádu 100 leté laviny v Roháčích
Letošní teplé dny nasvědčují, že tato mírná zima je skutečně u konce. Před 5 roky byla však situace naprosto opačná a to obzvláště v Roháčích. Zima vrcholila a zdejší sněhem obtěžkané svahy se potřebovaly odlehčit. Připomeňme si, co se stalo.
Prolog
Divná sezóna. Začátek března a pouhých 60 cm sněhu u Žiarské chaty dělá vrásky skialpinistům. Málo, hodně málo sněhu. Zima to však nevzdává. V následujících 14 dnech zkouší vše dohnat. Mlha, vichřice a intenzivní sněžení ženou kamzíky až na horní hranici lesa. Nakypaných 1,5 metru sněhu hodnotí lavináři čtyřkou. První laviny na sebe nenechají dlouho čekat. Velká prachová lavina z Otrhancov rychtuje dno Ráčkové doliny. 100 metrů široká lavina z Barance sjíždí na 4. kilometr cesty na Žiarsku chatu. Až do potoka. Obávaný Príslop stále drží. Šou může začít.
Víkend přináší krátkodobé zlepšení. Lavinovka klesá trojku a chata hostí „nebojácné“ návštěvníky. V pondělí přichází definitivní zvrat počasí. Opět silně sněží a silný severozápadní vítr převívá nový sníh na kritické jihovýchodní svahy. Chata se evakuuje. Opětovně je vyhlášen 4tý lavinový stupeň s výrazně rostoucí tendencí. Ve středu 25.března jdou strážci TANAPu opatrně nahlédnout do ústí Jamnickej doliny. Chtějí zkontrolovat Máselnou – největší lavinový žlab na Slovensku. Velikost spadlé laviny je ohromí. Hodinu před polednem se přeruší spojení s webkamerou snímající okolí Žiárské chaty. Při krátkodobém večerním vyjasnění lze dalekohledem pozorovat velký odtrh na Prislope. Zbývá pouze zjistit rozsah škod.
Následující den odhalí zkázu v celé nahotě. Průzkumné skupince se naskytne pochmurný odkaz zkázy dotvářený mlhou na hřebenech a drobným sněžením. Laviniště vypadá jako údolní ledovec. Himalájista Ján Matlák prohlásí, že toto naposledy viděl pod Annapúrnou … Nechme promluvit fakta.
25. 3. 2009 spadlo v dolině v krátkém časovém úseku přibližně 7 velkých lavin, které vytvořily jeden gigantický nános. Šířka odtrhu zhruba 3 000 metrů. Od svahů Krásná, přes Príslop, Jalovecké sedlo, Jaloveckú kopu až k Ráztoke. Výška odtrhu 1 až 3 metry. Délka nánosu 2 kilometry. Přesné GPS měření provedené na podzim roku 2009 poskytlo další parametry nánosu.
Způsobené škody byly značné. Došlo ke zničení několika hektarů porostu včetně 200 metrů lesa v protisvahu. Zlikvidován byl most, turistické přístřešky i tabule. Chatka horské služby Alpina dostala přímý zásah. Lavina vyběhla na střechu. Poškodila statiku budovy. Strhla komín i zábradlí. Střešní plechy trafostanice byly tlakovou vlnou odfouknuty až za potok. Žiarska chata a ostatní budovy jako zázrakem přežily s menším poškozením. Symbolický cintorín byl pouze lehce líznut. Žádný člověk nepřišel o život. … Poslední zbytky laviny roztály v průběhu léta 2010.
Zpracováno ze zdrojů Strediska Lavínovej Prevencie..