Světový pohár v Chongquingu: Hroza bronzový

Autor: redakce <redakce(at)horyinfo.cz>, Zdroj: redakce, Vydáno dne: 02. 05. 2014

Rychlost boulder

Letošní ročník Světového poháru zahájil boulderingem a rychlostí v čínském Chongquingu. Jediným naším zástupcem byl úřadující mistr Evropy Libor Hroza, který v malém finále získal bronzovou medaili. Bouldering vyhráli Němci Jan Hojer a Juliana Wurm, rychlost Stanislav Kokorin a Julia Kaplina. aktuálně: Video z finále rychlosti

Podívejte se na Libora Hrozu v časech 27:50, kdy pozazil Lincai Zhonga. Pak je v čase 58:00 s Gontarykem, 1:18:00 semifinále s Kokorine,, kdy trošičku zaspal na startu a v 1.23.13 kdy v malém finále vybojoval bronz nad Vajčekovským.

Průběh je dramatický s řadou protestů proti ulití startu.

Závod na rychlost:

V kvalifikaci byl nejrychlejší Polák Marcin Dzienski časem 6.31 před Liborem Hrozou s časem 6:32. V semifinále Libor v paralelním závodě prohrál ale využil šanci v malém finále. Tam porazil časem 6:25 oproti 6:59 Rusa Vajčekovského a třetím místem položil základ svých výsledků letošního Světového poháru. Celkově zvítězil Rus Stanislav Kokorin před Ukrajincem Danylo Boldyrevem a Julia Kaplina před Marií Krasavinou z Ruska, bronz získala Francouzka Anouck Jaubertová.

Z celkových výsledků je vidět, že se ruská hegemonie v rychlosti zeslabuje a do výsledků hovoří i zástupci dalších států. Kromě našeho Libora Hrozy,  Ukrajinců, Číňanů a Poláků prosadili Francouzi Anouck Joubaer na 3. místě žen,  Mawem Bassa na 4. místě mužů a Yoann Le Custer na 14., Indonésan Aspar Jaeolo na 10. místě, nebo Ital Leonardo Gontero. Podle časů dosažených v kvalifikaci může vyhrát závod kdokoliv z prvních dvanácti až čtrnácti, ve finále záleží hlavně na pevných nervech, chladné hlavě i trochu na štěstí.

Bouldering finále:

Dramatické finále má překvapivé vítěze. neuvěřitelným počtem pokusů zvítězil Jan Hojer. První boulder doslova utrápil po 14 pokusech na zónu i top. Jedničku ale pak dal už jen Šarafutdinov na 3 pokusy. Hojer měl nadprůměrný počat pokusů i na trojce, kterou dal opět zónu i top na 8 pokusů. Protože však i s těmito čísly nasbíral jako jediný plný počet topů, zaslouženě vyhrál. Druhý Rus Šarafutdinov nedal trojku, třetí Holanďan Verhoeven nedal jedničku a čtyřku. Verhoevenovy výsledky jsou pozoruhodné, uvážíme-li, že bojoval v letech 2005 až 2008 o mistra světa s Tomášem Mrázkem, svůj první závod Světového poháru vyhrál v roce 2005 ve Valence na obtížnost.

V ženském finále jsou výsledky rovněž nepříliš předpokládatelné. Třemi topy na 6 pokusů vyhrála o jeden pokus Juliana Wurmová z Německa před Britkou Shaunou Coxsey. Shauna měla vítězství na dosah, protože na čtvrtém boulderu dala zónu, zatímco Juliana tam vyšla zcela naprázdno. Topy mají ale při počítání přednost. Bronz si odváží Japonka Akiyo Noguči, která utrápila dvojku až na 10 pokusů a nedla čtyřku. Favorizovaná Rakušanka Anna Stöhrová obsadila 5. místo.

Bouldering semifinále: Dmitrij Šarafutdinov 4t9 4b5, Jan Hojer 3t4 4b9, James Kassay 3t5 4b4, Guillaume Glairon Mondet št8 4b7,  Vadim Timonov 3t8 3b8, Jorg Verhoeven 2t4 3b7, Jongwon Chon (Korea) 1t2 3b6, Tsukuru Hori 1t2 2b4.

Anna Stöhr 4t6 4b6, Alex Puccio 4t7 4b5, Juliane Wurm 4t8 4b6, Akiyo Noguchi 3t4 4b5, Shauna Coxsey 3t6 4b7, Marine Thevenet 3t14 3b8

Kvalifikace boulderingu: Muže vyhrál SLovinec Jernej Kruder, ženskou kvalifikaci Shauna Coxsey a Akliyo Noguči

V závodě se představí 22 rychloborců. Libor Hroza se vloni stal mistrem Evropy v Chamonix a v celkovém pořadí SP byl druhý za Stanislavem Kokorinem. V ženské soutěži je 24 závodnic.

Online přenos: zde.

Aktuální výsledky: zde, průběh můžete sledovat také na chytrých telefonech a tabletech systému iOS a Android. Sledujte Twitter #IFSCwc!