Pády v Tisé a Ostrově

Autor: Petr Jandík <redakce (zavináč) horyinfo.cz>, Zdroj: Petr Jandík , Vydáno dne: 11. 05. 2014

Ulomené chyty

To nám to pískovcové jako pěkně začíná. V sobotu spadl jeden lezec v Tisé, v neděli jiný v Ostrově. Oba dali podlahu a slušně se dokaličili. Jeden si zaletěl 8 metrů v Ostrově v Himmelreichu, druhý ve věžích pod silnicí v Tisé kolem šesti metrů.

Zpráva o pádu v Ostrově je zde, o pádu v Tisé zde. Náčelník HS to vidí jasně:  „Německý horolezec porušil jednoznačně zásady bezpečného lezení. V době, kdy se vydal na skálu, bylo asi pět hodin po pořádném dešti a pravidla jsou v takovém případě jednoznačná – na pískovcovou skálu nikdy dřív, jak 24 hodin po posledním dešti“, toliko citace ze stránek HS.

 

Slacklajny v Ostrově
Slacklajny na Velké tovární věži v Ostrově, foto: Petr Jandík

 

Dovedu si představit, že dogmatické uplatňování podešťových limitů může působit na některé jako červený hadr, i když mnoho pravdy na tom je. Když se podíváme na našeho Pískomila, vidíme, že v Ostrově podle radaru napršelo v sobotu po půlnoci cca 1 mm vody, předtím bylo ještě něco menších srážek, to není úplně málo. Pro Ostrov je doporučený podešťový limit 12 hodin. Samozřejmě se to nedá brát jako dogma. Jsou stěny pevnější, a stěny a místa měkčí. Předpisově vzato už mohl být podešťový limit dodržen, ale je třeba se řídit zkušenostmi a rozumem. Stěny v lese, obklopené stromy, mohou schnout déle, stejně jako vnitřky komínů a roklí. Podešťový limit je hodnota pouze orientační a nelze to brát tak, že pokud už uplynulo 12 hodin, že mohu vesele kamkoliv. Záleží na vlhkosti vzduchu, zda foukal vítr a kterým směrem, jestli bylo sluníčko a nakonec se musíme kritickým okem podívat a konkrétní skálu a cestu.

 

Počasí v Ostrově pátek - sobota. červeně jsou srážky z radaru
Počasí v Ostrově pátek - sobota. červeně jsou srážky z radaru

 

Dalším faktorem je zkušenost lezce. Zkušený pískař ví, jak může které chyty zatěžovat a může si dovolit více, než silák z překližky, který by možná dotyčné chyty mohl orvat i za úplného sucha, limit nelimit. O tomto pádu se lze na Facebooku dočíst, že šlo o německého slacklajnistu, který lezl sólo na Velkou tovární věž. Chyba se přio sólu dá udělat snadno a tak lze dotyčnému přát brzké uzdravení a poučení bez následků.

 

Zlý pes, Psí bouda VIIb - ovázaná sazenička je ryzí a ničím neodůvodněný optimismus
Zlý pes, Psí bouda VIIb - ovázaná sazenička je ryzí a ničím neodůvodněný optimismus, foto: Petr Jandík

 

Přesuňme se do nedělní Tisé. Tam pršelo v sobotu o půlnoci cca 2 mm, pak v 9 večer 1 mm, menší kapání bylo kolem půlnoci a pořádný slejvák 4 mm vody kolem páté ráno. Doporučený podešťový limit pro Tisou je 48 hodin. Věže pod silnicí mají spodní části v lese a i když jsou zpravidla spíše tvrdší, nějakých 7 hodin schnutí může sotva stačit. Z fotek uveřejněných HS nepoznám o jakou skálu a cestu konkrétně šlo, a tak zase jen obecný závěr.

 

Počasí v Tisé sobota-neděle. Červeně jsou srážky podle radaru 
Počasí v Tisé sobota-neděle. Červeně jsou srážky podle radaru

 

Podešťový limit uváděný na Skalních oblastech ČR je pro Tisou 48 hodin, pro Ostrov 12 hodin, nikoliv pro všechny 24 hodin, jak uvádí pan náčelník HS. Doporučené podešťové limity pro jednotlivé oblasti jsou uvedeny na webu Skalní oblasti a jak už bylo psáno výše, jsou to jen pomocné orientační hodnoty, které je třeba posoudit podle dalších okolností. Někde lze lézt už dříve, někde je třeba déle počkat. Kdy lézt, souvisí velmi podstatně s lezeckou technikou a zkušeností na pískovci. Chyty je třeba brát jemně, nezatěžovat je nevhodným směrem, lézt více nohama. Kdo neumí lézt jemně a zlehka "levitovat", musí počkat déle. Rozhodně se vyplatí se zeptat místních a podívat se na našeho Pískomila, kde najdete kromě předpovědi i přehledné údaje, kolik v minulých dnech napršelo. I tomuto padlému lezci přeju brzké uzdravení a pokud se nám někdo ozve a blíže upřesní co a proč se konkrétně stalo, bude to k užitku všem.

Podle komentáře Tomáše Franka, byla druhá nehoda způsobena nezkušeností lezce, který neodhadl pevnost 3cm tlustého talíře, který se s ním ulomil, když na něj stoupl. Podle vyjádření kolegů postiženého, by se s ním tento talíř ulomil i kdyby nepršelo dva měsíce.

 

Vrtulník Záchranné služby nad Dogou
Vrtulník Záchranné služby nad Dogou, foto: Petr Jandík