Už jste byli na Velké?
Autor: Petr Jandík <redakce (zavináč) horyinfo.cz>,
Zdroj: Petr Jandík, Vydáno dne: 11. 06. 2014
Vltavská žulaTo není impertinentní dotaz na vaši peristaltiku, jak by se snad mohlo na první pohled zdát, ale jde o to, jestli jste už navštívili skály spadající přímo do vod slapského přehradního jezera kousek po proudu od malé obce Velká, naproti Rovišti.
foto: Petr Jandík
Tyhle skály, které za normálního stavu hladiny slapské nádrže spadají mnohde až do vody, mají docela pěknou výšku až 45 metrů a rozhodně stojí za návštěvu všem, kdo lezou od pětek do osmiček. Díky náročnějšímu přístupu na nich nebývají davy, jako na nedalekém Rovišti a leckdy tam můžete být úplně sami. Nejlepší doba k návštěvě je za nízkého stavu vody, kdy jdou jednak lézt cesty s jinak zatopenými nástupy, jednak se otevirají pohodlnější přístupy do oblasti po obnaženém dně u břehu z obce Velká, nebo od mostu přes Vltavu na trase Příbram - Sedlčany.
Když vypadá břeh takhle, můžete po něm dojít až tam, foto: Eva Jandíková
Celou oblast půlí rokle, kterou se sestupuje ke skalám za vysokého stavu vody, když se nedá přijít po břehu. Při pohledu od vody jsou v levé polovině zleva ve spodní řadě skály Letohrádek, Dubový masiv, Sing Sing, Pevnost, Hláska, Bašta, Hradby a Strážce. Nad Strážcem je Zvěd, neboli Komín a výše ve svahu Bastila. Vpravo od rokle jsou dole Hrad, doprava výše se od něj táhne Cimbuří. Nad Hradem a Cimbuřím je Kniha šotků a ve svahu vpravo od ní Vyhlídka. Přímo od hladiny pak dále vpravo stojí Zvonice, jejíž levý bok má samostatný název Španělská bota. Dále vpravo od Zvonice je vysokým koutem oddělený Nový svět, jeho levá polovina vystupuje přímo od vody, pravá polovina je výše ve svahu. O několik set metrů dále vpravo je pak Kouzelná stěna a Kouzelný lom.
Panorama skal u Velké, foto: Petr Jandík
Pevnost, Hláska a spodní část Nového světa jsou za normálního stavu vody špatně přístupné. Spodní část Nového světa a některé cesty na Zvonici mají zatopené nástupy. Hláska sice nemá zatopené nástupy, ale nejspíš si tam za normální výšky hladiny namočíte lano. Proto je vhodné sledovat výšku hladiny na stránkách Povodí Vltavy a zvolit VD Slapy. Hladina zásobního prostoru je 270,8 m n.m., takže je-li současná výše hladiny alespoň o tři metry nižší, můžete vyrazit. Co nabízejí nejvýznamnější skály?
Hláska
Nejhodnotnější skála oblasti. Vysoká, exponovaná, s pěkným výhledem. Výška cest je tu kolem 45 metrů. Nalézá se vpravo od Pevnosti a vlevo od Bašty.
Hláska za nízkého stavu vody. Tmavá čára nad bílou vymytou základnou ukazuje, kam sahá voda obvykle,
Vlevo od markantního hlavního pilíře, po jehož levé hraně vede asi nejkrásnější cesta
Voko bere (6), je vhloubením oddělený menší pilíř, po kterém vedou dvě cesty. Pilíř končí na velké polici s druhým slaňákem, na které stojí vrcholová hlava.
Bobake (6-) má nástup označený nápisem na skále a hlavní problém má až na vrcholové hlavě.
Ztracený šíp hned vedle vpravo je i přes klasifikaci 5+ v průvodci ve skutečnosti možná o kousek těžší.
Voko bere: Dolez na polici pod vrcholovou stěnou, foto: Petr Jandík
Tanec s vlkem, poslední výšvih, foto: Petr Jandík
Levou boční stěnou hlavního pilíře vedou tři sedmičky,
Rub a líc,
Prima sezóna a
Od hradu dále, Následuje na hraně lahůdka
Voko bere, o které už byla řeč, a vpravo je
Žabí vřesk 7+. Koutem a z něj vycházejícím komínem vede ne úplně pěkný
Komín(5+). V koutě vpravo od něj je
Regulátor, jehož skutečná obtížnost zdaleka není uváděných 6, ale tak kolem 5-.
Regulátor, foto: Eva Jandíková
Krásná cesta s pěknými pozitivními chyty, v jeskyňce ve dvou třetinách výšky má druhý slaňák, kde je nejlepší přesednout při slanění ze slaňáku uprostřed vrcholu pilíře. Za osmičkovým boulderem
Pravá ruka netleská a dvěma variantami
Jindrovy cesty(7 a 6+) je poslední cesta na Hlásce,
Tanec s vlkem 5-, která má svoje samostatné slaňáky.
Bašta
Bašta
Kratší téměř kolmá stěna vpravo od Hlásky. Nejlezenější tu jsou tenký sokolík
Plavecký mariáš 5+ a plotnovitý
Kocour v botách 7+, osmičku mezi nimi je málokdy vidět někoho lézt. Bašta je přístupná sestupovou roklí za jakéhokoliv stavu vody.
Tomáš Rakovič v cestě Kocour v botách, foto: Petr Jandík
Jak vidíte na fotce, existuje i jeden docela příjemný způsob nastupu ke skalám, a sice lodička.
Hradby
Hradby
Navazují na prvý okraj Bašty, výška pod 20 metrů. Úzká boční stěna zleva má markantní dvojspáru
Koleje s jedním nýtem, kterou jde dobře dojistit menšími friendy, na pravé straně je
Dubová hrana. V čelní stěně je řada cest, z nichž asi nejhezčí jsou
Kapky deště (6-) v prostředním koutě. Morál trochu potrápí
Šípková Marjánka (6).
Kapky deště, foto: Milan Doubner
Zvěd (Komín)
Kuriózní věž ze zvětrávajících nakupených balvanů. I přes upozornění v průvodci na nebezpečnost výstupu a slanění, se občas najde hrdina, který to chce mít vylezené dřív, než to spadne. Zatím ještě drží.
Tenhle to přežil, ale jásání je trochu předčasné. Ještě je třeba slanit za slaňák na té rozpadající se hlavě., foto: Petr Jandík
Bastila
Je ve svahu nad Zvědem mírně vlevo.
Hrad a Cimbuří
Hrad
První skála dole vpravo od sestupové rokle. Hezká je Údolní cesta (6) a Zatracený vedro 7+.
Cimbuří
Stěna táhnoucí se svahem doprava vzhůru od Hradu. Na konci má výraznější věž s převisem v údolní stěně, na kterou vede moc hezká cesta
Královská cesta (6+)
Pevnost
Pevnost
Kolmá stěna s převahou těžších cest. Má porostlé předskalí a aby šlo projít pod ním, musí být stav vody hodně nízký. Zprava je od Hlásky na předskalí řetěz.
Nový svět, Zvonice (žlutočerné orámování) a Španělská bota
Zvonice
Skála vpravo pod Cimbuřím přímo u vody. Nástupy některých cest jsou za normální výšky hladiny zatopené. V takovém případě lze z vrcholu slanit do rokle mezi Zvonicí a Novým světem a lézt cesty, které začínají na suchu. Je to kuriózní
Bim bam, kde si můžete zacinkat na zvonec připevněný k převisu. V pravé stěně rokle vedou pěkné cesty
Pozitiv (7-), dlouhá stěna přes 4 kruhy, oblíbený je
Sedativ (8-) vedle vpravo.
Positiv se za překonání komína odmění pěknou stěnou, ale morál s sebou!, foto: Petr Jandík
Nový svět
Začíná na hraně Zvonice. Levá polovina má za normální hladiny nástupy zatopené, od
A je to po
Lufthansu. Od
Jackova smíchu (včetně) dál doprava se dá lézt kdykoliv. Cesty v Novém světě jsou spíše silovější. Za nízkého stavu vody lze doporučit
Aeroflot (6+) a Lufthansu,
Jackův smích (5) se dá lézt kdykoliv. Podrobněji v
tomto článku
Převislý kout Aeroflotu, foto: Petr Jandík
Vltavská žula, Velká, Nový svět, Jackův smích 5+, foto: (c) Petr Jandík
Vyhlídka
je nad Zvonicí a Novým světem.
Letohrádek
Letohrádek
je menší skála na levém kraji oblasti. Přístupná je bez ohledu na stav vody pěšinou z obce Velká, jen za hodně vysoké hladiny by mohl být problém s přístupem. V takovém případě lze přijít shora roklí, kterou ale půjde špatně trefit. Když přijdete podél vody, první narazíte na Ježkovu (5+), která potrápí těžkým nástupem. Hezčí, vyrovnanější a dokonce i lehčí je Modroočko (6) od Algeny. Vpravo za rohem je pěkná plotnová Křížem Krážem, akorát při odlezu z police je fajn si něco založit vlastního.
Křížem krážem, foto: Eva Jandíková
Ještě dál doprava do kopce je nejvyšší stěna, která zaujme obrovským zubem vyčuhujícím ze spáry, že se člověku ani moc nehce se kolem něj motat. Když jsem pod ním lezl cestu
Přes nos, radši jsem ani nedýchal. Jenže Algena pak večer v hospodě tvrdil, že to drží a že na tom dělali shyby. Moc to na to ale nevypadá. V pravé stěně téhle ústřední stěny je pěkná cesta
Nos (6), její průběh v dolní části je nejasný, nejspíš vede zpočátku společně se
Zahradní slavností, i když to v průvodci vypadá jinak. Realitě blíž je nákres ve starším Algenově samizdatu, než v novějším Obstově, zase tam ale nejsou některé novější cesty. Oba je třeba brát s rezervou.
Závěrečná plotna s vyčuhujícím zubem, foto: Petr Jandík
Ani se ho nedotknout, foto: Petr Jandík
Příjezd a příchod
Nejlépe to ukáže mapa. Standardní přístup nezávislý na stavu vody je buď lesem z jednoho ze dvou parkovišť na silnici vedoucí z Obor do Velké. Klíčové je trefit louku uprostřed lesa, s GPS se to povede lépe.
K Letohrádku, Dubovému masivu kdykoliv a za nízkého stavu i k Pevnosti se dá dojít z Velké po břehu. V současné době je možé pokračovat dál až k Baště po kramlové ferratě začínající u Dubového masivu a končící u Bašty. Je-li hodně málo vody, dá se obejít předskalí Pevnosti a dostat se zleva i k ostatním sektorům pěšky.
O něco delší, ale pohodlný přístup je za nízkého stavu vody zprava od mostu přes přehradní nádrž na silnici Příbram - Sedlčany. Zaparkujeme na rozšíření silnice, neboť pozemky kolem dál vedoucí polňačky jsou soukromé. Pak jdeme po cestě až dojdeme přímo ke břehu a po obnaženém dně dojdeme kolem Kouzelného lomu a Kouzelné stěny k Novému světu a dál minimálně pod Hlásku. Za hodně nízkého stavu vody bývá nad hladinou i bývalá navigace a to se pak dá obejít i předskalí Pevnosti až k Letohrádku.
Zobrazit místo Roviště - lezení na vltavské žule na větší mapě
Hospody
Ve Velké je hospoda U Heroldů, kde dostanete vždycky pivo a i nějaká ta méně náročná jídla. Oblíbená hospoda bývala v Oborách U Vandasů, ale už to není co to bývalo v dobách objevitelských, kdy tam byla kniha výstupů. Místní znalci tvrdí, že na jídlo jsou dobré tři hospody v Kamýku.
Průvodce
Vltavská žula od JIrky Siky (už rozebraná), databáze Horosvazu, mobilní aplikace Skály ČR (Android, iPhone). Budete-li mít štěstí, seženete v antikvariátu ručně kreslený samizdat od Algeny, nebo novější od Obsta s více idealizovanými nákresy, který je úplnější.