Je to tam
Expedice Radka Jaroše na K2 byla korunována úspěšným výstupem na vrchol. Šestnáctiletá snaha o výstup na všechny osmitisícovky končí úspěchem, Radek je podle posledních zpráv živ a zdráv v základním táboře, maraton je u konce. Aktualizováno.
Dnes v 16 hodin pákistánského času vystoupil Radek Jaroš následován Trávou na vrchol K2. Vzhledem k tomu, že na výstup vyráželi v noci, držme palce na úspěšný sestup, protože každá túra končí až v Base Campu. Dosažení vrcholu v 16 hodin není zrovna brzy, i když Libor Uher byl v roce 2007 na vrcholu o 2 hodiny později. Sestup úspěšně pokračuje, jak hlásí na svém Facebooku Tráva: "Chtel bych rict, ze se mi vcera splnil sen:) Ale zatim jsem rad, ze lezime vsichni 3 v poradku v C4. Ale abych nechodil kolem horky kase. Vcera Radek dokoncil korunu Himalaje a ja mel (myslim to uprimne) tu cest ho doprovodit. Proste jsme byli spolu na vrcholu K2 (Miska musel otocit v 8200m).
To byl zas vylet... Na vareni jsme vstavali v 22h vecer po 1,5h spanku, vychazeli jsme o pulnoci, Doplazili jsme se pred 22h, total ko. jen caj, Vse ostatni slo ven. Sundat macky a spat. Ted rano uz OK..."
Radek Jaroš je tak prvním Čechem, který nasbíral vrcholy všech osmitisícovek, k čemuž je třeba mu pogratulovat. Všechny výstupy provedl bez kyslíku a je tak patnáctý horolezec, kterému se něco takového povedlo. I když žádný z jeho výstupů neznamená nějaký průlom nebo mezník ve výškovém horolezectví, tento souhrn výstupů přestavuje hodnotu sám o sobě. Zda může Radek očekávat své druhé ocenění Výstupem roku, je otázkou. Stihl vrchol v termínu pro letošní vyhlašování. První jeho Výstup roku byl výstup McIntyrovy cesty na Šisa Pangmu v roce 2004. To je zároveň dosud nejhodnotnější Jarošův jednotlivý výstup ze všech čtrnácti osmitisícovek. Všechny ostatní kopce lezl cestami považovanými za normálky, které byly vylezeny v padesátých letech a dříve a povětšinou je leze každoročně až desítky lidí. Dnešní obvyklý průběh bývá často takový, že se zformuje mezinárodní skupina, vepředu prošlapávají cestu Šerpové s kyslíkem, případně něco fixnou. Vrchol dosažený takovýmto způsobem nelze srovnávat s výkony prvovýstupců, kromě prošlapané stopy i kvůli podstatně lehčímu a kvalitnějšímu dnešnímu vybavení. Na druhou stranu měly tehdy expedice více lidí a delší čas.
Počet Čechů, kteří vystoupili na K2, se tak rozrostl na pět: Joska Rakoncaj dvakrát, Libor Uher, Pavel Bém, Radek Jaroš a Honza Trávníček.Podle explorersweb.com vystoupilo ten den na vrchol K2 přes 30 lezců, včetně Šerpů s kyslíkem, kteří šlapali stopu a fixovali.
Průběh vrcholového dne dokumentuje blog Altitudepakistan:
Jako první vyšla ve 20:00 večer pákistánská expedice čtyř horolezců a s nimi tři Šerpové s kyslíkem. Kdo prošlapával stopu se nepraví, ale nesli 300 m lan k zafixování Bottlenecku a traverzu. Kolem 01:00 byli viděni kolem Bottlenecku. Ve 22:00 vyšli další tři Pákistánci, ve 23:30 dva Italové a jeden Pákistánec. V 0:30 vychází další skupina lezců. O Jarošovi a Trávníčkovi, kteří měli podle plánu vyjít ve 22 hodin, se blog nezmiňuje, ale v reportáži stream.cz se praví, že vyšli kolem půlnoci. V 9:45 je na čele Pákistánec Ali Durrani bez kyslíku se třemi Šerpy s kyslíkem. Dva lezci, Pakistánec Hassan a Ital Simone se vracejí kvůli bolestem hlavy. V 10:45 jsou Jaroš s Trávníčkem 300 m pod vrcholem. První z davu směřujícího na vrchol dochází ve 14:50. Je to šest Pákistánců. Následuje je část italské expedice, na vrcholu je také několik Šerpů. Nepálská ženská expedice hlásí vrchol v 15:35, 12 minut předtím předtím došel na kopec Brit Adrian Hayes. V 16:40 dochází Jaroš a chvíli po něm Trávníček.
O Jarošově úspěchu referuje španělsaký Desnivel zde