SP na rychlost, Arco: Hroza zlatý se světovým rekordem

Autor: Petr Jandík <redakce (zavináč) horyinfo.cz>, Zdroj: Petr Jandík, Vydáno dne: 31. 08. 2014

Světový rekord v kvalifikaci i čtvrtfinále

V rámci Rock Maters v italském Arcu se koná také závod Světového poháru IFSC v lezení na rychlost, kde máme zastoupení v podobě Libora Hrozy. Libor se kvalifikoval do finále skvostným časem, znamenajícím nový světový rekord.

Vyřazovací finále posledních 16 bylo především soubojem nervů.

V prvním kole - osmifinále porazil Libor "vycházkovým tempem" Isaaca Esteveze z Ekvadoru časem 6:17. Ve čtvrtfinále s Ukrajincem Boldyrevem nejlrve ulil start, ale nenechal se tím znervóznit. Při opakovaném startu vpadl přesně do startovního signálu a plynulým na první pohled ani ne tak rychlým lezením zvítězil o dvě setiny sekundy, přižemž se časomíra zastavila na čase 5:73, to znamenalo nový světový rekord, kterým Libor zlepšil svůj rekord z kvaifikace o 3 setiny. Pozoruhodné je, že Liborův kvalifikační rekord překonal o setinu i jeho poražený soupeř.

Libor se raduje z už druhého světového rekordu
Libor se raduje z už druhého světového rekordu, foto: IFSC.tv

V semifinále, kam se překvapivě nedostal ani jeden Rus nebo Ukrajinec, se Libor postavil proti Poláku Marcinovi Dzienskému. Nervy hrály oběma. Nejlpve ulili start Dzienski. Při druhém startu Libor v půlce trasy netrefil správně stup a ztratil. Vzápětí ale udělal ještě větší chybu Dzienski a Libor vyhrál časem 6:10 proti 7:66 Dzienského. Ve druhém semifinále porazil černý Francouz Bassa Mawem Itala Samtoniho. V malém finále si Santoni na domácí půdě vybojoval bronz, když Dzienski udělal chybu a navíc nedomáčkl koncový vypínač.

Finále Libora Hrozy s Bassa Mawemem bylo také o nervech a štěstí. Libor uprostřed netrefil přesně stup a Mawem mu utekl skoro o metr. Libor začal dohánět a Mawem udělal chybu, která vrátila Libora na první místo. Libor Hroza si odnesl zlato a navíc ještě dvakrát posunul světový rekord, nyní na hodnotu 5:73.

Bassa Mawem, Libor Hroza, Samtoni
Bassa Mawem, Libor Hroza, Samtoni, foto: IFSC.tv

V ženském závodě vyhrála svoiu první medaili Francouzka Anouk Jaubert.

Podívejte se na záznam. Libor Hroza leze v časech 8:31 (1/8 finále), 33:33 (1/4 finále, světový rekord), 52:40 (1/2 finále) 1:04:00 (finále)

Kvalifikace rychlosti probíhala v sobotu. Mistr Evropy Libor Hroza kvalifikaci vyhrál, dalo by se říci již tradičně, nejlepším časem. Tento čas, 5,75 sekundy je zároveň novým světovým rekordem na 15metrové standardní trati. Druhý za ním je Číňan Čuisin Čong (5,95 s), třetí místo si rozdělili polák Marcin Dzienski a černý Francouz Mawem Bassa (6.14 s).

Libor Hroza
Libor Hroza, foto: Aminostar

Podívejte se na Liborův světový rekord

Do 16členného finále postoupilo pět Rusů, po dvouz Ukrajincích, Francouzech, Polácích a Italech a po jednom Čech, Ekvádorec, a Číňan.