Bez kouření umřeš taky

Autor: redakce <redakce(at)horyinfo.cz>, Zdroj: redakce podle planetmountain.com, Vydáno dne: 19. 09. 2014

První volné přelezení v kuse

Bez kouření umřeš taky. Tak nějak se jmenuje v českém překladu cesta v levé části severní stěny Cimy Grande, kterou kterou jako první volně přelezla za jediný den německá horolezkyně Ines Papert se svou partnerkou Rakušankou Lisi Steurer.

17. srpna 2014 udělala německá horolezkyně Ines Papert první jednodenní výstup cesty Ohne Rauch, stirbst du auch klasifikace 8a, kterou v roce 2010 vytvořili Hannes Pfeifhofer a Daniel Roger. Druhý volný výstup v jednom kuse za den se podařil osmadvacátého srpna 2014 Rakušance Lisi Steurerové.

 

 

Cima Grande se zákresem cesty  
Cima Grande se zákresem cesty 

 

 

 

 
8 let po prvním ženském výstupu cesty Camilotto Pelisier na Cimu Grande v Dolomitech se toto léto Ines Papert vrátila klegendární severní stěně pokusit se o první volný výstup cesty Ohne Rauch, stirbst du such z léta 2010 od jihotyrorského horského vůdce Pfeifhofera vedoucí na levé straně severní stěny. Podle Pappertové je to úžasná nezávislá linie a přitom má většinou vždy pohodové štandy. Dosahuje obtížnosti až do 8a. Prvovýstupci lezli volně jednotlivé délky, každou jednotlivě a výstup cesty v jednom kuse nechali pro své následovníky, v tomto případě následovnice.
 
Ines cestovala do italských Dolomit v červnu spolu se svou obvyklou lezeckou partnerkou Lisi a podle vlastních slov do strávily první týden spíše filmováním, než lezením, protože věřily že je před nimi dlouhé horké léto. Nemohly se mýlit více! Alpy a Dolomity zažily jedno z nejdeštivějších let. Počasí je donutilo vrátit se domů frustrované a s prázdnýma rukama.
 
Uprostřed srpna byla šance, že se počasí trošku zlepší, a tak se 17. srpna vrátily. Nastoupily do cesty byl v v 6:30  za teplot okolo - 3°. Ines si vystřihla vedení. I přes zmrzlé prsty se jí podařilo vylézt celou první délku na OS nehledě na to, že tahle zahřívací délka má klasifikacI s 8A a je to nejtěžší délka celé cesty. Obě ale věděly, že dobrodružství teprve začalo že nad nimi je 600 zcela studených metrů. To byl důvod proč Ines spadla na druhé délce,ve  tvrdém 7c. Okamžitě se spustila dolů a vylezla tuto délku na druhý pokus RP.  Odsud dále už neudělala žádnou chybu a v 17:30 dosáhly lezkyně systém podvrcholových polic. Sestoupily normální cestou.
 
Projekt ještě  nebyl u konce. Chtěly se vrátit aby si cestu mohla vytáhnout celou také Lisi.  Ale tuto část plánu překazil déšť, po pár dnech se musela Papperová vrátit domů.
Lisi Steurerová zůstala do osmadvacátého srpna kdy se jí konečně vyplatila trpělivost s čekáním na počasí. Společně se svým partnerem Felixem Tschurtschentahlerem se jí podařilo udělat druhý volný výstup cesty v kuse. Kromě první a druhé délky, kde v každé jednou spadla, byly další délky na první pokus.
 

Po svém volném přelezení Ines komentovala cestu ohledně obtížnosti: “Je určitě těžká ale rozhodně není nemožná. Asi jsme k výstupu přistoupily své poněkud příliš ležérně. Severní stěna Cimy Grande vyžaduje totální koncentraci a nepoddává se snadno nikomu. Při lezení cesty jako tahle musí být všechno naprosto perfektní a proto toho máme takovou radost.” 

 

Ohne Rauch, stirbst du auch, topo 
Ohne Rauch, stirbst du auch, topo