Bernd Arnold: film a beseda v Libčicích

Autor: Petr Jandík <redakce (zavináč) horyinfo.cz>, Zdroj: Petr Jandík, Vydáno dne: 30. 03. 2015

Již v sobotu 28. 3. 2015

Libčický občanský spolek připravil v rámci promítání outdoorových filmů Expediční kamery unikátní příležitost setkat se s největší legendou saského pískovcového lezení, Berndem Arnoldem. Po promítnutí jeho filmu se bude konat beseda s tímto fenomenálním pískařem.

 

 

Bernd Arnold ve Westkante
Bernd Arnold ve Westkante, foto: archiv V. Vršovského

 

 

 Bernd Arnold v Libčicích

 

Po krátkém úvodu se zhaslo a Bernd promítl své diapozitivy, Hodně se věnoval saské krajině, přirodě a přátelství. Hostirii zastupoval unikátní snímek prvovýstupu známé cesty Südriß na Falkenstein v podání Olibea Perry Smithe a snímky s letem balónem na Saským Švýcarskem. Ke konci se věnoval lezení ve světě, kde zjistil, že výškovým horolezcem asi nebude, ale zato byl čtrnáctkrát v Patagonii.

 

S tlumočníkem Františkem
S tlumočníkem Františkem, foto: Petr Jandík

 

 Z Patagonie ostatně také film kde jsme si mohli připomenout také jeho nejoblíběnějšího parťáka v Patagonii Kurta Alberta. 

 

Odpovědi na otázky byly zahloubané a filozofické
Odpovědi na otázky byly zahloubané a filozofické, foto: Petr Jandík

 

 Pak zodpověděl Bernd dotazy z publika a byl obdarován Obřebobřími jistidly UFO

 

Organizátor Michal Nehasil předává UFO
Organizátor Michal Nehasil předává UFO, foto: Petr Jandík

 

a staročeskou medovinou. Příjemný večer byl u konce a až se mi podaří nějak zkultivovat záznam, bude k dispozici. 

 

... a staročeská medovina za přednášku
... a staročeská medovina za přednášku, foto: Petr Jandík

 

 

 


 

V rámci programu Expediční kanera proběhne beseda:

Plakát přednášky 
Plakát přednášky

Bernd Arnold se narodil 28. října 1947 v saském městečku Hohnstein, poblíž pískovcové oblasti Brand. I přesto, že byl téměř celý život zavřen v útulné NDR, množství jeho těžkých prvovýstupů jej učinilo známým po celém světě. Protože nebyl u východoněmeckých soudruhů příliš dobře zapsán a nemohl vyjíždět na Západ, přijížděli mnozí známí lezci za ním do Saska. Proslulé jsou návštěvy Henryho Barbera, Wolfganga Gülicha i Kurta Alberta a dalších. Wolfgang Güllich byl ve své době jediný, kdo byl schopný zopakovat nejtěžší Arnoldovy cesty.

Kromě stovek težkých prvovýstupů v Sasku, jejichž názvy jako "Alltag im westen" (Celý den na Západě), "Leben in kleinen Felsen" (Život v malých skalách), nebo "Buntschillernde Seifenblase" (Barevně svítící mýdlová bublina) prozrazovaly nespokojenost s tvtdě omezeným cestováním, se Bernd Arnold zasloužil o prosazení otevřené klasifikační stupnice, do které příspěl několikerými posuny dosavadního maxima a po dvacet let určoval vývoj v saském lezení.

V roce 1968 prosadil do saských pravidel možnost zatloukat kruh při sezení ve smyčkách, v roce 1970 udělal první cesty klasifikace IXb - Schwager Nordwand a Nonplusultra na Mitlerer Torstein v oblasti Schrammsteine. V roce 1977 položil slavný milník Direkte Superlative IXc na Großer Wehlturm v Rathenu přímo nad skalním divadlem, to byla první cesta u které byl použit stupeň IXc.

Rathen,Großer Wehlturm, Direkte Superlative IXc. Rosťa Zitta dolézá k prvnímu kruhu, dobírá Čert Robert Machovský.
Rathen,Großer Wehlturm, Direkte Superlative IXc. Rosťa Zitta dolézá k prvnímu kruhu, dobírá Čert Robert Machovský, foto: Petr Jandík

 

 

V roce 1982 nastala éra desítek a zahájil ji opět Bernd Arnold. Prvními desítkami byly Schallmauer na Amselspitze v Rathenu, Millimetervariante na Rokokotürme v Affensteinech a Ausflug ins Nirvana na Friensteinwarte. O rok později následovala první cesta Xb s názvem 6er Versuch a vrcholu své kariéry dosáhl Bernd Arnold roku 1986, kdy vytvořil cesty Barometer für Stimmungen na Heringstein a Garten Eden na Rokokoturm, obě dosáhly stupně Xc. Bernd Arnold udělal v Sasku kolem 900 prvovýstupů a otevření původně sedmimístně saské stupnice je především zásluhou jeho výkonnosti.

Kromě lezení v Sasku se věnoval pískovcovému lezení a tvorbě cest i u nás, například v Adršpašsko-teplických skalách (Holoubek - Vyjasnění, Zvonice - z Myší díry, Královna - Royal Arches) a známý je jeho prvovýstup Big Wall na Prezidenta na pravém břehu Labského údolí, který však měli rozdělaný naši lezci a Bernd se jeho dokončením dopustil kontroverzního porušení pravidel, které poté na oplátku potrestali Standa Šilhán, Venca Vodička a Honza Ďoubal doděláním Arnoldem rozdělané cesty v jeho domácí oblasti Brand, kterou pojmenovali Angenehme Stürze.

Bernd Arnold je autorem zajímavého horolezeckého průvodce s výběrem nejlepších saských cest. Nejlprve vyšel jako samizdat v devadesátých letech, polé ho v pietní úpravě reprintovala firma Panico.

 

Kurt Albert a Bernd Arnold
Kurt Albert a Bernd Arnold při oslavě Berndových šedesátin, foto: Jesse Guthrie archiv

 

Bernd Arnold  se v omezené míře dané především možnosti cestování věnoval i horám. Známá je Arnoldova cesta v západní stěně Lomnického štítu ve Vysokých Tatrách. Teprve po pádu komunismu v NDR a sjednocení obou Němecek se mohl vydat do světa.Ve Wilder Kaiseru udělal první RP přelez v kuse známé cesty Pumpriße na Fleischbank (první sedmička UIAA na světě) ale nejvíc se mu dařilo v Patagtonii. Podílel se na prvovýstupech Riders on the Storm (9/A2) na centrální věž Payne, Royal Flash na Fitz Roy (9) a Pilar Rojo (9-). 

 

Bernd Arnold
Bernd Arnold, foto: Jesse Guthrie archiv

 

 

 

Bernd Arnold
Bernd Arnold, foto: Jesse Guthrie archiv

 Bernd Arnold na Horyinfo - odkazy zde