ČHS spustil Skály ČR

Autor: Petr Jandík <redakce (zavináč) horyinfo.cz>, Zdroj: Petr Jandík, Vydáno dne: 20. 03. 2015

Oficiální databáze skal a cest

Poté, co se CVK vloni rozhodla ukončit spolupráci s webem Skalní oblasti Zdeňka Strnada, byla dokončena první verze nové webové databáze skal a dnes byla na webu ČHS uvedena do ostrého provozu.

Základními rysy nového systému jsou přehlednost, jednoduchost, snadná oriantace v databázi a precizní informovanost o důležitých podmínkách ochrany přírody, které se dostávají až do jednotlivých cest a tak každý hned ví co se kde může a za jakých pomínek a nemusí nic hledat. Vstup do systému je jednak přímo z hlavního menu Horosvazu, jednak z menu Skalní oblasti a na tuto databázi je zároveň přesměrovávána tradiční adresa skaly.horosvaz.cz.

Jako první se objevuje seznam regionů a vpravo je navigační strom. Vidíte, že jsou odstraněny všechny prvky z webu ČHS, které nejsou potřeba pro databázi, aby se získalo na obrazovce maximum místa. Klikáním na jednotlivé odkazy se dostáváte hlouběji do databáze. V seznamu regionů lze kliknutím na kolečko za názvem regionu vypsat oblasti uvnitř včetně signalizace oblíbenosti hvězdičkami a navštěvovanosti postavičkami. Samozřejmě jsou názvy oblastí jako aktivní odkazy a lze tím pádem skočit už rovnou na oblast.

Seznam regionů 
Seznam regionů, foto: repro horyinfo

 

 

Obdobný systém je i u zobrazení regionu. Také zde lze kliknutím na kolečko nahlédnout bez nového načítání stránky do obsahu oblasti ze seznamu. 

 

 

Kliknutím na kolečko lze rozbalit obsah sektoru 
Kliknutím na kolečko lze rozbalit obsah oblasti, foto: repro horyinfo
 

Jiný vzhled má stránka oblasti. Informační čádka v zeleném proužku nahože umožňuje jako třetí možnost navigace skákat na vyšší úrovně. Název oblasti je případě, že to je aktuální, předcházen červeným kolečkem, nebo půlkolečkem. Kolečko znamená zákaz všeho, co objekt obsahuje, půlkolečko signalizuje, že je něco uvnitře zakázané, ale ne všechno. O důvodech, termínech a povaze zákazů se lze dočíst pod seznamem sektorů. Pod názvem oblasti je pole ikon sumarizujících údaje ze všech cest, které mají nějakou ikonu nastavenou. Význam ikon je většinou zřejmý a tam, kde by nebyl, stačí podržet chvilku kurozor nad ikonou a vypíše se vysvětlivka. Myslím, že po chvíli už nikdo nebude mít s ikonami problém.

Pod ikonami je možnost hlasovat o obíbenosti a navštěvovanosti oblasti. Počet zobrazených hvězdiček a panáčků je průměr dosavadního hodnocení. Tak neváhejte a klikejte, zlepšíte tím informovanost pro nás všechny. Šedý znak ČHS je zástupce za dosud nevložený obrázek.

Seznam sektorů obsahuje základní údaje - název, počet skal a cest v sektoru, graf obtížnosti cest v sektoru a sumarizované ikony z cest v sektoru. Pokud chcete vědět kolik jak těžkých cest v sektoru je, stačí podržet kurzor nad grafem.

 

 

Oblast se seznamem sektorů 
Oblast se seznamem sektorů, foto: repro horyinfo
 

Graf obtížností 
Graf obtížností, foto: repro horyinfo

 

Pro účely grafu jsou všechny obtížnosti přepočítané na klasifikaci UIAA 

Obdobně je udělaná stránka sektoru. K ikonám přibývá údaj o výšce, délce chůze od parkoviště, dále je tu hornina a přibližná doba schnutí po dešti. Seznam skal obsahuje název, oblíbenost, výšku a počet cest

 

Stránka sektoru 
Stránka sektoru, foto: repro horyinfo
 

Na stránce skály najdete tradiční sumarizaci ikon doplněnou o ikonu vhodného prostoru pro návštěvu s dětmi a ikonu lezeckého parku. Pokud jsou známy GPS souřadnice, jsou uvedeny a větrná růžice vedle ukazuje na které světové strany jsou cesty na skále orientovány. Nechybí klikací anketa o oblíbenosti skály. Seznam cest je buď abecední, nebo pokud je nastaveno pořadí cest na skále, je před názvem pořadové číslo. Kvůli lepší přehlednosti se popisy cest objevují až na přání, kliknutím na kolečko znémé již z regionů a oblastí. 

Stránka skály 
Stránka skály, foto: repro horyinfo

 

Detailní stránka cesty má ikony cesty, větrná růžice ukazuje orientaci. Za ní je délka cesty a pokud je zadán počet fixního jištění, objeví sse zde také. Šedý znak ČHS je zástupce za dosud nezadaný obrázek. Následuje popis cesty, GPS souřadnice východiska, časová omezení, pokud existují a obecné podmínky lezení. Spodní řádka oznamuje OVK, která má cestu na starosti a jsou tu linky na hlášení závad nebo zahnízdění ptactva a na platná pravidla lezení.

Detailní stránka cesty

Detailní stránka cesty, foto: repro horyinfo

 

Ochrana přírody 

Systém se snaží co nejpřesněji informovat o všech omezeních lezení ze strany ochrany přírody tak, aby nemusel nikdo nic hledat. Podívejme se třea na Ostrov, kde je kvůli hnízdění Sokola tradičně zavřená věž Obr. Již u oblasti Ostrov signalizuje oranžová ptačí hlava, že je uvnitř nějaké omezení. V seznamu sektorů je u sektoru OStrov 4 zase oranžový pták - něco je tu momentálně zakázané, ale ne všechno.

 

 

 

 

Signalizace zákazů kvůli hnízdění 
Signalizace zákazů kvůli hnízdění, foto: repro horyinfo

 

Výpis obsaju sektoru ukazuje červeného ptáka u věže Obr, vidíme, že je Obr zakázaný celý
 
Signalizace zákazů kvůli hnízdění 
Signalizace zákazů kvůli hnízdění, foto: repro horyinfo

 

 To se nám potvrdí i po vstupu na stránku skály

Stránka skály, omentáolně zakázané kvůli hnízdění
Stránka skály, omentáolně zakázané kvůli hnízdění, foto: repro horyinfo

 

 

To nejpodstatnější na novém systému je, že data jsou v rukách ČHS a takováto databáze má ze všech nejlepší perspektivu, protože ČHS zajišťuje její kontinuitu na postatně vyšší úrovni, než mohou mít sebelepší soukromé projekty založené na iniciativě jednotlivce. 

Kdo by si chtěl připomenout, jak vypada první spuštěná verze systému Sklaní oblasti ČR Zdeňka Strnada, může se podívat zde.  Titulní obrázek ale chybí.

 
Skalní oblasti 2007
Skalní oblasti 2007

 

Občas bylo možné vidět na stránce skaly.horosvaz.cz i různé zajímavosti netýkající se skal 

 

Skalní oblasti, pokusy s reklamou, 10. 10. 2008
Skalní oblasti, pokusy s reklamou, 10. 10. 2008

 

Titulní stránka Skalních oblastí z roku 2008, asi tak druhá nebo třetí verze.  

 

Web Skalní oblasti figuruje jednak na adrese skaly.horosvaz.cz, patřící ČHS, ale také na www.skalnioblasti.cz patřící Zdeňku Strnadovi.
Web Skalní oblasti figuroval jednak na adrese skaly.horosvaz.cz, patřící ČHS, ale také na www.skalnioblasti.cz patřící Zdeňku Strnadovi, kde běží nadále již jako soukromý web Zdeňka Strnada a nepředstírá přináležitost k ČHS.