Nominace na Arco Rock Legends

Autor: Petr Jandík <redakce (zavináč) horyinfo.cz>, Zdroj: Petr Jandík, Vydáno dne: 26. 08. 2015

Prestižní ceny

Již desátý ročník udělování přestižních cen za přelomové výkony ve skalním lezení a na závodním poli se bude konat letos v září v italském Smyčci (Arco).

Salewa Rock Award

Připomeňme, že prvním vítězem ankety Salwewa Rock Award, voleným zástupci lezeckých časopisů, byla Španělka Josune Bereziartu v roce 2006. Další byl rok Patxiho Usobiagy, který překvapil svět prvním 8c+ na On Sight, čtyři roky dominoval scéně Adam Ondra, titul si odnesli Chris Sharma, Sasha Diguilian nebo Muriel Sarkany. Pro letošek vybrala porota na ocenění tři jména: Alex Megos, Angela Eiter a Asima Shiraishi.

Angela Eiter
Angela Eiter, foto: Petr Jandík

Angela Eiter, nejúspěšnější závodnice všech dob vyhrála vůbec první soutěž Lasportiva Competition Award před deseti lety. Čtyřnásobná mistryně světa a šestinásobná vítězka Arco Rock Legends je nyní zpátky v soutěži o Rock Awards. Poté, co skončila se závoděním vylezla třikrát 9a na RP, spoustu 8c+, jeden boulder 8B a prvovýstup 8c, vše s úsměvem. Příklad pro všechny.

Zlagboard contest, Alex Megos
Zlagboard contest, Alex Megos, foto: Vertical-Life

Alex Megos, německý lezec, který má již třetí nominaci třetí rok za sebou. Kromě toho, že byl první kdo vylezl obtížnost 9a na OS (Almost by chance v Skiuraně 2013) nelze přehlédnout, že Alex od té doby diktuje nové trendy v rychlosti opakování těžkých cest. Historické 9a+ Biographie přelezl za den a udělal tuny těžkých nových sportovních cest nejen ve své Frankenjuře.

Ashima Shiraishi

Ashima Shiraishi je talentovaná mladá lezkyně z USA, která již v 10 letech posunovala hranice lezení a boulderingu. Teď jí je 14 let a má za sebou rekordní seznam vylezených cest a budoucnost svého téměř neomezeného talentu před sebou.

Lasportiva Competition Award

Jak už bylo zmíněno, tuhle cenu vyhrála jako první Angela Eiter. Vystřídal ji David Lama, na čele se objevila Maja Vidmar, Kilian Fischuber, který vyhral víáce boulderových závodů, než kdokoliv jiný, Akijo Noguči,Anna Stöhr, Mina Markovič ale i handiícapovaný lezec Urko Carmona Barandiaran. Pro letošek jsou nominováni Adam Ondra, Jain Kim a Jakob Schubert. Tři světoví závodníci kteří již byli na tuto trofej nominováni i dříve.

Adam Ondra na tomhle odpočívá
Adam Ondra na tomhle odpočívá, foto: IFSC.tv

Adam Ondra je nominovaán za historický dvoják. Ještě nikdo nezískal titul mistra světa v obtížnosti i boulderingu a jemu se to navíc povedlo tentýž rok.

Jain Kim ve finále
Jain Kim ve finále, foto: IFSC.tv

Jain Kim dominovala závodům na obtížnost jako nikdo jiný, vyhrála titul mistryně světa a navíc již potřetí Světový pohár v obtížnosti.

Jakob Schubert
Jakob Schubert, foto: IFSC.tv

Jakob Schubert vyhrál bez ohledu na zranění prstů v minulé sezóně Světový pohár.

Kromě těchto cen bude ještě oceněn Climbing Ambassador by Aquafil a to bude John Ellison, zakladatel hnutí Lezci proti rakovině. Jím založené hnutí posbíralo přes 400 000 EUR na boj proti rakovině, prodejem více než 20 0000 triček CAC.