Výstava fotografií
Zveme na výstavu historických fotografií plzeňských horolezců, která se koná v hale budovy Českého rozhlasu v Plzni, Nám. míru 10 do 31. října 2015.
13.listopadu 1935 byla v Plzni založena samostatná "odbočka" Klubu alpistů československých, jejímž prvním předsedou byl NORBERT LANG, nejvýznamnější postava předválečného alpinismu a lyžování na Plzeňsku.
Fotovýstava zahrnuje jak historická foto, tak i současné výstupy na nejvyšší vrcholy světa, korunované loňským úspěšným výstupem Honzy "Trávy" Trávníčka na druhý nejvyšší vrchol světa, krásnou a obtížnou K 2 (ČHOGORI - 8.611 m). Klasický výstup italských prvovýstupců z r.1954 JV (Abruzzským) žebrem dokončili 26.7 2014 společně s Radkem Jarošem jako 4.a 5. Češi na této vysněné hoře všech horolezců, tradičně bez pomoci výškových nosičů a kyslíkových přístrojů. Obrazně řečeno, zbývá co do výšky už jen Everest.
Výstava je koncipována do 4 samostatných celků, které zdůrazňují obrovské rozdíly, které se za 80 let v horolezeckém sportu udály. Pravá část vstupu do expozice je věnována expedicím do nejvyšších hor světa - HIMÁLAJE a KARÁKÓRAM. Úspěch slavili Jan Krabec (Stříbro) a Jan Vesták (Praha) v r. 2006 na GASHERBRUMU II (8.035 m) výstupem klasickou cestou rakouských prvovýstupců z r.1956.
Na reciproční straně jsou fota z expedice do indického HIMÁLAJE GARHWALU, kde v r.1979 nad prameny posvátné Gangy působila výprava vedená Plzeňáky Zdeňkem Lukešem (vedoucí exp.) a Janem Stráským (org.zástupce ved.exp.), doprovázená expedičním lékařem Karlem Kašparem. Expedice byla velmi úspěšná, když během 8 dnů vykonali její členové 3 prvovýstupy na ostré štíty horské skupiny BHAGÍRATHI, z nichž nejobtížnější - na BHAGÍRATHI III (6.456 m) byl vyhlášen Českým horolezeckým svazem "Výstupem roku 1974". Foto z této výpravy jsou z analogové dvouoké zrcadlovky YASHICA MAT 124G a autorem je Zdeněk Lukeš.
Levá část výstavy představuje historické fotky většinou neznámých autorů z 30 - 50 let min.stol. Od začátků na Radyňských skalách přes prvovýstupy "Berty" Norberta Langa r.1930 v Prachovských skalách na tehdy nepojmenované věže, které nesou dnes jeho jméno jako "Bertovy věže".
Na reciproční straně jsou fotograficky dokumentovány největší úspěchy zpč.horolezců v 60 - 80.letech min.stol., kdy patřili do tehdejší širší špičky čsl.horolezectví. Členové reprezentace byli František Bauer (+ Pizzo Badile únor 1982), Zdeněk Kopelent a nestárnoucí Lubor Zalabák. Výstupy roku, vyhlašované horolezeckým svazem tehdejšího ÚV ČSTV od r.1972, opanovali zpč. horolezci hned v následujících letech:
r.1973 - výstup Jaroslava Brejchy a Milana Mareše na Pizzo Badile (3.308 m) italskou cestou "Via del Fratello" a r.1974, když uskutečnili zpč. horolezci Zdeněk Kopelent, Zdeněk Lukeš, Josef Moulis (všichni Plzeň) a karlovarský Honza Mach první přechod hřebene celého Tatranského masívu (72 km) bez přerušení, podpůrné údolní skupiny a obcházení štítů za 22 dní bez jediného dne odpočinku na přelomu února a března. Tak "vypálili rybník" členům profesionální Horské služby TANAPu , kteří se o přechod neúspěšně pokoušeli, stejně jako další lezecké skupiny ( foto z akce - Zd.Lukeš).
Další foto z Tater či nejhodnotnějších prvovýstupů Plzeňáků v Českém Krasu (Srbsko, Sv.Jan pod Skalou, Kotýz) či domácí Kozelka u Nečtin jen dokreslují bohatou činnost horolezeckých oddílů v kraji (Plzeň, Klatovy, Hrádek u Rokycan, Přeštice, Poběžovice ....) za uplynulých 80 let . Milovníci hor jistě najdou mezi snímky inspiraci k návštěvě hor jak domácích, tak zahraničních. Pro celkové zpracování historie pracuje kurátor výstavy Zdeněk Lukeš na dokumentární publikaci a přeje příjemný zážitek z výstavy.