Sociální sítě
Jihotyrolská firma Vertical life, která se věnuje všemu pro sportovní lezení, se již dříve etablovala graficky velmi povedenými tištěnými průvodci sportovního lezení v Itálii, Rakousku, Španělsku a Řecku s pozoruhodným obchodním modelem, kdy se zakoupením knihy dostává kupující možnost si bez dalšího příplatku stáhnout celého knižního průvodce zároveň do průvodcovské aplikace v telefonu.
Zaměření na sportovní lezení a jeho trénink se projevilo také ve vývoji tréninkových desek Zlagboard, které díky inovativnímu propojení kampusu s tréninkovou aplikací poskytuje nejen tréninkové plány, ale měří také jejich plnění a eviduje pokrok.
Nyní přichází Vertical Life s novou verzí čtečky průvodců, jejíž hlavní inovací je zapojení do sociálních sítí. Po spuštění se nám zobrazí základní menu tří hlavních funkcí: App Guides, My Vertical Life a Zlagfeed.
Základem nové verze jsou průvodce, stejně jako u té předchozí. Průvodce jsou dělené na jednotlivé knihy s tím, že zpravidla odpovídají papírovým knihám od Vertical Life. Kniha se dělí na kapitoly a v těch jsou již sektory a cesty. Máme zde tři volby: My Guides - průvodce, které mám koupené, průvodce na sportovní lezení a na bouldering, které existují.
foto: vertical life
|
My Guides, průvodce které mám koupené,
foto: repro horyinfo
|
Všechny zakoupené průvodce si můžete po přihlášení stahovat do kteréhokoliv telefonu a pokud potřebujete místo, zase odstraňovat. Stažené průvodce jsou pochopitelně k dispozici offline. Nejmenší jednotkou pro stahování je sektor. Pod obrázkem máte napsáno kolik skal průvodce má a kolik z nich máte koupených. Tam, kde nemáte koupené všechno, je napravo ikonka pro nákup a cena ve “vertikálních kreditech”.
přehled skály, foto: vertical life |
Magic Wood - boulderový průvodce. Není zakoupen, takže ikonka pro přístup k topům chybí, foto: repro horyinfo |
Na stránce sektoru máme pro něj typický obrázek, počet hvězdiček, srdíčkem si ho zařadíte mezi oblíbené a pod názvem je počet cest. Ikonka vpravo, která vypadá nejspíš jako kus základní desky počítače z rubové strany, otevírá přístup k topu sektoru a je tam jen když máte sektor koupený. O tom ale dále. Dále tu je ikonka pro "Local Hero rating, to je výpis žebříčku lezců, kterí danou skálu, sektor nebo oblast prolezli njvíce. Spodní část stránky vyplňuje velký graf rozložení obtížnosti cest s uvedeným počtem cest v jednotlivých obtížnostech, vhodné měsíce k návštěvě, ikonky sklonu, jištění, kvality parkování a expozici ke světovým stranám.
Následuje charakteristika sektoru, mapka a popis přístupu.
Topo
Drtivá většina skal a sektorů má fotografické topo se zákresem cest. U malé části jsou topa kreslená (Finale Ligure) a jen u několika málo sektorů topo není. Výborným nápadem, který byl realizován už v první verzi je, že je u každé zakreslené cesty nejen její číslo v seznamu cest, ale taky obtížnost, takže nemusíme stále přeskakovat z obrázku na seznam a zpět, bychom věděli co je co.
Stránka boulderového sektoru, foto: repro Horyinfo
|
V seznamech cest se objevuje mýtické slovo Zlag. Klíčem k jeho pochopení je jeho německá výslovnost - Clak. Je to slovo připomínající cvaknutí poslední karabiny v cestě. Když tohle víme, nebudeme se divit, že ťuknutím na něj se nám otevře formulář pro zápis přelezu a pokud zadáme datum a styl, zůstane po uložení slovo Zlag černé, zatímco u dosud nelezených cest je šedivé.
Detail cesty na kresleném topu. Cesta je vyznačena zeleně, foto: repro horyinfo |
Magic Wood, topa boulderů - detail, foto: repro horyinfo |
V nové verzi přibyla další pěkná funkce cest. Když si ji rozkliknete v seznamu, zvýrazní se vám na topo obrázku její průběh, takže hned víte která to je a dozvíte autora a datum cesty. Je to stejné jako u Zlagfeedu.
Klikací slovo Zlag na zápis přelezu je i u cesty. Ťuknutím na něj se otevře formulář sloužící pro zápis přelezu do deníčku a dále k zadání hodnocení a vlastností cesty. K přelezu lze zadat komentář a volitelně ho sdílet na Facebooku.
|
Pod tímto řádkem hlavního menu se skrývá přehled přelezených cest. Můžete tam mít svou fotku, pod ní je celkový počet přelezených cest, údaj kolik lidí sleduje vaše výkony, kolik jich naopak sledujete vy. Následuje graf počtu přelezených cest, jednotlivé styly jsou kódovány barevně. Zelená je OS, červená nepřekvapivě RP a žlutá je Flash. No a pak je seznam přelezů seřazený do skupin podle obtížnosti.
Když už víme co je Zlag, pak můžeme tušit, co je Zlagfeed. Je to proud informací o přelezech, rozdělený na vlastní a celosvětový. Vlastní proud se skládá z cest, které jsem přelezl já a z cest, které přelezli ti, které sleduji. U každé cesty je kromě názvu, klasifikace, počtu hvězdiček a data přelezení taky obrázek z vyznačením cesty, takže hned víte, co to bylo. Klikací slovo Venga pod fotkou je něco jako lajk u Facebooku.
|
Zlagfeed worldwide, foto: repro horyinfo |
Světový feed je bez obrázku cesty a jsou v něm zapsané přelezy od všech uživatelů. K topu cesty se můžete dostat ťuknutím na její název. Pokud máte koupeného příslušného průvodce, dozvíte se k tomu kolik má cesta celkem přelezů a v jakých stylech. Pokud ne, máte možnost průvodce koupit elektronicky za kredity, které máte ve vertikální peněžence. O tom ještě bude řeč, jen upozorním, že nejvýhodnější je koupit papírovou knihu a dostat s ní i její data a pokud už nakupovat jen elektronické průvodce, pak se vyplatí po co největších objemech. Kupovat jednotlivé sektory je nejdražší.
Hledání ve Zlagfeedech
Na obrazovce Zlagfeedu je ikonka lupy zpřístupňující pole pro zapsání hledaného textu. Touto funkcí se tu vyhledává výhradně podle jmen ve Zlagfeedech. Tak, jak píšete text, se pod ním hned objevují vyhovující výsledky. Ťuknutím na jméno lezce si zobrazíte jeho celkovou statistiku odpovídající jeho “My Vertical Life” - viz výše, s grafem obtížností a seznamem vylezených cest a boulderů. Pokud vás dotyčný zaujal a chcete jeho výkony sledovat, ťukněte na tlačítko FOLLOW.
Po volbě kterékoliv ze tří hlavních funkcí máme nahoře sekundární menu. Tlačítko < Back funguje jak se dá očekávat, vracíme se na předchozí krok. Uprostřed je název funkce, ve které právě jsme, na pravo je lupa pro vyhledávání, nebo spíše filtraci databáze. Tak, jak píšete text, se pod ním hned objevují vyhovující výsledky. V sekci průvodců se objevují na prvním místě cesty a sektory, pod tím jsou pak případně jména lezců, pokud vyhovují filtru. V sekci My Vertical Life hledání není a ve Zlagfeedu se vyhledávají jen jména lezců.
Pod třemi vodorovnými čárkami je další menu. Kromě alternativního přístupu k již popsaným sekcím je tu obsáhlé vyhledávání cest podle názvů, obtížnosti a dalších parametrů cesty. Insert Code je na vložení kódu z knihy ke stažení dat. V Credit store lze nakupovat “vertikální peníze” a za ně pak online průvodce. Cena má výrazné množstevní slevy, ale myslím, že stejně je nejlepší koupit knižního průvodce, který má data online průvodce v ceně.
Funkce Settings umožňuje editovat vlastní profil, a odhlášení včetně smazání dat. To se hodí, když si své průvodce dočasně stahujete do půjčeného telefonu.
Shrnutí
Bezplatná čtečka na průvodcovská data vybraných oblastí sportovního lezení Itálie, Rakouska, Řecka, Slovinska a Španělska, nabídka se postupně rozšiřuje. V aplikaci vytváří samostatnou sociální síť na sledování výkonů ostatních a statistiky vlastních výstupů. Pěkná věc je Zlagfeed, ve kterém máte přehled vlastních výstupů i včetně fotek a zákresů. Sledování výstupů jiných vám dá přehled jak na tom jste a zároveň také inspiraci. Aplikace se po masivním přepracování ještě vyvíjí, takže tu některé věci zatím nejsou, například vyvolání navigace ke skále, které v první verzi bylo a v té nové na něj bude třeba ještě chvilku počkat.
Technické podmínky
Smartphone Android nebo iOS, připojení k internetu alespoň občas na stažení průvodců a dostatek paměti podle toho, klik průvodců současně chceme skladovat..
Informace:
Popisována je betaverze 3.1.3. pro iOS z ledna 2016. Na odstranění drobných nevyladěností se pracuje a ostrá verze by je už neměla mít. Autor recenze je distributor knižních průvodců Vertical-life a tréninkových kampusů Zlagboard.
V současnosti jsou k dispozici tyto online průvodce, dělené na lezení s lanem a bouldering (tučně jsou ty, ke který je i papírová kniha):
Lano:
Lumignano (14 skal)
AVS Southtirol (91 skal)
Kalymnos (65 skal)
Oltrefinale (66 skal)
FInale (58 skal)
Sportclimbing Southtyrol (82 skal)
Tyrol (Rakousko - 91 skal)
Zillertal (31 skal)
Arco (71 skal)
Amalfi (17 skal)
Palinurto (1 skála)
Sperlonga (16 skal)
Dolomity (53 skal)
Sicílie San Vito lo Capo (25 skal)
Cordillera Cantábrica (47 skal)
Grece (70 skal)
Erto (1 skála)
Sardínie - Cala Gonone (15 skal)
OSP (3 skály)
Bouldering:
Southtyrol AVS (22 skal)
Alpen en Bloc 1 (16 skal)
Zillertal (16 skal)
Magic Wood (1 sektor)
Tumpen (1 sektor)
Silvapark (1 sektor)
Sustenpass (1 sektor)