50 let od smrti Josefa Čihuly

Autor: redakce <redakce(at)horyinfo.cz>, Zdroj: pozůstalost Miroslava Machoviče, Vydáno dne: 07. 02. 2016

Lavina si vybrala svou daň

7. února 2016 tomu je 50 let, co zahynul ve svých 28 letech jeden z největších talentů českého horolezectví, Josef Čihula. Do historie se zapsal řadou významných prvovýstupů na českých a moravských skalách, pořádný průvan udělal v Sasku, Vysokých Tatrách i Julských Alpách.

Lavina ve východní stěně Baraních rohů ve Vysokých Tatrách ukončila jeho horolezeckou kariéru. Připomeňme si ji dobovým nekrologem, který na úvodní stránky pamětního fotoalba napsal po jeho smrti jeden z jeho spolulezců Miroslav "Punťa" Machovič. Díky Martinu Veselému můžeme přinést něco z tohoto památečního alba z pozůstalosti Miroslava Machoviče a uctít památku Josefa Čihuly.

Památeční album 
Památeční album, foto: Petr Jandík


IN MEMORIAM 

Josef Čihula 
Josef Čihula, foto: pozůstalost M. Machoviče

Narodil se 17. 1. 1938 v Chotěšicích. Vyrůstal v rovině. V mládí nikdy neviděl hory ani skály, ale touha po výšce mu byla vrozená. Proto se vyučil pokrývačem. Když šestnácti letech poznal poprvé skály, otevřel se mu rázem nový svět. Odešel proto ze svého rodiště. Od prvního doteku skály jsme poznali jeho fantastické lezecké nadání a lezl již stále první. Někdy se mi zdálo, že jeho lezecká technika ani neroste. Od první chvíle byl lezcem velkého formátu. Byl snad jediným všestranným lezcem u nás. Měl jemný cit pro skálu a dokonalý smysl pro rovnováhu, velké ruce a úžasnou sílu v prstech. Proto byl všude hned doma, na pískovci, v žule, vápenci i ledu. Bylo mu lhostejné, zda leze spáru, stěnu, komín nebo hladkou plotnu, všude byl mistrem. Nejvíce však miloval lezení v tenkých trhlinách pro prsty, které nikdo před ním nelezl. Stupnice obtížnosti jakoby ztrácela pro něho smysl. l v krajně těžkém terénu lezl neobyčejně lehce a rozvážně a nepamatuji se, že by se musel někdy vrátit. Bylo požitkem se na něho dívat.

Nerozlučná dvojka - Pepík a Punťa (Barberina, Příhrazy) 
Nerozlučná dvojka - Pepík a Punťa (Barberina, Příhrazy), foto: pozůstalost M. Machoviče

 

Při první návštěvě pískovce vylezl ve Skaláku z klukovského rozmaru na počest jmen svých nejlepších kamarádů tři nové cesty na Oldříška, Václavíčka a Josífka. Byl to pro něho rozhodující okamžik. Objevil tajemství nové stěny. Stoupat tam, kde dosud nikdo nestál, bylo pro Pepíka největším kouzlem. Od té doby prakticky chodil jen po nových cestách. Nerad opakoval staré výstupy a mnozí mu to vyčítali. Miloval nade vše panenskou skálu. Nebyla to ctižádost, která ho hnala do nových stěn. Byl neobyčejně skromný a nikdy nemluvil o sobě. "Mám radost, že se nám to podařilo", říkával na vrcholu a vděčně každému děkoval za nepatrnou pomoc. Jeho touha po panenské cestě byla dravá a neutuchající. Pepík byl v kolektivu signálem. Byl to motor každého dění. Byl nejaktivnějším českým horolezcem. Tak se pod jeho rukama rodily stovky nových krásných cest v Jizerských horách, ve Skaláku, V Příhrazech, v Drábských světničkách, v Prachově, na Suchých skalách, na Pálavě, v Tisé, v Ostrově, na Horních skalách, na Bořeni, v Jetřichovicích, na Vajoletkách, v Blíževedlích i v Sasku a jinde, ale i v horách Vysokých Tater, Bulharska, na Kavkaze a v Julských Alpách. Jeho cesty poznáš na první pohled. Jsou odvážné a krásné, umělé pomůcky se scvrkly na minimum. Pepík vždycky respektoval skálu a miloval volné lezení. I v klasifikaci cest se jevila jeho skromnost. Nejtěžší cesty označoval na pískovci prostým stupněm VII. a v horách stupněm Vl. A přece jsou jeho nejlepší cesty vrcholem lezeckého umění v uvedených oblastech.
V létě roku 1957 přijel Pepík poprvé do Tater - poprvé do hor. Byli jsme nováčkové a blázniví k tomu a starší kamarádi nás museli usměrňovat. Ale dali nám volnost. Chodili jsme sami dva a Pepík si hned počínal jako zkušený horolezec. Za pouhých 5 krásných dnů jsme vylezli 15 hodnotných cest klasifikace III.-V. (Např. Stanislawského cestu na Volovou vežu, Starou cestu v Galerii Ganku, Žabího koně a pod.) V letech 1958-59 přišla vojenská služba a s lezením byl konec. Ale hned po návratu z vojny v r. 1960 jede Pepík poprvé v zimě do Tater. Bilance jediného krásného týdne byla neuvěřitelná. Vylezl 12 hodnotných túr, mezi tím i pověstnou Birkenmajerovu cestu klas. V.-VI. na Gerlach. Podobná byla i bilance Pepíkova druhého letního zájezdu do Tater. V rozmezí čtyř dni vylezl nejslavnější tatranské stěny, Hokejku a Karouškovu cestu na Lomnícký štít, dále Lapiňského, Orlowského a Stanislawského na Galerii Ganku. Orlowského cestu např. lezl pouhé 3 hodiny a zatloukl jen 3 skoby na dobírání. Snad se zdá, že riskoval, ale není tomu tak. Lezl s přehledem, poctivě a pozorně vždy jistil. Hodně smyčkoval. V jištění se smyčkami měl neuvěřitelnou fantazii a snad nikdo se mu v tom nevyrovnal.

 

Basteischluchtturm 1961: V nejtěžší stěně Rathenu předvedl husarský kousek: vynechal třikrát stavění 
Basteischluchtturm 1961: V nejtěžší stěně Rathenu předvedl husarský kousek:
vynechal třikrát stavění, foto: pozůstalost M. Machoviče

 

Nezapomenutelná byla Pepíkova odvaha. Nebál se žádné pověstné cesty a otvíral nám všem oči. Vzpomínám například, že na prvním českém zájezdu do kolébky pískařských mistrů - do Saska, kdy jsme všichni byli doslova vyděšeni saskými extrémy na písku, nám řekl : “Nemůže to být tak hrozné, jak to vypadá, dělali to přece jen lidé". Hned poté provedl druhé přelezení jedné extrémní cesty Heinze Urbana, o jejíž opakování se místní experti léta marně pokoušeli. Byl králem písku, ale to mu nestačilo. Hory jej vábily stále mocněji. 

 

Údolní Barberina, Pfaffenstein, Joska s Frantou 1960 
Údolní Barberina, Pfaffenstein, Joska s Frantou 1960, foto: pozůstalost M. Machoviče

 

V r. 1962 navštívil poprvé západní Kavkaz a provedl hned dva velké prvovýstupy. Obávanou 900 m vysokou východní stěnou Belala-Kaji, nejkrásnější hory západního Kavkazu (klasifikace neobyčejně těžké) a další prvovýstup 1600 m vysokou skalní a ledovou stěnou čarokrásné Čot-Či (klasifikace krajně těžké). Tyto výstupy ohromily horolezeckou veřejnost a patří k největším úspěchům v historii československého horolezectví. Příští rok v r. 1963 odjíždí znovu na Kavkaz do centrální Bezingijské skupiny. Zde vystoupil jen jižním pilířem na Mižirgi - klas. 5A. Špatně počasí a vedení tábora mu nedovolily uskutečnit chystané prvovýstupy (Šchara aj.) V roce 1964 se stal konečně po zásluze členem čsl. reprezentačního družstva.

 

Na Kavkaze 
Na Kavkaze, foto: pozůstalost M. Machoviče

 

Téhož roku v zimě opakoval ve Vysokých Tatrách jako jeden z prvních slavné cesty Orlowského a Lapiňského na Galerii Ganku a další těžké cesty. V léte téhož roku v německých Alpách vystupuje pověstnou Východní stěnou Watzmannu - Salzburskou cestou. Špatné počasí i spolulezci mu bohužel překazili další plány.
 

 
"Široka Peč mi učarovala první - jsou to Jorasses a středem ještě nikdo neprošel "
- Zrodila se velká cesta (Julské Alpy), foto: pozůstalost M. Machoviče

 

V r. 1965 navštívil třikrát Julské Alpy, které mu učarovaly. V zimě vedl ve velmi těžkých podmínkách druhý zimní průstup dirretissimou severovýchodní stěny Jalovce a v létě vedl krajně těžké prvovýstupy 800 m vysokou stěnou Široké Peči - dirretisimou klas. VI. se třemi bivaky a poslední prvovýstup v horách 700 m vysokou severní stěnou Frdamane Police - klas. VI. se třemi bivaky. Tato stěna byla posledním velkým problémem Julských Alp a více než 30 let odolávala všem pokusům. Obě cesty patří k vrcholným v Julských Alpách a patří k nejtěžším cestám, jaké byly ve vápencových Alpách s extrémně těžkým klasickým lezením vůbec vykonány. Zapsal tím novou kapitolu v dějinách čsl. horolezectví. Nikdo jistě netušil, že to byla jeho poslední túra v horách.

Frdamane police, poslední velká stěna Julských Alp odolávala 30 let, než přišel Joska 
Frdamane police, poslední velká stěna Julských Alp odolávala 30 let, než přišel Joska,
foto: pozůstalost M. Machoviče

 

l jako člověk byl Pepík krásný. Byl velmi skromný a pracovitý. Měl zvláštní kouzlo osobnosti, citlivé srdce, upřímnost a prostotu a každého tím získal. Ochotně pomáhal, kde mohl. Zvlášť miloval mladé lidi, byl k ním pozorný a vychovával je k odvaze a skromnosti. Lidé ho proto měli rádi a byl jim vzorem. Ale měl i nepřátele, ty, kteří mu záviděli jeho úspěchy a ztrpčovali mu život. Ale tito lidé mezi horolezce nepatří a budou brzy zapomenuti.
Jako nůž do srdce nás zasáhla zpráva: dne 7. 2. 1966 tragicky zahynul v lavině Josef Čihula a jeho přítel spolulezec Erich Soukup ve východní stěně Baraních rohů. Joskova fantastická horolezecká dráha byla násilné přervána v rozkvětu sil. Léta snil o západních Alpách, marně však, teď je měl na dosah ruky; tam je měřítko výkonů, tam mohl udivit svět. Nestačil vydat vše, bylo v něm mnohem víc, jeho hvězda zhasla příliš brzy. Československé horolezectví v něm ztrácí nejtalentovanějšího horolezce, Statečného a průbojného sportovce a nejlepšího reprezentanta.
Dnes, když slepý bolestí vzpomínám na svého nejdražšího přítele, zdá se mi ještě krásnější. Ubohý chlapče, kde jsou Tvé plány! Ještě včera jsi snil se mnou o Julských Alpách, o Walkerově pilíří v zimě, o Ťanšanu, O nových a nových stěnách. Což je možné uvěřit tomu, že už nikdy neuvidíme ve stěně Pepíka, nesrovnatelného lezce, věčně roztouženého rváče, skromného českého chlapce, jehož jsme tolik milovali?
Sbohem kamaráde….


Tolik Miroslav Machovič. Nekrolog je poplatný době svého vzniku, patrně v 60 letech minulého století.

 

 

Pamětní deska v Julských Alpách 
Pamětní deska ze symbolického cintorína v Tatrách, dnes se nachází v Čechách,
foto: pozůstalost M. Machoviče

  

Pamětní deska v Jizerkách 
Pamětní deska v Jizerkách, foto: pozůstalost M. Machoviče

 

Přehled Čihulových prvovýstupů:

Sektor skála cesta obtížnost lezci datum
Hruboskalsko-Čertova ruka ŠOURKOVA VĚŽ - M ČERTOVA KAZATELNA VIII Josef Čihula, K. Philipp 7.8.1960
Hruboskalsko-Čertova ruka ŠOURKOVA VĚŽ - M DĚLOVÁ ROURA VIIc Josef Čihula, M.Machovič 22.3.1962
Hruboskalsko-Čertova ruka ŠOURKOVA VĚŽ - M LEVÉ ČELO VII Josef Čihula, Alena Zuckerová 21.8.1961
Hruboskalsko-Čertova ruka ŠOURKOVA VĚŽ - M PRAVÁ SPÁRA VIIb Josef Čihula, F.Kroupa 3.9.1961
Hruboskalsko-Čertova ruka VELKÁ BAŠTA - M SMUTEČNÍ CESTA VIII Josef Čihula, M.Machovič 27.8.1961
Suché skály ALABASTROVÁ VĚŽ LEVÁ ZÁPADNÍ SPÁRA VI Josef Čihula 1965
Suché skály BABA VÝCHODNÍ STĚNA VIIb Josef Čihula 1963
Suché skály BÍLÁ VĚŽ SLUNEČNÍ CESTA VI Josef Čihula, O.Zeman 8.4.1962
Suché skály BÍLÁ VĚŽ SMRČINOVÁ CESTA III Josef Čihula,V.Tůma, J.Košťák 1965
Suché skály HLADKÁ VĚŽ JIŽNÍ CESTA VIIb Josef Čihula 1965
Suché skály KOSTKA ÚDOLNÍ SPÁRA VIIb Josef Čihula, K. Philipp 1964
Suché skály SMRČINOVÁ VĚŽ KOMÍNOVÁ CESTA III Josef Čihula  
Suché skály SOKOLÍ VĚŽ BŘÍZKOVÁ VII Josef Čihula, O.Zeman, F.Kroupa 1.9.1963
Suché skály SOKOLÍ VĚŽ ČIHULOVA SPÁRA VIIb Josef Čihula, O.Zeman 8.4.1962
Suché skály SOKOLÍ VĚŽ VZDUŠNÁ VIIc Josef Čihula,O.Zeman 12.4.1964
Suché skály SOKOLÍ VĚŽ VZDUŠNÁ - VAR VIIb Josef Čihula,O.Zeman 1.9.1964
Suché skály STŘEDNÍ VĚŽ NEBESKÝ PILÍŘ IXc Josef Čihula,O.Zeman 1964
Suché skály VLAJKOVÁ VĚŽ ČIHULOVA SPÁRA VIIc Josef Čihula, K. Philipp 8.4.1962
Suché skály VLAJKOVÁ VĚŽ ČIHULOVA SPÁRA - VAR VIIb Josef Čihula, K. Philipp  
Suché skály VLAJKOVÁ VĚŽ SEVEROZÁPADNÍ HRANA V Josef Čihula, O.Zeman 1962
Jizerské hory - Paličník HORNÍ KUŘÍ VĚŽ VÝCHODNÍ SPÁRA IV Josef Čihula, M.Machovič 12.11.1961
Jizerské hory - Paličník STŘEDNÍ KUŘÍ VĚŽ ZÁPADNÍ KOUT V-VI Josef Čihula 12.11.1961
Jizerské hory - Paličník VELKÁ KUŘÍ VĚŽ ČIHULOVA SPÁRA VIb Josef Čihula 12.11.1961
Jizerské hory - Paličník VELKÁ KUŘÍ VĚŽ JIŽNÍ KOUT VIb Josef Čihula 12.11.1961
Jizerské hory - Paličník VELKÁ KUŘÍ VĚŽ KRYSTALOVÁ CESTA IV Josef Čihula, M.Machovič 12.11.1961
Jizerské hory - Polední kameny Hlídači HORNÍ HLÍDAČ PŘEVISLÁ SPÁRA VIb Josef Čihula 1961
Jizerské hory - Polední kameny Hlídači KAZATELNA ČIHULOVA CESTA VI Josef Čihula, M.Machovič 3.4.1959
Jizerské hory - Polední kameny Hlídači KAZATELNA VĚTRNÁ SPÁRA VIb Josef Čihula, M.Machovič 25.10.1959
Jizerské hory - Polední kameny Hlídači KAZATELNA VÝCHODNÍ CESTA V Josef Čihula, M.Machovič 1.5.1957
Jizerské hory - Polední kameny Hlídači NOS SEVEROZÁPADNÍ KOMÍN IV Josef Čihula, V.Kašík, M.Machovič 7.1.1962
Jizerské hory - Polední kameny Hlídači NOVOROČNÍ VĚŽ JIŽNÍ HRANA IV Josef Čihula, M.Machovič 1.1.1966
Jizerské hory - Polední kameny Hlídači POSLEDNÍ VĚŽ ČIHULOVA POSLEDNÍ CESTA III-IV Josef Čihula 1.1.1966
Jizerské hory - Polední kameny Hlídači POSLEDNÍ VĚŽ JIŽNÍ KOMÍN II Josef Čihula 1.1.1966
Jizerské hory - Srázy a Poledník ČERVENÉ SKÁLY - JZ VRCHOL HOKEJKA V Josef Čihula, M.Machovič 22.10.1959
Jizerské hory - Srázy a Poledník ČERVENÉ SKÁLY - JZ VRCHOL NORMÁLNÍ CESTA - 1. VARIANTA VI Josef Čihula 1958
Jizerské hory - Srázy a Poledník ČERVENÉ SKÁLY - JZ VRCHOL SEVEROVÝCHODNÍ KOMÍN III-IV Josef Čihula, M.Machovič 1958
Jizerské hory - Srázy a Poledník HOMOLE CUKRU ZÁPADNÍ HRANA V Josef Čihula 1958
Jizerské hory - Srázy a Poledník KOZEL ÚDOLNÍ CESTA IV Josef Čihula, M.Machovič 22.10.1959
Jizerské hory - Srázy a Poledník OSTRÝ ROH JIŽNÍ SPÁRA V-VI Josef Čihula 1957
Jizerské hory - Srázy a Poledník PEVNOST ČIHULOVA CESTA VI Josef Čihula, J.Hradil 1964
Jizerské hory - Srázy a Poledník PEVNOST JIŽNÍ SPÁRA V-VI Josef Čihula 1963
Jizerské hory - Srázy a Poledník PEVNOST RUČNÍ SPÁRA V-VI Josef Čihula 5.12.1964
Jizerské hory - Srázy a Poledník SVINÍ KÁMEN BUKOVÁ CESTA V-VI Josef Čihula, M.Machovič 9.6.1957
Jizerské hory - Srázy a Poledník SVINÍ KÁMEN ÚDOLNÍ RAMPA V Josef Čihula, M.Machovič 1.1.1964
Jizerské hory - Srázy a Poledník ZVON ČIHULOVA SPÁRA VIc Josef Čihula 21.4.1957
Jizerské hory - Srázy a Poledník ZVON ÚDOLNÍ CESTA VIb Josef Čihula, M.Machovič 2.6.1957
Jizerské hory - Srázy a Poledník ŽÁBA ÚDOLNÍ STĚNA II Josef Čihula, M.Machovič 1957
Jizerské hory - Stržový vrch a Kopřivník DŮLNÍ SKÁLA NORMÁLNÍ CESTA IV Josef Čihula 1957
Jizerské hory - Stržový vrch a Kopřivník GORILA VÝCHODNÍ KOUT II Josef Čihula 1957
Jizerské hory - Stržový vrch a Kopřivník GORILA ZÁPADNÍ SPÁRA V Josef Čihula, M.Machovič 1957
Jizerské hory - Stržový vrch a Kopřivník OLDŘÍŠEK SOKOLÍK IV Josef Čihula, M.Machovič 1957
Jizerské hory - Stržový vrch a Kopřivník SNĚHULÁK NORMÁLNÍ CESTA II Josef Čihula 1957
Jizerské hory - Stržový vrch a Kopřivník TEMNÁ VĚŽ ČIHULŮV SOKOLÍK VIb Josef Čihula 15.8.1957
Jizerské hory - Stržový vrch a Kopřivník UHLÍŘOVA ČAPKA ČIHULOVA CESTA VI Josef Čihula, M.Machovič 1.6.1957
Ještědský hřeben KREJČÍK SEVEROZÁPADNÍ SPÁRA 6 Josef Čihula  
Vajoletky u Křižan MALÁ VĚŽ LAHŮDKOVÝ KOUT IV Josef Čihula, M.Machovič 31.10.1959
Vajoletky u Křižan MALÁ VĚŽ ŽLUTÁ SPÁRA VIIc Josef Čihula 2.4.1961
Vajoletky u Křižan VELKÁ VĚŽ HLADKÁ CESTA VI Josef Čihula 31.10.1959
Vajoletky u Křižan VELKÁ VĚŽ JANKOVITÁ CESTA VI Josef Čihula, M.Machovič 22.4.1957
Ostrov, Východní část ŠIROKÁ VĚŽ ČIHULOVÁ CESTA VIIa Josef Čihula, M.Machovič 28.5.1961
Havran u Jitravy HAVRAN KLASICKÁ ÚDOLNÍ CESTA VIIb Josef Čihula, M.Machovič 14.8.1965
Havran u Jitravy HAVRAN NEBESKÁ CESTA VIIc Josef Čihula, M.Machovič 1965
Prachovské skály PRACHOVSKÁ JEHLA JIŽNÍ CESTA VIIb Josef Čihula stř. F.Kroupa 7.9.1957
Prachovské skály PRACHOVSKÁ JEHLA JIŽNÍ CESTA - VAR VIIb Josef Čihula, F.Kroupa 7.9.1957
Prachovské skály REKTORKA - VÝCHODNÍ VĚŽ ČIHULOVY SOKOLÍKY VII Josef Čihula stř. F.Kroupa 8.9.1958
Příhrazy BUKOVÁ VĚŽ ZÁPADNÍ STĚNA VIIb Josef Čihula 1962
Příhrazy HLADKÁ VĚŽ NĚMEČKŮV ODKAZ VIIc Josef Čihula, Oldřich Kopal, K. Philipp 22.4.1962
Příhrazy HŘÍBEK ČIHULOVA CESTA V Josef Čihula  
Příhrazy KŘESLO PŘECHODOVÁ VARIANTA III Josef Čihula, F.Patočka, Z.Majdl 17.8.1959
Příhrazy OBROVÁK SLUNEČNÍ CESTA VIIa Josef Čihula, M.Machovič 19.9.1958
Příhrazy OBROVÁK ZÁPADNÍ SPÁRA VI Josef Čihula 19.9.1958
Příhrazy PŘÍHRAZSKÁ STĚNA - M GOTICKÝ KOUT VIIIa Josef Čihula, J. Šisler 1960
Příhrazy PŘÍHRAZSKÉ VĚŽE STŘECHOVITÁ SPÁRA VIIb Josef Čihula 6.1960
Příhrazy RAJSKÁ VĚŽ ÚDOLNÍ SPÁRA VIIIa Josef Čihula, J.Šimon 1961
Příhrazy SRPNOVÁ VĚŽ TRAVERZOVÁ CESTA VIIa Josef Čihula 1962
Příhrazy TELEVIZNÍ VĚŽ (KRAJOVÁ) PŘEVISLÁ SPÁRA VIIb Josef Čihula 8.1963
Příhrazy TURNOVSKÁ VĚŽ ÚDOLNÍ STĚNA VIIIa Josef Čihula, J.Šimon 11.5.1962
Příhrazy ÚDOLNÍ KOMÍNOVÉ VĚŽE ÚDOLNÍ KOMÍN VIIb Josef Čihula 8.7.1961
Hruboskalsko - Jezírka BAŽANTÍ VĚŽ ÚDOLNÍ STĚNA V Josef Čihula, M.Machovič, M. Černý 13.3.1960
Hruboskalsko - Jezírka DIVADELNÍ JIŽNÍ HRANA IV Josef Čihula 13.3.1960
Hruboskalsko - Jezírka DIVADELNÍ NORMÁLNÍ CESTA IV Josef Čihula, M. Černý, M.Machovič 13.3.1960
Hruboskalsko - Jezírka DIVADELNÍ VÝCHODNÍ HRANA IV Josef Čihula, M.Machovič, M. Černý 13.3.1960
Hruboskalsko - Dračí skály DOUBRAVKA SEVERNÍ STĚNA VIIb Josef Čihula, M.Machovič 4.4.1959
Hruboskalsko - Dračí skály DRAČÍ VĚŽ PAMĚTNÍ CESTA VIIIb Josef Čihula, M.Machovič 29.10.1965
Hruboskalsko - Dračí skály DRAČÍ ZUB ŠIROKÝ KOMÍN V Josef Čihula stř. Jaroslav Krňák 30. 4. 1962
Hruboskalsko - Dračí skály DURANGO ČESKÁ CESTA VIIb Josef Čihula, K. Philipp 1962
Hruboskalsko - Dračí skály DVANÁCT APOŠTOLŮ HLADKÁ CESTA VI Josef Čihula, Věra Čihulová, M.Machovič 30.8.1962
Hruboskalsko - Dračí skály DVANÁCT APOŠTOLŮ JIŽNÍ STĚNA VI Josef Čihula, M.Machovič 30.8.1962
Hruboskalsko - Dračí skály DVANÁCT APOŠTOLŮ SEVERNÍ TRHLINA VIIb Josef Čihula 19.7.1964
Hruboskalsko - Dračí skály DVANÁCT APOŠTOLŮ ÚDOLNÍ CESTA VIIc Josef Čihula, M. Černý 7.7.1963
Hruboskalsko - Dračí skály JERYK PAMĚTNÍ CESTA VIIc Josef Čihula, K. Philipp, J. Drahoňovský 19.8.1962
Hruboskalsko - Dračí skály LIST ÚDOLNÍ STĚNA VIIc Josef Čihula 1964
Hruboskalsko - Dračí skály OBŘÍ SKÁLA CHRÁMOVÁ STĚNA VIII Josef Čihula, J.Krecbach 21.4.1963
Hruboskalsko - Dračí skály OBŘÍ SKÁLA JIHOZÁPADNÍ SPÁRA VI Josef Čihula, M. Černý 1962
Hruboskalsko - Dračí skály OBŘÍ SKÁLA ŽLUTÁ SPÁRA VIIb Josef Čihula, F.Kroupa 14.7.1963
Hruboskalsko - Dračí skály OCÚN ZALOMENÝ KOMÍN VIIb Josef Čihula, M. Černý, D. Šimerková 7.7.1963
Hruboskalsko - Dračí skály OLDŘÍŠEK ZÁPADNÍ HRANA V Josef Čihula, M.Machovič 1956
Hruboskalsko - Dračí skály OSUDOVÁ SVATEBNÍ HRANA VIIb Josef Čihula, M.Machovič 10.7.1960
Hruboskalsko - Dračí skály PAŘÁT PŘEVISLÉ KOUTY VIIc Josef Čihula stř. F.Kroupa 1964
Hruboskalsko - Dračí skály ŘETĚZOVÁ JIHOVÝCHODNÍ VĚŽ SVATÁ CESTA V Josef Čihula 1965
Hruboskalsko - Dračí skály SARKOFÁG PODZIMNÍ CESTA VIIc Josef Čihula 28.10.1963
Hruboskalsko - Dračí skály SKAUT (PIONÝR, NOVÁKOVY VĚŽE) PLÁTKŮV ODKAZ VIIb Josef Čihula, V. Drábková, J.Košťák 27.5.1962
Hruboskalsko - Dračí skály SKAUT (PIONÝR, NOVÁKOVY VĚŽE) PRAVÁ SPÁRA V Josef Čihula, J.Krňák 30.4.1962
Hruboskalsko - Dračí skály SKAUT (PIONÝR, NOVÁKOVY VĚŽE) ZÚŽENÝ KOMÍN V Josef Čihula, J.Krňák, O.Zeman 30.4.1962
Hruboskalsko - Dračí skály SKAUTSKÁ VĚŽ JIHOVÝCHODNÍ STĚNA VIIc Josef Čihula, S. Urban 28.5.1964
Hruboskalsko - Dračí skály STRUBICHOVA VĚŽ ČIHULOVA CESTA VIIb Josef Čihula, M.Machovič 30.4.1960
Hruboskalsko - Dračí skály STRUBICHOVA VĚŽ VEČERNÍ STĚNA VIIc Josef Čihula, J.Havlík, F.Kroupa, V.Mazánek 14.5.1960
Hruboskalsko - Dračí skály ÚNOROVÁ ÚDOLNÍ CESTA VIIc Josef Čihula, Zdeněk Hubka 4.7.1965
Hruboskalsko - Dračí skály VÁCLAVÍČEK SEVEROZÁPADNÍ HRANA VI Josef Čihula 1956
Hruboskalsko - Dračí skály ZÁMECKÁ VĚŽ LUMPÍKOVA CESTA VIIb Josef Čihula, J.Košťák, V.Mazánek, R. Seiboth 1965
Hruboskalsko - Dračí skály ZUB SEVEROZÁPADNÍ HRANA VI Josef Čihula 1956
Hruboskalsko - Kapelník BOROVÁ SEVEROVÝCHODNÍ SPÁRA VI Josef Čihula 25.3.1962
Hruboskalsko - Kapelník CIKÁNĚ SEVEROVÝCHODNÍ STĚNA VIIb Josef Čihula, E.Soukup, J.Košťák, J.Binhák 27.6.1965
Hruboskalsko - Kapelník DOMINSTEIN (SMÍTKOVA VĚŽ) ÚDOLNÍ CESTA VIIIb Josef Čihula, Z.Sokolář 28.7.1964
Hruboskalsko - Kapelník JENOVEFA SEVEROVÝCHODNÍ SPÁRA VII Josef Čihula, F.Kozák 3.9.1961
Hruboskalsko - Kapelník JENOVEFA ZÁPADNÍ HRANA VIIb Josef Čihula, F.Kozák 3.9.1961
Hruboskalsko - Kapelník JENOVEFA ZÁPADNÍ KOUT IV Josef Čihula, K. Philipp 21.3.1962
Hruboskalsko - Kapelník JEŘABÍ SEVERNÍ STĚNA VIII Josef Čihula, J.Krňák 26.8.1962
Hruboskalsko - Kapelník KAPELNÍK ÚDOLNÍ CESTA VIII Josef Čihula, J.Šimon 7.9.1961
Hruboskalsko - Kapelník KOŘENSKÉHO VĚŽ SEVEROZÁPADNÍ CESTA VIIb Josef Čihula, L.Vodháněl 22.9.1963
Hruboskalsko - Kapelník KŘEHKÁ CESTA ZE SOUTĚSKY IV Josef Čihula, M.Černý, J.Paulus 6.3.1962
Hruboskalsko - Kapelník KŘEMENOVÁ KOUTOVÁ SPÁRA V Josef Čihula 25.3.1962
Hruboskalsko - Kapelník NÁBOŽNÁ SEVEROZÁPADNÍ KOMÍN II Josef Čihula 25.3.1962
Hruboskalsko - Kapelník OPOMENUTÁ ČIHULOVA CESTA VII Josef Čihula, J.Hradil 24.6.1961
Hruboskalsko - Kapelník PALIČÁK PŘEVISLÁ CESTA VII Josef Čihula 19.5.1957
Hruboskalsko - Kapelník PODMOKELSKÁ CESTA NA REVANŠ VIIc Josef Čihula 1963
Hruboskalsko - Kapelník PODMOKELSKÁ PUNŤOVA SPÁRA VIIb Josef Čihula stř. F.Kroupa 31.7.1960
Hruboskalsko - Kapelník PODMOKELSKÁ ÚZKÝ KOMÍN VI Josef Čihula, J.Hradil 24.6.1961
Hruboskalsko - Kapelník PRADĚD ÚDOLNÍ SPÁRA VII Josef Čihula, K. Philipp 21.4.1962
Hruboskalsko - Kapelník SFINGA VNITŘNÍ CESTA VI Josef Čihula, J. Šonský 1.5.1962
Hruboskalsko - Kapelník SMUTNÁ JIHOZÁPADNÍ CESTA VI Josef Čihula, L.Vodháněl 22.9.1963
Hruboskalsko - Kapelník SVÉHLAVIČKA PRSTOVÁ CESTA VII Josef Čihula 4.5.1957
Hruboskalsko - Kapelník VELIKONOČNÍ VĚŽ VELIKONOČNÍ CESTA VII Josef Čihula, K. Philipp 21.4.1962
Hruboskalsko - Kapelník ZLATÁ VYHLÍDKA SEVEROZÁPADNÍ SOKOLÍK VI Josef Čihula 1961
Hruboskalsko - Maják ANEBO RUČNÍ SPÁRA VIIIb Josef Čihula, J.Hradil 19.2.1961
Hruboskalsko - Maják BLATNÍK LÁMAVÁ SPÁRA VI Josef Čihula, Gustav Ginzel 8.7.1963
Hruboskalsko - Maják BLATNÍK LEVÁ SEVEROZÁPADNÍ SPÁRA VII Josef Čihula, J.Urban 20.6.1964
Hruboskalsko - Maják BLATNÍK SEVEROZÁPADNÍ KOMÍN VI Josef Čihula, Gustav Ginzel 8.7.1963
Hruboskalsko - Maják BLATNÍK SPÁRA POD SLANĚNÍM VII Josef Čihula, K. Binhák 30.6.1963
Hruboskalsko - Maják BRÁNA SEVEROZÁPADNÍ SPÁRA VII Josef Čihula, J.Havlík 23.4.1960
Hruboskalsko - Maják ČERTOVA VĚŽ CESTA ZMRZLÝCH VIIb Josef Čihula, K.Janák 3.7.1960
Hruboskalsko - Maják GALEON JIHOZÁPADNÍ CESTA VI Josef Čihula, J.Urban 20.6.1964
Hruboskalsko - Maják HARRYHO VĚŽIČKA ÚDOLNÍ CESTA VII