Luboš Martínek, foto: kresba Simona Pavelková
Luboš byl po dlouhá léta osou, kolem které se lezení na Mšeně točilo a jeho dobrým duchem. Mimo Mšeno moc nelezl. Jednou byl ve Vysokých tatrách, ale horské lezení ho neoslovilo. Nějaké cesty udělal v Labáku s Krauskopfem a v Roklici s Bělinou, něco má také v Lužiclých horách na Fellerovce, kde si pochvaloval tamní tvrdý písek. Kruhy dělal všem kdo chtěli. I když byl "jen" kovář, byl velmi sečtělý a vzdělaný. Perfektně znal historii svého kraje a měl přesah i do zajímavostí historie nebo archeologie. Nejvíce lezl kolem roku 2000, dělal i několik cest týdně. Nebyl elitář a nevadilo mu učit lézt začátečníky. Jednou byla velmi úspěšná akce, kdy učil lézt skupinu amerických studentů. Když se u něj v kovárně zastavil někdo z lezců, pokláblosil a na cestu přidal pár kruhů. Byl milý a vstřícný, ale pod tím bylo znát, že v sobě s něčím bojuje. Už někdy od svých od třiceti se pral s depresemi.
Martínkův kovaný kruh, foto: Vendula Coubalová
Byl předsedou mšenského oddílu, správcem a dělníkem skal. Po kamarádech, kteří zanechávali na vrcholech nově dobytých věží tuby od léků s vloženými papírky (tzv. Mikulášovy kurmánské svitky), chodil a dával pořádné krabice s knížkami a dodával chybějící slaňáky. Z tohoto soudku je třeba historka z prvního prvovýstupu bratří Coubalů, kteří dobyli věžičku s názvem Mořská víla dvěma trojkami bez kruhů. Svařili si doma jakýsi slaňák a usadili ho pěkně na vrchol, akorát si spletli v mladické nerozvážnosti cement se sádrou. Oni ještě slanili v pohodě, ale když se Luboš doslechl, že mu v revíru škodí nějací loupežníci a šel to zkontrolovat, vyndal slaňák rukou. Cestu slezl zase zpátky a slaňák poslal Coubalům v igelitce na schůzi jejich oddílu. Pak tam dal normální slaňák a bráchy naučil jak to mají dělat.
Tubož, Pštrosí hrana VI, 1981. Luboš se svým prsákem, jistí Jarda Chrtek,
foto: archiv, zdroj e-montana
Žil jen s matkou a když zemřela zůstal sám. Do svých třiceti let měl auto, ale pak jezdil jen na kole. Nikdy neměl počítač a mobil mu vnutili na sklonku jeho života. V poslední době sice lezl pořád dobře, ale málokdy měl s kým. Byl spolehlivým správcem skal, za kterého bude OVK Mšeno těžko hledat náhradu. Ve své kovárně ukoval přes 4500 kruhů, kterými zásoboval mnohé horolezce. Jeden z jeho nejvýznamnějších odběratelů byl Karel Bělina. I Lubošovou zásluhou mohl Karel vyrobit přes 4000 cest. Lubošovi vadily prázdé podstavce na kříže v okolí a tak vyráběl nové a vracel je tam k nevoli bolševika. Pod Vlhoští udělal horolezeckou kapličku, kam říkal, že bude dávat cedulky na památku horolezců. Když mu na Silvestra kamarádi říkali "Ty jsi z nás nejstarší, tak tam budeš první a kdo nám pak ty cedulky udělá?" Netušili, že se ten silvestrovský špílec stane skutečností.
Podívejte se na video jak Luboš koval kruh a na další krásné fotky Standy Mitáče z e-montany, kterému děkuji za poskytnutí Lubošova portrétu a fotek z jeho archivu: