BeUp - první dojmy

Autor: Petr Jandík <redakce (zavináč) horyinfo.cz>, Zdroj: Petr Jandík, Vydáno dne: 17. 03. 2016

Kyblík od Climbing Techlology

Od českého zástupce Climbing Technology Víti Strouhala přišel balíček s kyblíkem na test. Zatím je brzy na zevrubné hodnocení, ale je čas na první dojmy.

Unboxing

Distribuční balení je na fotce. Distanční kablík kouká ven a v černém lesklém papíře jsou složené návody.  

 

 

BeUp balení
BeUp balení, foto: Petr Jandík

 

Když to rozděláte, máte na kartonu základní způsoby použití, že kterých je vidět, že to je kyblík s funkcí Guide a v jeho použití není nic mimořádného, co by bylo jiné, než u ostatních kyblíků na trhu. 

 

BeUp - režimy použití
BeUp - režimy použití, foto: Petr Jandík

 

Na první pohled

Originální je konstrukce z ohnutého a zanýtovaného dílu. Dá se usuzovat, že to může býtvýhodné u zaledněných nebo zablácených lan - dírou uprostřed může sajrajt ven a nebude se asi štosovat uvnitř. Prakticky zastím neověřeno, je to jen teorie. 

BeUp
BeUp, foto: Petr Jandík

 

Žlábek ve spodní části vymezuje místo pro karabinu, která má tím pádem přesné umístění a geometrie vedení lana je tak zcela konkrétní. Střední příčka je masivní a i díky zaoblení hran by nemělo docházek tak snadno k deformaci karabinou a ke vzniku otřepů narušujících oplet.  

 

BeUp
BeUp, foto: Petr Jandík

 

Kablík vymezující vzdálenost karabiny je v děrách zalisován, takže by se neměl jen tak sadno vytáhnout, ale samozřejmě je nutno připomenout, že je to prvek nenosný a může sloužit tam jedině k nošení samotného kyblíku, není-li zrovnas používán.

Očko na karabinu pro povolení zatíženého lana a spouštění druholezce v režimu guide je dost velké na běžnou expreskovou karabinu.

 

BeUp
BeUp, foto: Petr Jandík

 

Brzdicí žlábky 

 

 

BeUp
BeUp, foto: Petr Jandík

 

 

 

BeUp
BeUp , foto: Petr Jandík

Porovnání s Reverso 3

Opticky působí BeUp jako menší a kompaktnější, proto je překvapivý výsledek vážení. Be Up je i při tom všem provzdušnění o několik gramů těžší. Porovnání s Reversem 4, které má ještě na bocích odlehčovací díry, by vyšlo váhově jetě víc ve prospěch Reversa.

 

 Reverso 3 a BeUp 

Reverso 3 a BeUp, foto: Petr Jandík

 

Brzdicí žlábky má BeUp o něco málo užší, takže by mohl trochu víc brzdit. Naopak šířka orvorů pro lano je kapánek větší. Praktická zkušenost - staré lano, které připomíná hada s nestrávenou myší uprostřed, které používám na překližce, se tam dalo dát snadněji než do Reversa, ale spouštění už zádná sláva ani tam ani tam, takže jsem se po testu rád vrátil ke klasické osmě. Na 10,5 mm Sterlingu, také postarším, se BeUp chovalo jak by člověk očekával. Šlo to, ale občas drhlo stejně jako na jiných kýblech. Na nových tenkých lanech by to mělo být jiné kafe.

 

Brzdicí žlábky u Reverso 3 a BeUp 
Brzdicí žlábky u Reverso 3 a BeUp, foto: Petr Jandík

 

Střední příčka je u Be-Up daleko bytelnější než u Reversa 3 a když se podíváte pozorně, uvidíte na Reversu ostrý otřep vzniklý narážením karabiny na střední příčku. Zatím není známo jak se v tomto směru bude chovat BeUp, ale má předpoklady být lepší. 

 

Porovnání strany s drátěným okem 
Porovnání strany s drátěným okem, foto: Petr Jandík

 

Porovnání otvorů na spouštěcí karabinu. 

 

Reverso 3 a BeUp - oka na uvolňovací karabinu 
Reverso 3 a BeUp - oka na uvolňovací karabinu, foto: Petr Jandík

 To je zatím vše, přátelé. Až absolvujeme házení závaží a bude více zkušeností, napíšu kompletní test. Zatím, buďte nahoře - BeUp!