Tatry v iBooks a na Googlu

Autor: Petr Jandík <redakce (zavináč) horyinfo.cz>, Zdroj: Petr Jandík, Vydáno dne: 05. 05. 2016

Kublákův dárek tatranským začátečníkům

Hlavní autor knihy Horolezecká abeceda a autor série elektronických knih Horolezecká metodika Tomáš Kublák se ve svém starání se o horské začátečníky dostal na problém co s nimi, když už umějí metodiku a vyřešil ho. Poslal je do Tater. A na cestu je vybavil řadou jednocestových průvodců po nejprofláklejších túrách Vysokých Tater.

 

J žebro
Motyka na ostrý Štáflovka Žabák
Kuttovy plotny Häberlein Stanislawski  

 

 

 

Průvodce na jednu túru mají tradici. Pamatuji na dvoustránky prodávané v Chamonix s krásnými fotkami Pierre Tairaze, které si člověk koupil aby túru vylezl a pak je měl na památku. Dnes už je papír na ústupu a je tu něco podobného v podobně e-knih o zhruba 20 stránkách. Každá e-kniha je samostatným průvodcem na jednu vybranou cestu. Po předmluvě, které je logicky u všech e-knih v podstatě stejná, a varování o nebezpečnosti horolezectví a zodpovědnosti každého samotného za sebe se už dostaneme k věci.
 
 
 Průvodce 
Průvodce, foto: repro horyinfo

 

Kapitola průvodce začíná celostránkovou fotkou příslušného štítu s jeho názvem, názvem cesty, klasifikací a prvovýstupci. 
 
Přístup

Subkapitola Přístup a okolí popisuje neobyčejně podrobně jak se dostat na nástup, přístup je dokumentovaný řadou fotografí. Způsob popisu je místy až dramatický (“…přískoky přes kameny…”) a trochu přebírá štafetu Puškášových průvodců (… “krajne ťažko, len po rukách…. “ ) U Volí věže, která je vidět už zdola a stačí jít ke stěně kudy to pustí, je to asi zbytečně podrobné, u komplikovanějšího přístupu, jako je na Žabí kůň se to už hodí. Pokud existují varianty přístupu, jsou tu zmíněny. Nakonec subkapitoly o přístupu je mapka, časová rekapitulace túry od vlakové stanice až po sestup pod stěnu a nějaký praktický tip, například že když už pod Volovku dojdete, můžeže si tam dát ne jednu, ale dvě cesty.

 

Mapka a časový rozvrh 
Mapka a časový rozvrh, foto: repro horyinfo

 

 
Popis cesty
V této subkapitole je podrobný textový popis po jednotlivých délkách včetně popisu materiálu na štandu a délky v metrech. Bylo by užitečné v popisu uvést i obtížnost jednotlivých délek. Sice ni najdete později ve schématu, ale tady by se to také hodilo.
V průběhu popisu jsou podrobně nafocené jednotlivé úseky popisované cesty, topo s celkovým průběhem cesty v rámci štítu a topo cesty z rozpisem obtížností. Na konec subkapitoly je infografika zasazující fotky na místa, kde byly pořízeny. myslím, že by nebylo špatné připojit ještě krátké profily prvovýstupců a pokud se něco dá najít, tak i něco o historii cesty, třeba jako to má výber Extremen Fels od Pauseho a Winklera.
 
 
infografika 
infografika, foto: repro horyinfo

Sestup

Opět podrobné popisy všech sestupových možností, nákres infografika. Při popisu bych místo pojmu slaňovací délka preferoval jasnější údaj o počtu a délce potřebných lan, takže místo slaňovací délka 50 m bych spíš napsal. že k úspěšnému slanění potřebujeme dvě lana 50 m, aby se délka slanění nemohla splést s délkou lana. 
 
Info
Stránka důležitých informací obsahuje čísla nouzového volání a odkazy na Horskou službu.
 
Resumé
Série sedmi jednotúrových miniprůvodců obsahuje Žabí kůň - Východní hřeben, Volí věž - Jižní žebro, Štáflovku a Stanislawského v JZ stěně v Mengusovské dolině, Kuttovy plotny na Batizovský štít a výběr uzavírá Häberleinka a Motyka na Ostrý štít. Popisy jsou velmi podrobné, přesto bych doporučil do popisů jednotlivých délek doplnit také klasifikaci délky. Vycházím z toho, že román si člověk přečte doma, cestou nebo na chatě, ale na túře spíš potřebuje mít vše potřebné na jednom místě a nemuset moc listovat. Pro úplné tatranské začátečníky prospěšný materiál. Uvážíme-li, že jeden ten průvodfčík má cenu zhruba jednoho piva, stojí to za to pro každého, kdo je začátečník, nebo to v Tatrách vůbec nezná. Občas trochu klopotná čeština přitom nebude vadit. E-knihy jsou k dispozici ve formátu iBooks pro iOS a PDF pro Android.