SP Chamonix. obtížnost a rychlost: Hroza stříbrný

Autor: Petr Jandík <redakce (zavináč) horyinfo.cz>, Zdroj: Petr Jandík, Vydáno dne: 10. 07. 2016

Závody pod Mont Blancem

10. a 11. 7. se v Chamonix koná závod Světového poháru v rychlosti a obtížnosti. Naše výprava je tentokrát velmi početná, Libor Hroza bude obhajovat loňské vítězství v rychlosti. Aktuálně: Hroza stříbrný, Kříž 6., Vráblíková 27.

Finále rychlosti: Z posledních 16 postopupili oba naši. Honza Kříž se štěstím, když favorizovaný Francouz Bassa Mawem uklouzl a už to nedohnal. V posledních osmi měl za soupeře Kokorina, který už nezakopl, výsledné šesté místo je i tak jeho dosud nejlepší výsledek. Libor Hroza se dostal až do finále, kde ho předstihl vítězný Polák Marcin Dzienski. Je to Hrozovo třetí stříbro tuto sezónu a zůstává ve vedení Světového poháru, i když se mu Dzienski přiblížil na 20 bodů.

Fanděte Gábině v semifinále od 10 hodin:

Semifinále: Gabriela Vráblíková spadla kvůli uklouznutí nohy nad druhou expreskou, výsledek 6+, 27. místo.

Kvalifikace: Skvělého výsledku dosáhla Gabriela Vráblíková, která postoupila do semifinále stejným výsledkem jako známá Rakušanka Barbara Bacher. Naposledy byla v semifinále vloni Iva Vejmolová. Těsně za branami semifinále skončila 16letá Lenka Slezáková, při svém prvním startu na dospělém Světovém poháru dosáhla 30. místo ze 46 závodnic. Za našimi dvěma najdete ve výsledcích zajímavá jména, jakoje  bývalá mistryně světa v ledolezení Jenny Lavarda a špičková korejská dryrtoolistka Hannarai Song.

Pokud se naších mužů a chlapců týká, dopadli bez překvapení. Nejlépe Martin Jech na 67. místě, Tomáš Binter na 75. místě, Jakub Dvořák na 78. místě z celkem 80 startujících.

Kvalifikaci žen vyhrála mladá Slovinka Janjka Garnbret, mužskou Romain Degranges a Jakob Schubert.

Kvalifikace rychlosti se stala kořistí Poláka Marcina Dzienského, Libor Hroza skončil časem 6:01 na druhém místě. Jan Kříž byl rovněž úspěšný, s časem 6:76 postopupil na 15. místě mezi posledních 16. Finále rychlosti bylo kvůli špatnénu počasí přeloženo na úterý. Podívejte se na záznam kvalifikace rychlosti:

Od pondělka se bude o co nejlepší umístění snažit 194 registrovaných závodníků z 26 zemí. Naše výprava je pomětně početná. V obtížnosti budou strartovat Tomáš Binter ml., Martin Jech, Jakub Dvořák, Lenka Slezáková a Gabriela Vráblíková. Rychlost mužů máme zastoupenou snad nejvíce v historii - Libor Hroza jako obhájce loňského vítězství, Jan Kříž - juniorský mistr světa a Matěj a Petr Burianovi. Rychlost žen naprotitomu není zastoupena vůbec. Jak už bylo řečeno, největší očekávání jsou od Libora Hrozy, který obhajuje loňské vítězství a vede letošní Světový pohár. U Honzy Kříže by byl úspěchem postup mezi posledních 16, u všech ostatních by byl postup do semifinále bomba. Uvidíme, jak se jim bude dařit.

IFSC World Cup Chamonix 2015

Podívejme se na naše reprezentanty blíže:

Libor Hroza, rychlost
29 let, po dvou stříbrnýhch medailích vede letošní Světový pohár v rychlosti, dvojnásobný mistr Evropy, druhý titul obhájil loňským vítězstvím v Chamonix.

Libor Hroza v rozhovoru pro IFSC.tv

Jan Kříž, rychlost
20 let, juniorský mistr světa 2014, v letošním SP v rychlosti na 23. místě. Nejlepší výsledek mezi dopsělými: 18. v Chongqingu.