Sean McColl o lezení na Olympiádě

Autor: Petr Jandík <redakce (zavináč) horyinfo.cz>, Zdroj: Petr Jandík, Vydáno dne: 12. 08. 2016

Rozhovor pro Sendage

Předseda komise závodníků IFSC Sean McColl poskytl delší rozhovor o problematice lezení na olympiádě v Tokiu 2020, kde vysvtluje, proč je zvolen právě formát kombinace. Vyjímáme z rozhovoru nejzajímavější pasáže.

 

Na mezinárodní scéně závodíš více než 10 let a jsi jedním z nejstarších lezců Světového poháru. Dokážeš udržet takovou výkonnost ještě 4 roky?

Chci říct, že svou úroveň nejen udržím, ale myslím, že se v některých klíčových oblastech mohu ještě zlepšit. Mohu takhle dlouho závodit proto, že jsem začínal lézt v 10 letech a nikdy jsem svůj trénink neuspěchal, nedělal jsem nic co by mohlo ohrozit mé zdraví a kariéru.

V současné době jsi na prvním místě světového rankingu v kombinaci všech tří disciplín závodního lezení. Příští měsíc budeš závodit v Paříži na MS. Jak bys porovnal tento závod s Olympiádou 2020?

MS v Paříži bude poněkud podobné olympiádě, ale s několika zásadními rozdíly. Jednak nebudou všichni závodníci závodit v kombinaci, někteří se chtějí specializovat na určitou disciplínu. Za druhé tu bude přes 600 závodníků, takže formát bude jiný.Na Olympiádě bude 20 mužů a 20 žen, formát a bodování výsledků se ještě diskutuje. Věřím, že na Olympiádě budou ti nejlepší lezci světa.

Jaký typ lezců se uplatní v MS v kombinaci?

Pokud máte být nejlepším lezcem světa, musíte být univerzální. Já osobně věřím, že to znamená excelovat ve všech disciplínách sportovního lezení  (boulder, obtížnost i rychlost).

 

 

Sean McColl, Jakob Schubert a Adam Ondra
Sean McColl, Jakob Schubert a Adam Ondra, foto: IFSC

 

 

Co potřebují dělat závodníci, kteří excelují v jedné disciplíně, aby se připravili na tři disciplíny na Olypmiádě za 4 roky?

Jsem přesvědčen, že závodník, který je silný v obtížnosti i boulderingu může být velmi úspěšný i v rychlsti jen když trochu pozmění svůj trénink. Závodník na obtížnost se musí naučit být trochu výbušnější a koordinovanější. Boulderisté potřebují zvýšit vytrvalost. Pro rychlostníky je výzva větší, než pro ostatní, ale někteří lezou na slušné úrovni a musí pracovat stejně na boulderingu i obtížosti.

Rozhodnutí zařadit na Olympiádu také rychlost kritizovalo hodně lidí, včetně Adama Ondry. Pro zařazení všech tří disciplín musely být dobré důvody. Můžeš něco říct o tom rozhodovacím procesu?

Na Olympiádu 2020 jsme dostali možnost udělit jen jednu (zlatou) medaili pro jedno pohlaví a jsem přesvědčen, že  kombinace ukáže sílu všech tří našich discilín. Olympiáda 2020 je velká příležitost prezentovat náš sport a našim konečným cílem je mít v roce 2024 mít naše tři disciplíny také samostatné vedle kombinace, která by se závodila o pár dní později..

Podrobnosti o systému kvalifikace na olympiádu jsou nejasné. Bylo řečeno že bude 20 žen a 20 mužů a že proces výběru představí IFSC později tento rok. Co si myslíš, že je férový způsob kvalifikace?

Mohu potvrdit, že v Tokiu bude závodit  20 žen a  20 mužů; Předpokládám, že kvalifikační proces začne v roce 2018 na našem MS a pokračovat bude dalšími závody v letech  2018 a 2019. Myslím si, že by se měli kvalifikovat mistři světa, mistři kontinentů a vítězové Světového poháru v kombinaci.

 

Celý rozhovor v angličtině najdete zde

 

Sean McColl
Sean McColl, foto: IFSC.tv