Kong Gipsy

Autor: Vladimír Procházka ml. <(at)>, Zdroj: Vladimír "Chroust" Procházka II., Vydáno dne: 08. 09. 2016

neprávem poněkud opomíjené vkliňovadlo

Úvodem malé historické ohlédnutí. Vzpomínám, jak mi v době masivního nástupu vklíněnců (skoro před čtyřiceti lety!) šéf a strůjce světového úspěchu firmy Salewa Hermann Huber napsal, že ve spolupráci s Italy chystají "něco" pro široké spáry na "kolenopákovém" principu.

To "něco" se pak objevilo jako Blitz firmy Cassin, po letech jsme vyzkoušeli. Když už byl Blitz ve škvíře tak fungoval dobře, ale jednoruč se se do ní obtížně dostával a usazoval. Byl jako živý, pružiny stále sklapovaly ramena. Tehdy mne napadlo zajistit Blitz v otevřené poloze ohnutým pletacím drátem. Primitivní, ale pomohlo – a drát kupodivu zas tak moc nepřekážel. Zkušenosti jsme publikovali v rubrice Test v Montaně 5/1994.

 

Blitz
Blitz

 

 

Blitz
Blitz

 

 

Blitz
Blitz

 

SLCD vkliňovadlo na stejném "kolenopákovém" principu už delší dobu pod názvem GIPSY vyrábí firma KONG, v jejímž provedení je výrazně lepší, vyzrálejší. Masivnější, na první pohled důvěryhodnější, s krásným eloxem (inu, bez kosmetiky to už dnes nejde) a betelnými všitými smyčkami.

 

Gipsy
Gipsy

 

 

Gipsy
Gipsy

 

 

Gipsy
Gipsy

 

Problém se sklapováním ramen KONG elegantně vyřešil malým čudlíkem, který po zamáčknutí zafixujeme GIPSY v rozevřené poloze. Po vložení do spáry stačí zatlačit na rameno poblíž "kolenního kloubu" a klik, čudlík vyskočí a je to tam! Ve sklapnuté poloze jsou GIPSY kompaktní a na úvazu je nosíme "nakrátko" za osu "kolenního kloubu", motají se méně než "frendy" a podobné.

 

Gipsy
Gipsy

 

 

Gipsy
Gipsy

 

 

Gipsy
Gipsy

 

 

Gipsy
Gipsy

 

 

Gipsy
Gipsy

 

Po rozklapnutí před předpokládaným použitím GIPSY na nosič věšíme přímo za karabinu, kterou po usazení povede lano. Obával jsem se, že se přitom GIPSY bude samočinně a nechtěně sklapovat, ale kupodivu jen spíše výjimečně – pokud se o něj neopřeme nebo silněji neflákneme o skálu, tak drží. Fixační čudlík má totiž značnou vůli a po zapření o rameno se v otvoru vyosí a vzpříčí, docela fikané. Po dobrém usazení a zatížení se GIPSY ve škvíře pěkně hryzne a stabilně sedí. Popruhová smyčka je ukotvena k dolnímu čepu, přehozena přes horní a pak zas vede dolů – čím větší zatížení, tím více se ramena svírají a vkliňovadlo ve škvíře presuje.

GIPSY je do širších a širokých spár hodně dobrou alternativou k rozměrným výstředníkovým SLCD. Sada tří vyráběných velikostí (označených 4, 5 a 6) je lehčí a skladnější než sada "frendoidů" s obdobným rozsahem, měla by i vyjít levněji (rozsah pokryje menší počet kusů).

Porovnejme například: čtyři Camaloty s rozpětím 51 až 195 mm váží 1427 g, naproti tomu tři GIPSY s ještě větším rozsahem 52 až 205 mm váží jen 1045 g. Nejmenší GIPSY má navíc větší udanou nosnost 18 kN, oba větší pak jako většina konkurence 15 kN.

GIPSY se náramně hodí i do širokých mělkých koryt, kde leckdy ničím jiným nezajistíme. Podmínkou však je, aby stěny koryta v půdorysném průmětu byly paralelní, nebo alespoň skoro paralelní. V opačném případě se nezapřou všechny konce ramen, to je Achillova pata této pomůcky. "Frendoidy" s nezávisle výkyvnými výstředníky jsou v tomto ohledu nepřekonatelné, jsou také "instatnější".

Pokud je škvíra s neparalelními stěnami "bezedná" (není to koryto) a poskytuje manipulační prostor, lze si pomoci mírným vytočením GIPSY, prostě najít polohu kdy si klekne na všechny. Má to pochopitelně své meze, smyce by měla být ve směru předpokládaného trhu!

Pár fotek na ukázku, do jak hnusného terénu se GIPSY hodí. Takže tak - tak si vyberte.

 

Gipsy
Gipsy

 

 

 

Gipsy
Gipsy

 

 

 

Gipsy
Gipsy

 

 

 

Gipsy
Gipsy

 

 

 

Gipsy
Gipsy

 

Vladimír „Chroust“ Procházka II.
Nákresy z instrukčního letáku Kong Gipsy