Pražský festival alpinismu

Autor: Petr Jandík <redakce (zavináč) horyinfo.cz>, Zdroj: Petr Jandík, Vydáno dne: 28. 11. 2016


Slovanský dům

V tradičním termínu konce listopadu se koná Mezinárodní festival alpinismu. Tahákem letošního ročníku jsou především tři legendy himálajského horolezectví, Reinhold Messner, Peter Habeler a Wolfgang Nairz, doplnění čtyřnásobným držitelem Zlatého cepínu Marko Prezeljem a Američanem Steve Housem, který zdolal Rupalskou stěnu Nangá Parbatu a v neposlední řadě Slovinec Aleš Česen. Poslechněte si zvukové záznamy přednášek.

Sestavu doplňují domácí hvězdy Mára Holeček, Tráva, Radek Jaroš a další.

 

Reinhold Messner při zahájení
Reinhold Messner při zahájení, foto: Petr Jandík

 

Po zahájení a projevech se konalo ničení knih šampusem, které se nevím proč nazývá křtem. Autoři si takto vlastnoručně poškodili svá díla: Reinhold Messner Pád nebe o dobytí Matterhornu, kde po rozsáhlých rešerších opravuje obecně rozšířené omyly, Peter Habeler druhé vydání knihy Hora je cíl, Wolfgang Nairz knihu Dobře to dopadne a Davida Lamu při ničení jeho knihy o volném vylezení Cerro torre zastoupil Ladislav Jirásko.

 

Společný křest čtyřech knih
Společný křest čtyřech knih, foto: Petr Jandík

 

Autogramiáda přilákala dlouhou řadu zájemců. Reinhold Messner měl za sebou ten den již druhou. 

 

Autogramiáda Reinholda Messnera a Petera Habelera
Autogramiáda Reinholda Messnera a Petera Habelera , foto: Petr Jandík

 

V Malém sále je  prezentace Messnerových muzeí. parádní fotky na skvělých plakátech korunuje skvostné logo.

 

Prezentace Messner Mountain Museums 
Prezentace Messner Mountain Museums, foto: Petr Jandík

 

Dobře to dopadlo, Wolfgagng Nairz sklidil za svou přednášku uznání v podobě ceny za nejlepší přednášku dne.

 

Wolfgang Nairz si za svou přednášku
Wolfgang Nairz si za svou přednášku "Bude to dobré" odnesl cenu diváků., foto: Petr Jandík

 

Ale pro mne byl špičkou večera povoláním fotograf a koníčkem lezec Marko Prezelj, držitel čtyř Zlatých cepínů.

 

Slovinec Marko Prezelj dostal cenu Křišťálový cepín
Slovinec Marko Prezelj dostal cenu Křišťálový cepín, foto: Petr Jandík

 

Teď k nim dostal ještě ten pražský křišťálový. Marko asi nikdy neudělá to, co se po něm chce. Když ukázal cepín v krabici, chtěli po něm, aby ho vyndal a mysleli tím, že aby s ním zamával nad hlavou, jako všichni jeho předchůdci. No a podívejte jak to dopadlo: 

 

Řekli mu, ať ho vyndá z krabice. Tak ho vyndal...
Řekli mu, ať ho vyndá z krabice. Tak ho vyndal..., foto: Petr Jandík

 

 

..... a dal na zem :-)
..... a dal na zem :-), foto: Petr Jandík
 

Přednáška o dvou prvovýstupech v indickém Himálaji byla ovšem skvostná. Výborné fotky dokumentující to, že málokdo dokáže v horách dělat to, co Slovinci. Berou lezení jako národní sport, stát do něj cpe peníze a je to vidět jak na překližce, tak v horách. Nejprve se Marko věnoval expedici na Hangshu v roce 2014, kde byli jeho druhy další Slovinci Aleš Česen a Luka Lindič. Poté došlo na další zlatým cepínem odměněný prvovýstup na Kishtwar ve čtveřici s Urbanem Novakem (SLO), H. Kennedym (USA) a  Pelissierem (F). Ten nejlepší současný himálajismus na fotkách, které potěšily oko diváka.

 

Led na Kishtwaru. Když sestupovali, už tam nebyl
Led na Kishtwaru. Když sestupovali, už tam nebyl, foto: Petr Jandík

 

 


Sobotní ráno začalo panelovou diskuzí Reinholda Messnera, Petera Habelera a Wolfganga Nairze o prvním výstupu na Everest bez kyslíku, o tom, že se z Everestu stává turistická hora a o problémech dnešního alpinismu. Honza Tráva Trávníček poreferoval o výzbroji na expedice, Radek Jaroš o svém novém sběratelském projektu Koruna světa.

Meteorolog Karl Gabl 
Meteorolog Karl Gabl, foto: Petr Jandík

 

 

Karl Gabl hovořil o zimních expedicích na nejvyšší vrcholy světa a Ang Tsherig Sherpa nejprve o důsledcích globálního oteplování na přírodu Himálaje a pak rozdával pamětní medaile za výstup na Makalu a Kangčendžengu českým lezcům a hostům festivalu, kteří si pro ni nedojeli přímo do Nepálu. Tak se na jednom pódiu ocitli Reinhold Messner, Radek Jaroš, Leopold Sulovský, Soňa Boštíková, Josef Šimůnek a Peter Habeler. Tato veselá událost byla ukončena předáním malého křišťálového cepínu And Tsheringovi.

 

Předávání pamětní medaile Nepálské horolezecké asociace 
Předávání pamětní medaile Nepálské horolezecké asociace, foto: Petr Jandík

 

 

 

Předávání pamětní medaile Nepálské horolezecké asociace 
Předávání pamětní medaile Nepálské horolezecké asociace, foto: Petr Jandík

 

 

 

Předání malého křišťálového cepínu 
Předání malého křišťálového cepínu, foto: Petr Jandík

 

 

Tahákem soboty byly dvě závěrečné přednášky. Američan Steve House vyprávěl, jak se naučil lézt v Chorvatsku, když tam žil, a jak se postupně dopracoval přes Mount Alberta, North Twin, nonstop lezení na Aljašce (Slovenská diretissima na Mount Mc Kinley) a K7 West až k prvovýstupu Rupalskou stěnou na Nangá Parbat spolu s Vincem Andersonem a pak při v podstatě běžném horském výstupu spadl 25 metrů, polámal si žebra, propíchl plíce a játra a ukazoval velmi pěkný otisk Camalotu č. 3 na své zadnici. Dnes žije se svou ženou Rakušankou v Klagenfurtu a před půlročním synkem pečlivě schovává veškeré lezecké krámy.

 

Steve House v 21 letech 
Steve House v 21 letech, foto: Petr Jandík

 

 

 

Na vrcholu v Peru 
Na vrcholu v Peru, foto: Petr Jandík

 

 

 

 
"Dej ten cepín co nejvejš!"...takhle do dopadlo na vrcholu Nanga Parbatu., foto: Petr Jandík

 

 

 

Žebra po pádu víceméně srostla. 
Žebra po pádu víceméně srostla., foto: Petr Jandík

 

 

 

Steve House 
Steve House, foto: Petr Jandík

 

 Záznam přednášky si poslechněte zde

 

 

 

Závěrečnou přednášku měl Reinhold Messner. Jeho život prošel šesti etapami. Nejprve byl skalním lezcem. Od pěti do dvaceti let absolvoval přes tisíc výstupů v Dolomitech.

 

Reinhold Messner s tlumočnicí Katkou Sitařovou 
Reinhold Messner s tlumočnicí Katkou Sitařovou, foto: Petr Jandík

 

 

 

Messner jako skalní lezec 
Messner jako skalní lezec, foto: Petr Jandík
 

 

Pak po úrazu již nemohl lézt na té nejvyšší úrovni a přesedlal na výškové horolezectví. Zde jak známo zkompletoval jako první všechny osmitisícovky bez kyslíku, ale na rozdíl od mnoha jeho následovatelů často v prvovýstupech a sólovýstupech a se stálou snahou o zlepšování stylu. 

 

Messner na vrcholu Everestu 
Messner na vrcholu Everestu, foto: Petr Jandík

 

 

 

 

Tuto jeho životní etapu dovršil sólo prvovýstup severní stěnou Everestu.

Obal Reinholda Messnera při jeho sólu severní stěnou Everestu 
Obal Reinholda Messnera při jeho sólu severní stěnou Everestu, foto: Petr Jandík

Když už tady neměl pro sebe téma, vrhl se na horizontální dobrodružství. Jako začínající polárník si vytkl za cíl dokončit Shackeltonovu myšlenku přechodu Antarktidy. To se mu povedlo v doprovodu severoněmeckého námořníka a navigátora za 92 dní. Poté dostal na zadek od Arktidy, kde mu s bratrem začal praskat led pod nohama a utopily se jim saně a tak toho nechali.

 

 Při přechodu Antarktidy

Při přechodu Antarktidy, foto: Petr Jandík

 

 

 

Pokus o přechod severního pólu 
Pokus o přechod severního pólu, foto: Petr Jandík

 

 

Další etapou Messnerova života bylo pátrání po Yettim. Dlouho se zabýval rešeršemi a sbíráním informací až došel k závěru, že legenda o Yettim vznikla chybným přepisem tibetských vyprávění že ve skutečnosti jde o vymírající druh velkého medvěda a ne o nějakého sněžného člověka. 

 

 

Jak je to s Yettim?
Jak je to s Yettim?, foto: Petr Jandík
 

 

 

O pěti letech politické práce v Evropském parlamentu nehovořil, a přešel k etapě poslední, vytvoření řetězce horských muzeí. Je jich celkem 6 a jejich založení a zprovoznění považuje za svou patnáctou osmitisícovku. 

 

 

Patnáctá osmitisícovka - Messner Mountain Museums
Patnáctá osmitisícovka - Messner Mountain Museums, foto: Petr Jandík

 

Svůj úspěch v těchto životních etapách přičítá své vytrvalosti, tomu, že se nedal odradit neúspěchem, nic nevzdal. A to doporučuje všem posluchačům. Jděte za svým snem a nevzdávejte se. Neúspěch vás obohatí o nové zkušenosti. Na závěr poděkoval všem, kdo mu házeli klacky pod nohy za to, o kolik ho tím obohatili. Za přednášku ho publikum odměnilo potleskem ve stoje.

 

 

Reinhold Messner
Reinhold Messner, foto: Petr Jandík

Záznam přednášky si poslechněte zde

 

 


Neděle

Mára Holeček užvanil publikum tak, že mu dalo 104 hlasů v anketě o nejlepší přednášku. Bral to od útlého věku, vysvětloval, že sbírat osmitisícovky normálkami už není zajímavé, když už je sebral Reinhold před třiceti lety v lepším stylu a stručně poreferoval o letošním pytli na Gasherbrumu zase opět s počasím. Z obrázku vysvítá, že už zbývalo prorazit jen menší kousek. Tak snad se to povede příští rok. Mára jasně slíbil, že to opět zkusí.

 

Čtrnáctidenní dovolená na Gasherbrumu
Čtrnáctidenní dovolená na Gasherbrumu, foto: Petr Jandík

 

 

 

Panelová diskuze zástupců současné himálajské špičky, Slovinců, nesplnila příliš moje očekávaní. Banální otázky generovaly banální odpovědi. takže to, co by mohlo být zajímavé, jak se ve Slovinsku pečuje o talenty a jak se financují účasti na expedicích a trénink, nepadlo. Poslechněte si to sami  tutaj.

Panelová diskuze se Slovinci. Zleva Ladislav Jirásko, Aleš Česen, Marko Prezelj, tlumočník, Viki Grošelj a Daniel Polman
Panelová diskuze se Slovinci. Zleva Ladislav Jirásko, Aleš Česen, Marko Prezelj, tlumočník, Viki Grošelj a Daniel Polman, foto: Petr Jandík

 

 

 

Z poledního menu se podával Glockner Ultra trail a dvě mladé závodnice Markéta Janošová, která to má nalinkované skoro až na olympiádu, a Eliška Adamovská, zákuskem byla péče o boty od zástupce Lowy Jana Čermáka.

Své výstupy roku vyhlásily Alpy/Lidé a Hory. Nad 6000 m dostal šek a diplom Zdeněk "Háček" Hák za sjezd z Nošaku, obě mladé závodnice, o kterých už byla řeč a pochopitelně nemohl chybět Adam Ondra, zastoupený rodiči Evou a "Bokulou" Mirkem. Alpenverein.cz letos neměl kategorii, kam by se vešel nejtěžší drytoolový prvovýstup Lucky Hrozové. Ta už ovšem byla oceněna ve Výstupech roku ČHS a tím pádem dostala nominaci do ankety Horolezec roku. V této anketě hlasují ČHS, Alpenverein.cz, Lidé a HORY, Everest, lezec.cz a horyinfo.cz. V této anketě nemohl opět vyhrát nikdo jiný, než nejlepší lezec planety Země Adam Ondra, za něhož převzali skleněnou plastiku a diplom opět rodiče. Druhou Lucku Hrozovou, která je v Kanadě, oceněnou za prvopřelez Saphira M15, -zastoupil otec Libor a třetí místo si osobně vychutnal Martin Stráník.

Ocenění v anketě Horolezec roku
Ocenění v anketě Horolezec roku. Zleva Martin Stráník, Libor Hroza za Lucku a rodiče Adama Ondry, foto: Petr Jandík

 

 

 

Nestárnoucí přírodní živel jménem Peter Habeler se postaral o druhou přednášku, zakončenou potleskem vestoje. 

Peter Habeler lezoucí na Sardínii
Peter Habeler lezoucí na Sardínii, foto: Petr Jandík

 

 

Peter lezl i Salathého cestu na El Capitan
Peter lezl i Salathého cestu na El Capitan, foto: Petr Jandík

 

 

Bez Everestu to nejde
Bez Everestu to nejde, foto: Petr Jandík

 

 

 
 Jeho současná aktivita, kdy po dovršení sedmdesátky začal přelézat klasické alpské cesty, je obdivuhodná. Navíc je to milý člověk, který má radost když někomu jako bergfýrer udělá radost. Ukazoval pětiletého Davida Lamu, kterého tenkrát učil. Ukázal lezení na Sardinii, pilíř Freney, Salathého cestu na El Capa a Everest bez kyslíku nemohl chybět. Potlesk vestoje a slza v oku nakonec předznamenaly nedělní cenu za nejlepší přednášku za 144 hlasů, i když se příznivci Máry Holečka také činili.
 
Potlesk ve stoje
Potlesk ve stoje. nadšený Ang Tsering sherpa i Daniel Polman, foto: Petr Jandík

 

 

a slza v oku dojatého Petera Habelera
a slza v oku dojatého Petera Habelera, foto: Petr Jandík

 

 

 
 Z hlediska výkonnosti byla přednáška Aleše Česena vrcholem. Lezením v Julských Alpách v létě i v zimě se postupně vypracoval. Zpočátku kombinoval lezení se studiem a zaměstnáním stavebního výzkumníka, ale pak se stal profesionálním horským vůdcem. V poslední době je těžištěm jeho činnosti Karakorum, kde po prvovýstupech na věžích Trango letos s Lukou Lindičem pokosili Gasherbrum 4, když si předtím jako aklimatizaci střihli normálku na Broad Peak a byli jedni z mála, kdo tam letos vylezli. Gasherbrum 4 potom vzali alpským stylem a to mělo samozřejmě jiné grády než šlapačka na Broad Peak.
Aleš Česen se vyučil v Julských Alpách
Aleš Česen se vyučil v Julských Alpách, foto: Petr Jandík

 

 

Věže Trango
Věže Trango, foto: Petr Jandík

 

 

Aleš Česen a Luka Lindič jdou na Gasherbrum IV
Aleš Česen a Luka Lindič jdou na Gasherbrum IV, foto: Petr Jandík

 

 

Aleš Česen
Aleš Česen, foto: Petr Jandík