rozhovor
Před nedávnem jsme přinesli zprávu, že Lucka Hrozová přelezla na Islandu strop ledové jeskyně a cestu pojmenovala Arya. Povídal jsem si s ní o té cestě, ale i o jejím současném životě v Kanadě.
Jaká byla kvalita ledu a jak drží zbraně ve stropě?
Led byl tříštívý, kvalita špatná nebyla. Nebezpečí je, že jeskyně se neustále mění. Např když se na nás byli podívat místní průvodci, tak zmínili, že tam ten spadlý 15m blok ledu, před týdnem nebyl. Chce to být obezřetný a kontrolovat všechny trhliny a pod.
Zbraně ve stropě drží v podstatě podle toho jak moc si chyty cepínem přisekáte. My jsme neměli moc času, tak jsem se s "chyty" tolik nemazlila a dělala je jen tak velké, abych je neutrhla. Musela jsem pořád dávat pozor, abych z nich nevypadla nebo se nevylomila. Přisekávala jsem je v mém maximalním rozsahu. Nejvíce náročně bylo, udělat všechnu práci na cestě sama, což vlastně bylo i těžší než pak samotný přelez. ;)
Jak je cesta ve stropě dlouhá, kolik jsi tam měla šroubů?
Cesta měří cca 25m, použila jsem 16 šroubů
To je v průměru jeden šroub po 1,5 metru. Jak jsi vrtala do stropu a sekala chyty?
Na začátku, kdy to ještě nebylo tak převislé, jsem cepíny normálně zasekávala, ale pak ve stropě už to nešlo, takže jsem sekala chyty a vrtala šrouby v tahu lana. Problém byl, že se nám zpozdil někde bágl s materiálem, takže jsem měla jen 16 šroubů všelijak popůjčovaných a zdaleka ne všechny měly kličku. Vrtání bylo tím pádem pracnější.
Jak to vlastně bylo těžké?
Sama pro sebe jsem si to dala tak za WI10/10+, ale nechci říkat nějakou klasifikaci, protože jeskyně pořád pracuje, cesta se mění. Za dva týdny tam cesta už vůbec ani nemusí být, že by ji pak někdo přelezl a potvrdil návrh obtížnosti tady není možné. U ledu je vůbec klasifikace nejistá protože hodně záleží na podmínkách.
Jak jsi přišla zrovna na tohle?
Chtěla jsem zkusit nějaký nový rozměr, něco jiného, což ledové jeskyně jsou. Dalším plánem bylo lezení ledových ker. To by ale bohužel vyšlo velmi draho, museli bychom si pujcit lod a k ní jeste jednu záchranou + záchranné potapěče.
Připravovala ses nějak špeciálně na tenhle projekt?
Nijak speciálně nebo odlišně jsem se nepřipravovala. Maximálně psychicky na to, že zas budu mrzout od rána do večera ;).
Shlédla jsem také video od slovinského lezce, který leze ledový strop jeskyně, ale trochu se jednalo o něco jiného protože, na jeho videu se mi to jevilo spíše jako traverzování stropu, kde šrouby i chyty byly dány vlastně do kolmé či kolmější časti.
Měla jsi v Kanadě při práci možnost dostatečně trénovat?
Možnost jsem měla, ale pracuji jako masérka 6 dní v týdnu, tak to s tréninkem není jednoduché, protože si nikdy pořádně neodpočinu.
Masérka?
Udělala jsem si masérský kurz před odjezdem, speciálně vlastně s cílem pracovat pak jako masérka na hotelu (dostala jsem tip od kamaradky fyzioterapeutky, která právě v Kanadě masírovala). Další možností pro mě byla práce servírky. Měla jsem nabídky pracovat na stěně a trénovat děti, ale jeden z cílů byl i našetřit domů nějaký peníz, což je jednoduší když pracujete např na pozici servírky v dobré restauraci či masérky v lepším hotelu. Dětem a trénování se tady také trochu věnuji, ale více bych se tomu chtěla věnovat až se vrátím zpět domů.
Dostala ses v Kanadě do kontaktu s tamní ledolezeckou špičkou, jako je Will Gadd?
S Willem se znám již déle se svěťáků a podobných akcí, v Kanadě jsem ho teď nepotkala.
Byla ses podívat na Spray On?
Nebyla, ale mám to určitě ve svých lezeckých plánech. Když budou finance, vhodná podmínka, spolulezec a volno z práce tak je to pro mě hlavní cíl na příští rok.
U Spray On záleží především na podmínkách. Pokud se člověk nesveze s nějakým týmem, může pouze dva týdny strávit čištěním linií k lezení. Je to také u prostřed ničeho a jediné možné ubytování se pronajímá od 6 osob a nebo za ně musíte zaplatit, což nevyjde zrovna levně. Takže to je akce trochu na dýl a člověk musí skloubit aktuální vhodnou podmínku s možným volnem z práce.
Četl jsem, že se na Spray On musí mít detektor kovů, aby se pod ledem mohly najít a vysekat nýty na jištění.
To je to čištění. Je to vlastně paradox, že se tam čisté ledolezení jistí nýty. To nikde jinde není. Jenže vrtej šrouby do krápníků přilepených na stropě. A pak do nich padej... :-)
Sleduješ závody SP v ledolezení?
Sleduji, většinou se podívám na výsledky, případně video, že bych je zas hodně prožívala to ne.
Díky za rozhovor, ať se ti daří sportovně i finančně.
Lucka Hrozová na Horyinfo: zde.