Fiasko v jednání s CHKO Brdy
21. února nabylo platnosti Rozhodnutí Ministerstva životního prostředí ohledně žádosti ČHS o povolení lezení v CHKO Brdy. Již předběžná jednání, s která svaz vyvíjel naznačovala, že nám v nové CHKO toho moc dovoleno nebude, hlavně kvůli negativnímu stanovisku organizace mající právo nakládat s pozemky, tj. Vojenské lesy a statky. Svaz tedy nakonec podal žádost o nejzajímavější terény s horolezeckou historií - Mrtnickou skálu, Klobouček a Jindřichovu skálu. Přes veškerou snahu je výsledek fiaskem, povolena je pouze Mrtnická skála. Všechno ostatní v CHKO Brdy je zakázané.
Jednání byla dlouhá a složitá. Po prvotní konzultaci s CHKO Brdy se zjistilo, že všechny skály se nacházejí na pozemcích ve vlastnictví státu, a že CHKO bude dávat jen odborné stanovisko a konečné vyjádření bude dávat Ministerstvo životního prostředí na základě svolení vlastníka, to znamená Armády ČR, za kterou jednají Vojenské lesy a statky. Ty řekly, že jediné, co povolí, je Mrtnická skála. ČHS nakonec zkusil ještě požádat o další dvě nejvýznamnější skály, JIndřichovu a Klobouček, protože se v jednu chvíli objevil neoficiální náznak, že by Jindřichovka případně mohla projít, ale nestalo se tak. Jak Armáda na začátku řekla, tak to i nakonec dopadlo.
Mrtnická skála
Nad silnicí do brdských lesů, asi 2 km západně od Komárova (Hořovicko), mezi Mrtníkem a Neřežínem, nazdeme blíže k Mrtníku Mrtnickou, nebo též Neřežínskou skálu, která má 27 m vysokou kolmou JZ stěnu s řadou převisů a menší SZ stěnu, kde jsou popsané jen tři cesty, ale je tu možnost boulderingu.
Mrtnická skála bude na základě Rozhodnutí MŽP vyhrazena jako horolezecký terén a tím pádem přístupná i nečlenům ČHS. Lezení je povoleno celoročně, nejsou povoleny prvovýstupy. Pouze pro ČHS a jeho správce skal je povolena výměna jištění a případné dojišťování cest fixním jistěním je možné jen na základě povolení Agentury pro ochranu přírody a krajiny.
Kompletní informace o cestách na Mrtnické skále najdete v databázi cest ČHS
Jindřichova skála
Další skálou, na kterou žádal ČHS povolení, je Jindřichova skála. Jedná se o okrajový masiv o výšce až 20 m, na hraně skály je vyhlídka s litinovým zábradlím. Je to největší skalní útvar středních Brd. Geologicky je tvořena kambrickými slepenci, na omak poněkud připomíná tvrdý pískovec, má celkem dobré tření. Oblast je sportovně vynýtovaná lepenými borháky. Bohužel nebylo pro Jindřichovu skálu Ministerstvem životního prostředí povolení uděleno. Podle odůvodnění v Rozhodnutí MŽP je to proto, že je Jindrřichova skála je ve II zóně CHKO Brdy a je navržena na ochranu v kategorii Přídodní památka, kde předmětem ochrany je geologická a geomorfologická lokalita (mrazový srub). V kamenném moři pod Jindřichovou skálou se vyskytují různá speciální rostlinná společenstva a další chráněné rostliny. Více k tomu v textu Rozhodnutí. Toto spolu s negativním stanoviskem Armády nám zavřelo dveře.