Jak to bude na Olympiádě

Autor: Petr Jandík <redakce (zavináč) horyinfo.cz>, Zdroj: Petr Jandík, Vydáno dne: 14. 03. 2017

IFSC vydala pravidla

Po intenzivní kritice a diskuzích padlo na generálním shromáždění IFSC v Quebecu rozhodnutí o systému hodnocení olympijského závodu v Tokyu 2020. Aktualizace: Libor Hroza ml. o novém formátu.

Pravidla platí pro olympijský závod mládeže v roce 2018 a olympijský závod v Tokyu v roce 2020. Lezení bude mít jednu sadu medailí pro muže a jednu pro ženy. Závodí se v kombinaci, která je agregací výsledků jednotlivých závodníků. Kvůli tomu se bude měnit formát závodů již v letošním roce. Pořadí disciplín bude rychlost, bouldering a obtížnost a pravidla pro jednotlivé disciplíny zůstávají. Závod proběhne dvoujolově, kvalifikace a finále, které budou sestávat ze všech třech disciplín.

Vis na mikroliště: Adam Ondra a jeho vůle
Vis na mikroliště: Adam Ondra a jeho vůle, foto: Petr Jandík

Prvního kola olympijského závodu se zúčastní 20 mužů a 20 žen. Hodnocení závodníka se získá vynásobením pořadí v jednotlivých disciplínách, čím menší číslo, tím lepší. Výslkedky se budou počítat pro každé kolo zvlášť. Šest nejlepších postoupí do finále. Pokud dojde k rovnosti bodů, je lepší ten, kdo byl ícekrát lepší v jednotlivých disciplínách:

závodník Rychlost Bouldering Obtížnost Skóre lepší Výsledek
A 4 1 3 12 1x
B 3 4 1 12 2x vítěz

Tedy abychom tomu rozuměli, A byl lepší než B v boulderingu, zatímco B byl lepší v rychlosti a obtížnosti, tedy dvakrát. Kompletní pravidla najdete zde.

Podle Adama Ondry, jak se vyjádřil zde, je to nejrozumnější řešení za dané situace, podobný názor zastává i Martin Stráník.

Příspěvek sdílený Libor Hroza (@liborhroza),

Libor Hroza ml,. který je členem komise závodníků IFSC, nám o tom napsal: "Pravidla jsou v pohodě, já jsem s nimi souhlasil když nám byla predstavena. Je to formát který jsem spolu s dalšimi v atletické komisi odsouhlasil. Je teď důležité představit divakům dobrou show, abychom se udrželi mezi olympijskymi sporty a ziskali více medailových sad do budoucna."