TANAP bez pravidel
Televize TA3 přinesla pozoruhodnou zprávu. V Tatranském národním parku neplatí Návštěvní řád, který určuje co a jak se ve Vysokých Tatrách smí a nesmí. Obzvláště vtipné je, že neplatí už od roku 2002 a nikdo si toho dosud nevšiml. Aktualizace: Nový návrh návštěvního řádu Tanapu.
Jak je to možné? Jednoduše. Návštěvní řád TANAPu je vyhláška Krajského úřadu v Prešově navázaná na Zákon o ochraně přírody z roku 1999 podle Zákona na ochranu přírody z roku 1994. Tento zákon ale byl roku 2002 zrušen a nahrazen zákonem novým. Tím pádem přestaly platit i všechny podzákonné vyhlášky na něj navázané a tím i Návštěvní řád TANAPu.
Tento stav vydržel kupodivu 15 let bez povšimnnutí. Bez Návštěvního řádu jsou právně neplatné například sezónní uzávěry chodníků, ale také pohyb horolezců mimo značené cesty tím nemá právní základ, ani terény vyhrazené pro skialpinismus.
V reportáži ředitel TANAPu slíbil, že urychleně připraví nový Návěštěvní řád.
Reportáž televize TA3 najdete zde.
Jak nám napsal Peter Kalenský, na úřední desce Okresného úradu Prešov, odboru starostlivosti o životné prostredie (https://www.minv.sk/?uradna-tabula-obvodneho-uradu-presov ) je verejná vyhláška o oznámení návrhu NP TANAPu. Návrh je ke stažení zde, mapky k návrhu zde. Podle návrhu se může horolezctví provozovat jen za denního světla a stanování a bivakování je možné jen na tábořišti v Bělovoské dolině. V návrhu zůstalo z minula i to, že cílem túry musí být minimálně trojka UIAA a horolezec musí mít i příslušnou výbavu. Jak by se řešil třeba borec jdoucí s lezečkami a pytlíkem maglajzu na sólo třeba pětky Korosadowicze na Žlutou stěnu, tam není, asi by v krajním případě mohl dostat pokutu. Dokumenty jsou ke stažení a přečtení zde. Děkujeme Peteru Kalenskému za upozornění a zaslání dokumentů.
V současné době platí náhradní dokumenty z roku 2017, který vyhrazuje místa pro horolezectví: