SP Nanjing: Watabe a Coxsey

Autor: Petr Jandík <redakce (zavináč) horyinfo.cz>, Zdroj: Petr Jandík, Vydáno dne: 30. 04. 2017

bouldering a rychlost

Druhou zastávkou v Číně pokračoval Světový pohár v boulderingu a rychlosti. Vyhráli Shawna Coxsey a Keta Watabe bouldering, Reza Alipourshena a Jukia Kaplina rychlost. Naše dvojice Hroza a Stráník dopadla stejně, jako v minulém závodě.

Těžké finálové bouldery potrápily finalisty. Nejlíp se s jejich nástrahami vypořádal Keita Watabe (JPN). Výsledek 4t9 4b8 ukazuje, že byly bouldery těžké a vítěz dal jediný flash. Stříbrný Tomoa Narasaki dal tři topy a bronzový Jernej Kruder jen dva.

Ženám vládla tentokrát blonďatá Britka Shawna Coxsey 4t12 4b12. O top méně dala Slovinka Janja Garnbret 3t7 3b7, která po druhém boulderu vedla. Bronz má po dvou topech Japonka Miho Nonaka. Kuriózní bylo použití drytoolistického paragánu na třetím boulderu od Jain Kim v Koreje.

Ve finále rychlosti skončil Libor Hroza opět na 8 místě, když při boji o postup mezi poslední čtyři ulil start a to znamená  podle nových pravidel vyřazení. Předtím postoupil mezi posledních 8 časem 5:73. Vyhrál Iránec Alipourshena, který při závodě zlepšil světový rekord na 5:48 s, a Ruska Kaplina.

Podívejte se na semifinále

Proběhla kvalifikace boulderingu mužů. Skupinu B, ve které startoval Martin Stráník, vyhrál Litevec Rolands Rugens výsledkem 4t5 4b5. Pátý boulder byl asi nějak hodně vypečený, protože na něm nikdo neudělal ani zónu. Ze 42 závodníků ve supině jich 7 skončilo s nulou. Ze známých jmen se do semifinále nedostali kromě Martina Stráníka (26 místo celkem, 3t5 4b6) ani Jeremy BonderRustam Gelmanov, Michael PiccolruazJakob Schubertnebo Dmitrij Šarafutdinov. Martin tedy nadále čeká, až budou postavené bouldry, které by mu více sedly. Martin je na tom tak, že pokud mu bouldery sednou, může získat medaili, ale pokud mu nesednou - a to bylo zatím pokaždé, je i semifinále vzdálené přinejmenším o pár pokusů. Top špička, jako je Narasaki nebo Chon má toperanci vůči různým stylům boulderů daleko širší.

Výsledek Martina Stráníka z kvalifikace

Sousední skupinu vyhrál Japonec Tomoa Narasaki, jako jediný s pěti topy a postoupil na třetím místě i jeho bratr. Celkem postoupili čtyři Japonci. Podobně jako ve skupině B, i zde nepostoupilo několik borců známých jmen - Alban Levier nebo Alexej Rubcov.

V kvalifikaci žen vyhrála skupinu A Shauna Coxsey, jako jediná s plným počtem bodů. Ve skupině B vyhrála Američanka Megan Mascarenas

Bouldery připravil šéfstavěč Rakušan Matthias Woitzuck s Japoncem Hiroshi Okano a Polákem Tomaszem Oleksym. Doufejme, že sednou Martinovi víc, než ty minulé. Libor Hroza by mohl protrhnout smůlu z prvního závodu, kdy v boji o postup mezi poslední čtyři nejprve nepřesně došlápl na stup a poté další zcela minul.

S sobotu proběhnou kvalifikace a v neděli semifinále a finále. Až bude k dispozici přímý přenos, najdete ho tady.