Není top jako top?

Autor: Petr Jandík <redakce (zavináč) horyinfo.cz>, Zdroj: Petr Jandík, Vydáno dne: 08. 05. 2017

Co se uznává u nás a neuznává na Světovém poháru

Český horolezecký svaz uveřejnil sestřih topů Adama Ondry na posledním 2. kole Rock Point Českého poháru. Přitom vznikla situace podobná situaci s topem Jongwona Chona na Světovém poháru, kterou řešili naši rozhodčí na první pohled jinak.

Pokud jste si Adamovo skvělé lezení užili, vrátíme se se k jednomu z Adamových topů:

 

 

Adam topuje s jednou rukou na chytu a druhou dole
Adam topuje s jednou rukou na chytu a druhou dole

Podobá se to situaci ve finále Světového poháru v Chongquingu, kde podobnou situaci rozhodčí za top neuznali Korejci Jongwon Chonovi, protože za top uznali jen horní část struktury. V případě Adama Ondry je na struktuře shora chyt, který drží pravou rukou a levou se jen dotýká struktury.

 

M4: Jongwon Chon, takhle top neplatí
M4: Jongwon Chon, takhle top neplatí, foto: ifsc.tv

Oba ty případy mají společné to, je jde o jen formální splnění topu a že v případě neuznání by stejně vyhráli. 
Pravidla IFSC v bodě 7.9.4  říkají, že boulder je dokončen když rozhodčí signalizuje OK a to je když závodník "Controlled the marked finishing hold of the Boulder with both hands". Výklad tedy záleží na tom rozhodčím, jak posoudí, že závodník kontroluje označený chyt oběma rukama. V obou porovnávaných případech je to otázka posouzení a výkladu, který dopadl každý jinak. V případě Adama vede červená páska k tělu struktury zdola, v případě Jongwona ukazuje na vršek strktury. Možná to je důvod opačného posouzení obou situací.