Smíchovský festival - sobota

Autor: Petr Jandík <redakce (zavináč) horyinfo.cz>, Zdroj: Petr Jandík, Vydáno dne: 27. 11. 2017


Horolezcem roku Adam Ondra

Sobotní program začínal v 10 hod. ráno 3D show Honzy Trávy a Marka Audyho Vrcholy&hlubiny. Diváci dostali speciální 3D brýle a mohli se dívat na prostorové ztvárnění hor a jeskyní. Nutno říct, že jeskyně vypadají v trojrozměrném provedení ještě lépe, než hory.

 

Honza Tráva Trávníček
Honza Tráva Trávníček, foto: Petr Jandík

 

Lucka Hrozová ve své přednášce prošla své loňské a letošní úspěchy. Začala vítězstvím na závodě v Ouray, kam ji organizátoři pozvali a zaplatili letenku. Prize money za vítězství jí pak umožnily další pobyt. Odjela do Vailu, kde se jí podařilo vylézt nejen tehdy nejtěžší mixovou cestu Ameriky Mustang ale nakonec i posunout stupeň obtížnosti vylezený ženou. Jednalo se o cestu Saphira M 15 -. Zajímavou částí přednášky byla ukázka tréninku, jaký Lucka podstupuje aby mohla tyhle špičkové věci lézt.

Safira
Safira, foto: Petr Jandík

 

Nakonec popovídala o přelezení stropu jeskyně na Islandu a problémy které přitom byly. Publikum ji odměnilo zaslouženým potleskem.  

Lucka Hrozová
Lucka Hrozová, foto: Petr Jandík

 

Přednášku Pavla Kořínka o výstupu na odlehlou sedmitisícovku Minya Konka tvořilo video s působivými záběry z dronu. Pavlu Kořínkovi se povedlo vystoupit na vrchol a to byl první český výstup na tuhle odlehlou horu v Číně, kde bylo větším problémem počasí, než samotný výstup. 

Pavel Kořínek a Minya Konka
Pavel Kořínek a Minya Konka, foto: Petr Jandík

 

Jedním z vrcholů festivalu byla společná přednáška Adama Ondry a Heinze Zaka o nejtěžších cestách světa. Zak ve svém slideshow promítal mnoho svých světoznámých fotografií, které známe například z knihy Rockstars. Tuto show možná víc komentoval Adam Ondra, než sám autor fotografií, kterého velmi potěšilo když Adam přiznal, že fotka Wolfganga Gülicha z knihy Rockstars ho v nějakých asi osmi letech v inspirovala. 

Nejtěžší cesty - Ondra a Zak
Nejtěžší cesty - Ondra a Zak, foto: Petr Jandík

 

Poté následoval bez přestávky film Heinze Zaka Umění lezení, který se věnoval jednak přelezeni cesty Dawnwall, ale zároveň představoval Adama jako osobnost lezení pod heslem že Adam Ondra je lezení a lezení je Adam Ondra. Film sklidil veliký úspěch a na tomto festivalu již podruhé došlo potlesku vestoje.  

Klíčové místo Silence
Klíčové místo Silence, foto: Petr Jandík 

 

Standing ovations pro Ondru
Standing ovations pro Ondru, foto: Petr Jandík

 

Na to ještě Adam promítl svůj film o cestě Silence a byl opět odměněn potleskem i když vlastně kvůli řazení filmů publikum vidělo přelezení klíčových míst cesty Silence už podruhé, ale nikomu to nevadilo.  

Otázky z publika
Otázky z publika, foto: Petr Jandík

 

 

Adam Ondra pak na pódiu zůstal protože v následujícím vyhlášení soutěže horolezec roku kterou tentokrát organizuje časopis Lidé a hory a další odborná média již bez českého horolezeckého svazu, který býval minulosti v této věci angažován. Vyhrál samozřejmě, jak tomu ani jinak být nemohlo, Adam Ondra za posunutí obtížnosti sportovního lezení na další obtížnost ní stupeň a 2. a 3. místo získali Mára Holeček a Zdeněk Háček Hák za prvovýstup na Gašerbrum I. Háček přirovnal Adama ke Karlu Gottovi a Dan Polman se zmínil o tom, že Česko je momentálně asi jediná země na světě, kde ai aplsky provedený prvovýstup na osmitisícovku nestačí k titulu Horolezce roku.

 

První a třetí Horolezec roku. Druhý Mára přebíral až v neděli
První a třetí Horolezec roku. Druhý Mára přebíral až v neděli, foto: Petr Jandík

 

Poté následovaly méně exponované přednášky Japonce Nakamury - foto show s panoramatickými záběry Himalájí

 

Tamotsu Nakamura
Tamotsu Nakamura, foto: Petr Jandík

 

a Ang Tsering Sherpy a Wolfganga Nairze o projektech pomoci pro oblasti postižené zemětřesením v Nepálu. Mám pocit, že se Ang Tserigovy oči jápadně podobají těm, jaké jsou na věži onoho známého chrámu  Kathmandu. Možná i nepálký bůh zápasil s notebookem. 

Ang Tsering Sherpa
Ang Tsering Sherpa, foto: Petr Jandík

 

O přestávkách podepisovali autoři své knihy v přízemí. David Lama, jak už to u některých sportovců bývá, nepsal svou knihu sám, ale s profesionálním spisovatelem. Tam na autogramiádě nebyl.

David Lama při autogramiádě
David Lama při autogramiádě, foto: Petr Jandík

Panelová diskuze Dana Polmana s Adamem Ondrou, Luckou Hrozovou, Jakobem Schubertem a Annou Stöhr přinesla odpovědi na různé otázky. Mentální trénink považují všichni za důležitý, ale nikdo nemá mentálního kouče. Shodují se v tom, že je něco jiného si přečíst knihy o mentálním tréninku a pak to prožívat na vlastní kůži. Rakušané řekli, že se o ně jejich lezecký svaz, který se oddělil od Alpenvereinu výborně stará, že rozhoduje i nominaci na základě mezinárodních i domácích výsledků. 

Panelová diskuze: Zleva Adam Ondra, Lucie Hrozová,Jakob Schubert a Anna Stöhr
Panelová diskuze: Zleva Adam Ondra, Lucie Hrozová,Jakob Schubert a Anna Stöhr, foto: Petr Jandík

 

Na otázku kdy přeleze 9c další muž a kdy první žena se většina shodla na 5 letem pro muže a 15 letech pro ženu. Jakob Schubert řekl, že je problém, že je 9c zatím jen jedno. Až jich Adam udělá víc, třeba devět, už bude z čeho vybírat a snad se tam najde i nějaká bez visení za kolena, kterou by Jakob mohl zkusit.
Nemohla nepadnout otázka na olympijský formát v Tokyu. Všichni víceméně shodně řekli, že to je nezbytný kompromis, ze kterého sice nemají radost, ale bez kterého by se lezení na olympiádu nedostalo a že doufají ve čtyři sady medailí na další olymiádě. Pro Adama je to první případ, kdy bude muset trénovat něco, co ho vůbec nebaví a rychlostí se začne zabývat až přespříští rok. Také vyjádřil přesvědčení, že už dnes jsou lezci, kteří by mohli 9c přelézt, pokud by měli dostatečnou vůli a motivaci, jako třeba Alex Megos. 

Adam Ondra
Adam Ondra, foto: Petr Jandík

Sobotu zakončil David Lama, který se na Cerro Torre ze závodníka a sportovního lezce přeměnil na alpinistu, přednáškou o pokusech na nepálské skoro sedmitisícovce Luang Ri 6907 m. David Lama měl ve stěně nejprve dva pokusy společně s Konradem Ankerem, kdy se poprvé vrátili z blízkosti vrcholu kvůli nedobrým podmínkám, podruhé kvůli infarktu Conrada Ankera. Toho odvezl vrtulník a David Lama se vydal na kopec sám, ale po bivaku usoudil, že by se už nemusel vrátit, kdyby šel dál, a slanil potřetí. 

Mačky Davida Lamy - z pokusu o prvovýstup
Mačky Davida Lamy - z pokusu o prvovýstup, foto: Petr Jandík
 
Bod rozhodnutí o návratu
Bod rozhodnutí o návratu, foto: Petr Jandík

 

 

David Lama s tlumočnicí
David Lama s tlumočnicí, foto: Petr Jandík