Boj o překližku

Autor: Petr Jandík <redakce (zavináč) horyinfo.cz>, Zdroj: Petr Jandík, Vydáno dne: 05. 12. 2017

ČHS se brání pokusu o rozdělení

Na webu ČHS se objevil článek varující před pokusy o rozdělení českého horolezeckého svazu, resp. o oddělení veškerých indoorových aktivit. Autualizace.

Ve článku "ČHS HÁJÍ JEDNOTU SPORTOVNÍHO LEZENÍ" se píše, že nějaká blíže neurčená skupina s ekonomickými zájmy, navázanými na tuto oblast, se pokusila úplně odtrhnout sportovní lezení (míněno indoorovbé) od struktur ČHS a nyní se snaží o vytvoření paralelní struktury uvnitř ČHS, která by však nebyla pod jeho kontrolou, ale využívala by jeho infrastrukturu a značku. Článek dále varuje, že by takovéto jednání by mělo dopad na všechny zúčastněné, protože dva menší subjekty by získaly dohromady jen asi polovinu dotací, než získá ČHS jako celek a mělo by to dopady i na účast na olympiádě a uvádějí se i další dopady.

 

Finále, Bára Zítková
Finále, Bára Zítková, foto: Petr Jandík

 

K tomu ČHS vytvořil a rozeslal mailem informační materiál, který si můžete přečíst zde. Není mi známo o co se konkrétně jedná a kdo za touto iniciativou, před kterou je ze strany ČHS varováno stojí, ale pokus někoho využít pověst, značku a infrastrukturu ČHS není nic nového. Naposledy si tímto způsobem odnesl do svého soukromého projektu veškerá data nasbíraná jménem ČHS horolezci, zpravidla členy ČHS, Zdeněk Strnad. Celou kauzu boje o překližku budeme dále sledovat.

Aktualizace: podle komentáře na lezec.cz je oním subjektem České sportovní lezení z.s.,,

které tvoří vesměs organizátoři boulderingových závodů Jiří Žák (lezenidoskol.cz), Jiří Oliva (boulderbar), Jan Zozuľák a Roman Kozelka, který později odstoupil. Listiny sdružení lze nalézt zde a doporučuji hlavně stanovy, které by odpovídaly obchodnímu podniku v konkurenčním prostředí, rozhodně ne sportovnímu svazu. Všechno řídí zakládající "řádní" členové a ostatní mohou plaltit příspěvky, rozhodnutím předsedy může být přidružený člen vyloučen. Spolek nemá žádnou nezávislou revizní a disciplinární komisi. České sportovní lezení to vysvětluje tím, že stanovy vznikly pro subjekt, který měl za cíl pořádat závody. Obsáhlejší vysvětlení kdo jsou a co chtělí zveřejnilo České sportovní lezení na portálu lezec.cz. Později k tomu přidal svou podporu novému projektu Adam Ondra, který, podobně jako i jiní závodníci před ním, například Tomáš Mrázek není spokojen s podporou, jakou dostávají od ČHS naši špičkoví reprezentanti. Na jednu stranu mohl ČHS i při svých omezených možnostech dát úspěšným reprezentntům podporu větší, na druhou stranu je třeba si uvědomit, že závodní lezení jako sportovní odvětví asi těžko vygeneruje takové finance, aby mohli být reprezentanti profesionály a být placeni za trénování a závodění, natožpak dostávat cílové prémie, jak tomu někdy bývá v hlavních sportech.. Problém je vlastně hlavně v priporitách přerozdělování prostředků, které má ČHS k dispozici a na kterém zálůeží, kdo bude spokojen a kdo ne.

Diskuze kolem těchto projektů je vedena spíše emotivně a běhají tam spíše pocity a osobní antipatie a sympatie, než věcné argumenty. Ve čtvrtek 7.12. bude v online rozhovoru odpovídat Honza Bloudek za ČHS, České sportovní lezení zase chystá jakousi předvolební kampaň, které řílká Road Show, ve které chce diskutovat o svých plánech. 

Další vývoj: české sportovní lezení předstyv ilo svoje vize na lezec.cz, na ně věcně reaguje vedení ČHS zde, které vyvrací jednotlivá tvrzení Českého sportovního lezení.