Zkusme se inspirovat jinde. Jinde tam, kde jsou dál, kde si přírody nade vše váží. Kde si uvědomili, že Ego člověka by nemělo mít před přírodou přednost.
Rád bych vám představil projekt B-kodex 2017, který by mohl částečně přispět k udržitelnému rozvoji boulderingu v ČR. Pomohl přispět k ochraně přírody, pomohl přispět k zachování lezeckých oblastí pro další generace lezců v takové kondici, v jaké jsme je od našich předchůdců obdrželi my.
Jedná se o prostý souhrn doporučení, jak se při boulderingu v přírodě chovat a jednat. Pro mnohé z nás jistě samozřejmé a naprosto automatické záležitosti, bohužel zkušenosti z celé ČR ukazují, že to tak automatické není.
Boulder - KODEX (v PDF ke stažení):
Po disciplinárním řízení (pro všechny strany jistě velmi nepříjemném) týkajícího se manipulace chytů v oblasti Žihle, kde se řeklo A, mám potřebu zkusit říci i to B, tedy přijít s návrhem alespoň částečného řešení. Bude to ovšem běh na delší trať.
S Petrem Reschem a Karlem Hegrem jsme následně několikrát intenzivně diskutovali právě o potřebě tvorby pravidel boulderingu. Petr i Karel měli velmi podnětné názory a připomínky, které prezentovali prostřednictvím Petra i na setkání boulderistů se členy Centrální vrcholové komise (CVK) v Adršpachu, kde taktéž hodně přispěli v diskusi. Rád bych jim za toto poděkoval.
Letos v létě se uskutečnilo zmíněné setkání boulderistů se členy CVK a ukázalo, že boulderisté mají stejný zájem a stejný cíl jako členové CVK. Chtějí legálně lézt, legálně otevírat nové oblasti, legálně čistit. Chtějí dodržovat pravidla. Chtějí svojí činností případně pomoci CVK s vyjednáváním výjimek pro lezení v oblastech dotčených Ochranou přírody. To osobně považuji za obrovské pozitivum a vynikající předpoklad pro spolupráci.
Jak tedy B-kodex vznikal?
Pro setkání boulderistů se členy CVK byl připraven koncept možných bodů k projednání, v rámci diskuse přibyly samozřejmě body další. Vše bylo diskutováno, argumentováno, rozporováno, prostě důkladně projednáno. Výsledkem tohoto jednání byl, pro mne závazný, koncept návrhu pravidel boulderingu nazvaný jednoduše B-KODEX 2017. Následně jsem si dovolil znění B-kodexu zformulovat.
Navržené znění B-kodexu bylo poté předloženo autoritám českého boulderingu s prosbou o podporu a je mi velkým potěšením zde podporovatele jmenovitě uvést a tím jim zároveň poděkovat. Určitě jsem někoho oslovit opomněl, ale snad mi bude prominuto.
B-KODEX 2017 není dokumentem Svazu (ČHS) ani dokumentem Centrální vrcholové komise (CVK). Jako iniciátor tohoto projektu sice v CVK pracuji, nicméně jsem přesvědčen o tom, že důvodem vzniku je skutečně jen a jen udržitelný rozvoj.
ČHS a CVK tento dokument podporuje a jsou otevřeni jakékoliv spolupráci s komunitou boulderistů, jak členů, tak nečlenů.
Dokument bude distribuován jednak elektronickou formou, tak formou tiskovou. Na vámi navštěvovaných stěnách a boulderovkách byste jej měli v dohledné době nalézt ve formě plakátků volně k dispozici. Bude k dispozici, kromě českého jazyka, i v jazykových mutacích němčiny a polštiny a v příhraničí bude též distribuován.
Je možné jej samozřejmě volně využívat například k otištění ve vámi připravovaných průvodcích, informačních materiálech a podobně.
Podporu B-kodexu veřejně vyjadřují:
Adam Ondra
„Šutry tu jsou spousty let a budou tu i po nás. A lidi po nich ještě spoustu let polezou. Nechme příští generace si to užít také. Úplně stejně, jako si to užíváme teď. B-kodex je něco, co by tomu mohlo napomoci. Zbytek je na každém z nás.“
Martin Stráník
„Jsem rád, že byl B-kodex vytvořen. Myslím si, že je správné stanovit určitá pravidla obsahující respekt k přírodě, skalám, lezcům a dalším návštěvníkům skal, která nám zpříjemní ten náš lezecký den a udrží skály v "kondici" i pro další generace.“
Ondra Beneš
„Ne každý ví, jak se má v lese chovat a proto si myslím, že B-kodex má smysl. Příroda je tady od toho, abychom jí navštěvovali, a ne aby byla lidem veřejnými orgány zavírána, ale i my musíme dát něco do placu. Třeba návod toho, jak se v ní chovat. Možná potom se nám poštěstí na ta stejná místa vodit svoje děti a děti jejich dětí.“
Štěpán Stráník
"Jsem rád, že i boulderisti mají svá pravidla, nejde donekonečna tolerovat to, co se v minulosti dělo. Budu rád, když se jimi bude řidit co nejvíce lidí."
Podporu dále vyjadřují:
Jakub Konečný, Jan Chvála, Jan Zbranek, Jan Šolc, Olin Klapal, Vilda Chejn, Petra Růžičková, Michal Uhříček, David Kozel, Vojta Trojan, Vladimír Střílek, Andrej Chrastina, Martin „Džangli“ Jungling, Ondra Řitička, Edita Vopatová, Simona Ulmonová, Denis Pail, Venca Kučírek, Karina Bílková, Zdeněk Horáček, Jirka Romanovský, Lukáš Hammerschmied, Jirka Švácha, Jirka Lautner, Richard Pařil, Honza Zíma, Patrik Fabinger, Jan „Čaj“ Šálek, Martin „Tapír“ Paprsek, Adam „Komár“ Janovský, Pepe Piechowicz.
Rád bych poděkoval Andrzeji Kurowskimu a Christianu Hartlovi za překlady do polštiny a němčiny.
Vím, že nikdy nelze najít absolutní shodu. Co člověk, to názor. Vždy bude mít někdo pocit, že jeho připomínkám, názorům, podnětům nebylo dostatečně nasloucháno. Že jeho celistvý náhled znění kodexu dostatečně nereflektuje. Věřte, že nasloucháno bylo a i nadále bude. B-kodex by měl být kompromisem a měl by především najít co nejvíce průsečíků právě v rozdílných názorech nás všech. Ochrana přírody bude v budoucnu čím dál víc vystupovat do popředí a myslím, že je tomu tak dobře. B-kodex by mohl pomoci naší komunitě právě v soužití s orgány Ochrany přírody.
Pojďme prosím zkusit uvést B-kodex v život, přijmout jej za svůj. Předávat dalším, jistě silnějším, generacím boulderistů ty hodnoty, které každý z nás z něj považuje za důležité. B-kodex není plný nařízení ani zákazů, má to být hlavně apel na zdravý rozum.
Marek Rottenborn
(marek.rottenborn@climber.cz)
Azbest
Pozn. red: Obdobný kodex vhlásila německá organizace IG Klettern, která se stará o udržitelný přístup k lezení