Polemika kolem výběru reprezentace

Autor: Petr Jandík <redakce (zavináč) horyinfo.cz>, Zdroj: Petr Jandík, Vydáno dne: 17. 01. 2018

Reakce na otevřený dopis

ČHS zavedl jako jedno z kritérií výběru reprezentace v závodním lezení sadu testů realizovaných ve spolupráci s FTVS s tím, že absolvování těchto testů je povinné a pro závodníky je součástí nominačních kritérií.

Podle článku na webu horosvazu, nazvaném TESTOVÁNÍ REPREZENTACE VE SPORTOVNÍM LEZENÍ 2018, se totiž jasně ukazuje, že nominace po domácích závodech v některých kategoriích není zárukou odpovídající výkonnosti. K dosažení vrcholné lezecké úrovně a konkurenceschopnosti na mezinárodních závodech je nezbytná minimální výkonnost v objektivních lezecky specifických testech. Dále se uvádí, že výsledky testů mají především pomoci všem závodníkům se směřováním svého tréninku na základě objektivních měření. Pokud někdo nesplní tyto testy, dostane dohodnutý čas, aby dotrénoval, v čem je slabší a podstoupil opakovaný test.

V těchto testech se jedná o:

1) tělesné složení
2) flexibilita – zvednutí natažené nohy
3) maximální síla otevřený úchop + zavřený úchop
4) vertikální přesah (budou testovány varianty z klidného visu a z předpětí)
5) diagonální přesah
6) výdrž ve shybu na jedné ruce
7) kontinuální test na 60% MVC (maximální volní kontrakce)
8) intermitentní test na 60% MVC
9) výdrž ve shybu nadhmatem
10) vis na liště

Vítěz Jakub Konečný
Vis na listě 2 cm na Zlagboardu, foto: Petr Jandík

 

 

Povinné hodnoty, které zajišťují průchod do možnosti nominace, jsou v této tabulce. Určitá vysvětlení jsou pak v poznámkách u konce tabulky, i když tu nenajdeme definici lišty na které se má viset (test 10 a test 3.) Nicméně modří asi vědí, moudří taky. :-).

Otevřený dopis

Po zveřejnění tohoto kritéria napsal Libor Hroza otevřený dopis vedení ČHS a Komise sportovního lezení, kde říká , že zavádění miniální silové hodnoty jako kritéria lezecké výkonnosti je koncepčně zcestné, a že jde o zdravotně problematickou věc, zejména u mládeže. Dále zpochybňuje docenta Baláže na FTVS, že není lékař a nemůže posoudit, zda je dotyčný jedinec schopen bez poškození zrdaví postoupit testy. Článek končí návrhem vrátit se k výběru způsobem, který se dělal před příchodem Tomáše Bintera do vedení Komise sportovního lezení, přičemž v podtónu textu lze cítit vliv nedobrých vztahů ČHS a Libora Hrozy.

Na tento Otevřený dopis reagoval předseda ČHS Honza Bloudek, který uveřejnil argumenty Doc. Baláže a dále čtyř trenérů Vrcholového sportovního centra mládeže - Saši Gendové, Elišky Karešové, Evy Křížové a Tomáše Bintera. Článek má název VYJÁDŘENÍ ČHS K METODICE VÝBĚRU REPREZENTANTŮ V SOUTĚŽNÍM LEZENÍ. V příloze článku jsou blíže charakterizované silové testxy, zejména pak visy na liště, o kterých se kriticky zmiňuje Libor Hroza: Jedná se o lištu 3 cm pro disciplínu 10,  a 2,3 cm pro test maximálí síly. Podrobněji jsou popsány i další testy, takže má čtenář lepší představu.

Když se podívám na požadované limity, tak mohu posoudit vis na liště 3cm, kde je limit pro dospělé 90 sekund, pro mládež B 70 sekund, což neni nijak extrémní hodnota. Spíš se divím, že by se mohl v reprezentaci objevit někdo, kdo by takový limit neudělal. Sám dávám jako průměrný lezec na 3 cm liště na Zlagboardu pravidelně kolem 50 sekund a český rekord na liště 2 cm, která je úplně jiiný level, má hodnotu 1:42.

Tak tolik asi o starosti Libora Hrozy o zdraví reprezentující mládeže a argumentech, proč by to tak mělo být správně, ze strany trenérů szřediska mládeže. Obrázek si mlže udělat každý sám.

 

Vítěz Jakub Konečný
Vítěz Zlagboard contestu na listě 2 cm Jakub Konečný, foto: Petr Jandík