Jan „Chroust“ Procházka

Autor: Vladimír Procházka ml. <(at)>, Zdroj: Vladimír "Chroust" Procházka II., Vydáno dne: 13. 03. 2018

*28.10.1950 + 14.7.1973

Mladší syn Vladimíra „Chrousta“ Procházky I. Na přelomu 60. a 70. let minulého století jeden z nejvýraznějším mladých lezců a horolezců. Do pískovcových stěn se Honza „Chroust“ zapsal řadou náročných a pěkných prvovýstupů, i notně „morálových“, pár prvovýstupů přidal ve Vysokých Tatrách.

Samostatně začal lézt s Jirkou „Šášou“ Jírou v necelých patnácti, pak k jeho spolulezcům patřili Pavel „Stříbrňák“ Stříbrný, „malej Pavouk“ Ondra Pochylý, Jura „Pytlík“ Unger, Pavel „Ščevl“ Ščevlík, Jirka Novák, Kirfa, „Perry“ Šída a další. 

Za Pavlem „Pavoukem“ Pochylým se „Ščevlem“ udělali první čistý přelez Údolky na Kapelníka 14.7.1967. 

Honza se Stříbrňákem v hospodě na Suškách
Honza se Stříbrňákem v hospodě na Suškách, foto: Vladimír Chroust Procházka II.

 

Honza „Chroust“ nelezl jen na písku, ale i v horách, ve Vysokých Tatrách, Karwendelu, Wettersteinu a Wallisu.  

Za zmínku jistě stojí i jeho free solo Weberovky v severní stěně Malého Kežmaráku, od nástupu až na vrchol za 1 hodinu a 40 minut. Ale to byl jen závěr toho dne 7.8.1969. Dopoledne ještě stihl udělat 2. přelezení krásných Dieškových ploten na Kozí štít – 1. přelezení ovšem udělal již o více než měsíc předtím, a to free solo!

Honza na Kežmaráko po vylezení Obrovského koutu
Honza na Kežmaráku po vylezení Obrovského koutu, foto Peter Dieška.

 

Honza Procházka na expedici Tatry 70
Honza Procházka na expedici Tatry 70, foto: Jan Šváb

  

V notně sněžné a mrazivé zimě roku 1970 se Honza ve vrcholové skupině zúčastnil Pavlem „Pavoukem“ Pochylým vedené „Expedice Tatry 1970“, zimního přechodu hřebene Západních, Vysokých a Belanských Tater „proti srsti“, tedy obtížnějším směrem od západu k východu, ale pro omrzliny musel další postup vzdát na sedle Váhy. 

Honza po vylezení Hokejky
Honza po vylezení Hokejky, foto: Marika Škvorová.

 

K jeho tatranským počinům patří 1. přelezení Pavoukova Obrovského kútu na Velký Kežmarský štít 5.8.1969 s Peterem Dieškou a Piťo Mištarkou (výstup Honza popsal v Previsnutej revui, vydané roku 1971).  

 

Previsnutá revue - obálka
Previsnutá revue - obálka, foto: Vladimír Chroust Procházka II.
 

 

 

Previsnutá revue - článek
Previsnutá revue - článek, foto: Vladimír Chroust Procházka II.

 

Za zmínku stpojí také první zimni přelezení " Nové polské cesty" Galerie Ganku, 1972 ( J. Honc, L. Jón, J.Novák, J. Procházka, J. Rakoncaj, P. Ščevlik). O necelé dva roky později, na samém počátku roku 1972, Honza společně s Ondrou „Pavoukem“ Pochylým, Pavlem „Stříbrňákem“ Stříbrným a Zbyňkem Čepelou udělali extrémně těžký prvovýstup pravým komínem Ušaté veže v severní stěně Malého Kežmaráku – a dostali tehdy prvně udělovaný diplom za „Výstup roku“. 

Výstupy roku 1972
Výstupy roku 1972, foto: Vladimír Chroust Procházka II.

 

V létě 1972 se „Stříbrňákem“ a „Labanem“ Tlapou bez lana (to zůstalo v batohu) za pár dnů přeběhli půlku hlavního hřebene Vysokých Tater, bez podcházení vrcholů, z Laliového sedla před Polský hřeben. Tam je hřebenovka přestala bavit a vrátili se ke Galerii Ganku, kde Honza se „Stříbrňákem“ 31.7.1972 udělali 2. výstup Novou polskou cestou – a před Vánocemi 1972 její zimní prvovýstup Honza „Chroust“ v partě s „Rakem“, Jirkou Novákem, Jardou Honsem, Bédou Jónem, „Marianem“ a „Ščevlajzem“ 21.12.1972.  

 

Diplom za výstup roku
Diplom za výstup roku, foto: Vladimír Chroust Procházka II

 

Na jaře roku 1973 Honza spolupracoval na přípravě otcovy příručky „Základy horolezectví“. Podle tátova zadání jako „Mustermann“ ukazoval jak správně a nesprávně lézt a bratr Vladimír „Chroust“ II. jej při tom fotil - a mezi focením byl svědkem nejednoho dalšího Honzova free sóla, např. Superdirettissimou v jižní stěně Střední věže nahoru a Jižním traverzem zpět dolů – a to v hřmotných, těžkých zimních vibramech-duplexech, v nichž je obut na instruktážních fotografiích v „Základech horolezectví“, a to všechno než stačil brácha vyměnit film. Honza teké sóloval pro kameru Karla "Šedýho" Vlčka. 

Manekýn pro Základy horolezectví
Manekýn pro Základy horolezectví, foto: Vladimír Chroust Procházka II.

 

 

Sušky, sólo Východní stěnou
Sušky, sólo Východní stěnou, foto: Vladimír Chroust Procházka II.

 

Honza byl předtím „jednou nohou“ v juniorském repremanšaftu, ale „poněkud“ si zkomplikoval život, když jednou v Praze jako čekatel k nástupu na studia práv strhnul ze sloupů a do Vltavy naházel vlajky spřátelené mocnosti. Naštěstí po odsezení vyšetřovací vazby vyklouzl z průšvihu s podmínkou, neboť jeho čin byl klasifikován „pouze“ jako výtržnictví a nikoli hanobení našeho největšího přítele.

Začátkem července 1973 i přes uvedený „škraloup“ režim Honzu „Chrousta“ pustil do pověstné oblasti Romsdalu v Norsku. V necelých třiadvaceti letech tam jeho i otcovy životní a lezecké naděje ukončila 14.7.1973 nevysvětlitelná tragická nehoda na Východním pilíři Trollryggenu, při níž zahynuli i další čtyři kamarádi.

Novinová zpráva o tragédii
Novinová zpráva o tragédii, foto: Vladimír Chroust Procházka II.

 

Honza Chroust Procházka
Honza Chroust Procházka, fotomontáž: Vladimír Chroust Procházka II.

 

Cesty Jana Procházky jako prvovýstupce, evidované v databázi ČHS jsou zde. Dvě z nich mají dnes klasifikaci VIII, Poslední rozloučení a KZP 68.