Zlatý cepín pro Holečka a Háka

Autor: redakce <redakce(at)horyinfo.cz>, Zdroj: redakce podle wspinanie.pl, Vydáno dne: 02. 08. 2018

Gasherbrum I oceněn

Marek Holeček a Zdeněk Hák vstoupili do historie jako první čeští horolezci ocenění Zlatým cepínem za alpským stylem provedený těžký prvovýstup na osmitisícovku. Výsledky zvažování poroty přinesl polský web Wspinanie.pl

Alpský styl ve vysokých horách je dohoda na osamělosti. Tak, kde udržuje člověka naživu jen síla mysli. Když se výška spojuje s těžkým lezením, dosáhne se nejvyšší úrovně, která vyžaduje nasazení a štěstí. Takové výstupy jsou vzácné a obrovská nejistota na začátku znamená, že existuje jen málo týmů, které by takovou výzvu přijaly, píše wspinanie.pl.
V roce 2017 patřily do této jedinečné kategorie tři výstupy. Všechny vyžadovaly vysokou úroveň vytrvalosti a motivace a někteří horolezci provedli opakované pokusy před konečným úspěchem. Všechny průchody splňují nejvyšší hodnoty alpinistů. 

Projekt Máry Holečka, na který umíněně útočil nejprve doprovázen Zdeňkem Hrubým, který nešťastnou chybou zahynul při druhém pokusu, poté při zvratu počasí taktak vyvázl s Tomášem Petrečkem, Ondrou Mandulou a nakonec se štěstí unavilo a počasí nechalo projít na vrchol Máru se Zdeňkem Hákem, dostal po zásluze nejprve nominaci a nyní i ocenění Zlatým cepínem. Je to nejvyšší ocenění, jakého se českému výškovému horolezectví kdy dostalo.

JZ stěna Gasherbrumu I
JZ stěna Gasherbrumu I

Dalším oceněným výstupem je výstup japonské dvojice Kazuya Hiraide a Kenro Nakajima na Shispare (7611 m) v Karakorum, který byl také oceněn Asijským Zlatým cepínem. Lezení jim trvalo 4 dny - lezci strávili 3 noci ve stěně. Na vrcholu Shispare stáli 22. srpna 2017, po dokončení nové cesty severovýchodní stěnou. Japonci ohodnotili obtížnost jako M6, WI5.

 

Porota také udělila dva zvláštní ceny. První byla udělena týmu složenému z Chantel Astorga, Anne Gilbert Chase a Jasona Thompsona. Americký tým vylezl jako první technický západní hřeben Nilkanth (Nilkantha, 6596m) v Garhwalských Himálajích. 1400 metrová cesta Obscured Perceprion dosáhuje WI5 M6 A0 70 ° a trvala 5 dní.

Druhou cenu dostal Alex Honnold za své horské výstupy na Aljašce, v Zemi královny Maud (Antarktida), ale také za své úžasné sólo Freerideru na El Capitan.

Letošní vítěz prestižního ocenění Piolet d'Or Carrière, uděleného za celoživotní úspěchy v horách, bude Slovinec Andrej Štremfelj

Členy poroty jsou: Mick Fowler, Yannick Graziani, Jordi Corominas, Valerij Babanow, Silvo Karo, Rafael Sławiński a Kelly Cordes.