Pražský festival Alpinismu neděle: Nejlepším horolezcem Adam Ondra
Autor: Petr Jandík <redakce (zavináč) horyinfo.cz>,
Zdroj: Petr Jandík, Vydáno dne: 25. 11. 2018
Márův hattrickTřetí den festivalu alpinismu byl kratší a byť i se Horolezcem roku stal opět Adam Ondra, byl ve znamení Máry Holečka, který docílil fotbalovou terminologií hattrick, obdržel tři ceny. Křišťálový cepín, cenu Johanna Stüdla za nejlepší přednášku nedělního dne a druhou cenu v soutěži Horolezec roku.
První přednášku, už od 10 ráno, měli Mirka Jirková a Honza Tráva Trávníček o letošní expedici na Manaslu (8156 m), kde z důvodů počasí i zdravotních komplikací na vrchol nedošli, ale zase, jako už minule, se podíleli na snaze o záchranu.
Honza Tráva Trávníček po přednášce, foto: Petr Jandík
Další bod programu byl film o Zillertalu s Peterem Habelerem. Samozřejmě tam byly i záběry z Everestu, některé stejné, jako den předtím ve filmu o rekordech na této hoře. Peter je neobyčejně vitální nestárnoucí horolezec. kterého stojí za to vidět. Po filmu ještě odpovídal na otázky a děkoval své skvělé překladatelce.
Peter Habeler děkuje překladatelce, foto: Petr Jandík
Pak už se chystalo předávání cen vítězům ankety o nejlepšího horolezce, kterou organizuje časopis Lidé a Hory a podílí se na ní ještě časopis Everest a weby horyinfo.cz a lezec.cz. Mára vyčkává u schodů, aby byl připraven, kdyby ho třeba zavolali :-)
Peter Habeler s Márou, foto: Petr Jandík
Ve vitríně zase vyčkává na předání křišťálový cepín. Že ho dostane Mára Holeček už bylo prozrazeno předem. Je trochu jednodušší, než byly ty první. Je to proto, že se už nesehnal další tak geniální sklář, který by dovedl vyrobit opravdovou skleněnou kopii cepínu, jako ten první. V první sérii se začalo dělat dvacet cepínů, ale povedlo se jich nakonec jen pět. Ty další už jsou jednodušší.
Skleněný cepín čeká na svého majitele, foto: Petr Jandík
Horolezec roku
A je to tady, vyhlášeno. V anketě Lidé a hory, Everestu, horyinfo.cz a lezec.cz zvítězil opět Adam Ondra. Protože je právě v Chile, převzali cenu jeho rodiče Mirek "Bokula" a Eva Ondrovi. Druhé místo v soutěži, kterou bylo opravdu letos hodně těžké rozhodovat, si odnesl Mára Holeček a třetí vycházející hvězda sportovního a závodního lezení Jakub Konečný.
Nejlepší horolezec: Mára Holeček, Mirek a Eva Ondrovi a Peter Habeler, foto: Petr Jandík
V kuloárech Radek Jaroš s Robertem Schauerem
Radek Jaroš se Schauerem, foto: Petr Jandík
A Mára Holeček maká, má autogramiádu
Mára podepisuje svou druhou knihu, foto: Petr Jandík
Pražský křišťálový cepín
To je cena, kterou organizátoři festivalu udělují za mimořádný přínos k rozvoji alpinismu. První ocenění převzal roku 2009 Reinhold Messner, dalšími majiteli této trofeje jsou Peter Habeler, Alex Huber, Gerlinde Kaltenbrunner, Radek Jaroš a Marko Prezelj. K těmto jménům nyní přibyl Marek Holeček, kterému předal cenu Robert Schauer.
Mára Holeček přebírá cenu Pražský křišťálový cepín od Romana Schauera, foto: Petr Jandík
Přednáška Máry Holečka
Pak nastal čas pro přednášku již dvakrát toho dne oceněného Máry Holečka. Pojal to jako co všechno se událo za 356 dní od června do června. Začal pochopitelně Gasherbrumem I a prvovýstupem se Zdeňkem Háčkem Hákem
Mára na vrcholu Gasherbrumu, foto: Petr Jandík
Závěr cesty Satisfaction, foto: Petr Jandík
Pak se věnoval protlačováním toho všeho do médií.Jeden z největších úspěchů na tomto poli je i to, že ho někdo mohl považovat za Renatu Chlumskou. Pravda, dlouhé vlasy mají oba.
pro Máru dost lichotivé...., foto: Petr Jandík
Pak je třeba bombardovat časopisy - anglické, americké, španělské....
Je potřeba to prát, kde to jde, foto: Petr Jandík
No a smlouvy se sponzory a reklama. Svatba s Mammutem. Takovouhle kočku má povolenou i od své ženy.
Tuhle kočku má od ženy povolenou, foto: Petr Jandík
Potom expedice na Antarktidu, kde se podařilo prokopat převějí na vybraný kopec. Odnesl to parťákův nos.
Po prvovýstupu v Antarktidě, foto: Petr Jandík
Slavnostní koupel v polárním moři, tzv., "dvoucentimetrová zima". tedy prý to V-čko jsou mínus dva stupně.
Mínus dva stupně, aneb dvoucentimetrová zima, foto: Petr Jandík
Mára taky uzavřel mír s Radkem Jarošem, a omluvil se mu za různá nepěkná vyjádření v minulosti. Jako že ať si každý leze jak chce a umí, nebo tak nějak.
Mír s Radkem Jarošem, foto: Petr Jandík
Další expedice byla šestitisícovka Kyazo Ri, tip od Martina Otty, kterou po předchozím pokusu zmařeném zdravotní indispozicí Jána Smoleně tentokrát dali s Háčkem.
Z prvovýstupu na Kayzo Ri s Háčkem, foto: Petr Jandík
Poslední výpravou byl další pokus o Rupalskou stěnu Nanga Parbatu. Je to největší stěna na Zemi, má přes 4 kilometry a vyskytuje se na ní více klimatických pásem. První pokus byl sólo, tento s Tomášem Petrečkem skončil zvratem počasí nedaleko pod vrcholem, po kterém museli celou tu stěnu slézt a proslaňovat zase zpátky. Mára k tomu řekl, že je specialista na slézání. V tom bych s ním zcela souhlasil, protože sestoupit bez matroše ze stěny Gasherbrumu, když se mu zabil parťák, Zdeněk Hrubý, vyžadovalo opravdu speciální schopnosti a pevné nervy. Sestup se povedl i teď a na příští rok má Mára naplánovaný zase další pokus.
Pokus o Rupalskou stěnu Nanga Parbatu, foto: Petr Jandík
Po létě byla sklizeň....
Zlaté piklíky, foto: Petr Jandík
a protože se první kniha prodala, chtěl nakladatel další a to je tahle:
Reklama na druhou knihu, foto: Petr Jandík
Když dá někdo v jednom zápase ve fotbale tři góly, je to hattrick. Když dostane tři ceny za jeden den, nevím co to je, ale špatně se to dá odnést. A nikdo mu nepomohl....
Mára a jeho ceny, foto: Petr Jandík
Tím je Pražský festival alpinismu za námi. Co je určitě dobré, že jsme se zbavili rádoby vtipného Štěpána Škorpila. Jeho nástupce hovořil přiměřeně a přimlouval bych se za něj i do dalších ročníků.