CliCkUp+ uživatelský test

Autor: Petr Jandík <redakce (zavináč) horyinfo.cz>, Zdroj: Petr Jandík, Vydáno dne: 18. 12. 2018

Bezpečnost především

Od června, kdy jsem napsal své první dojmy z tohoto poloautomatického jistidla, uběhlo půl roku a mohu tedy s klidným svědomím napsat celkové zhodnocení zkušeností s tímto novým krokem firmy Climbing Technology směrem k vyšší bezpečnosti jištění.


"zakliknutá" poloha blokující lano, foto: Petr Jandík

 

ClickUp Plus je nový vývoj známého ClickUpu, zvyšující bezpečnost zachycení pádu a odstraňující některé možnosti selhání předchozího modelu. Je to poloautomat a z toho vyplývají tyto vlastnosti:

  • Automaticky zabrzdí pád, jistič lano jen kontroluje
  • Brzdí tvrdě a s minimálním prokluzem
  • Průběh brždění jistič neovlivní, náraz se dá změkčit jen výskokem, jsme-li na zemi
  • Eliminuje nepozornost, či indispozici jističe
  • Velké síly v jisticím řetězci, velký náraz pro jištěného i jističe, větší zatížení postupového jištění
  • Automatické blokování lana po pádu
  • Brzdí všemi směry
  • Lze použít k jumarování na kratší vzdálenosti
  • Nouzově možno použít ke slaňování (na jednom prameni)
  • Použití u vícedélkových cest omezené, nelze doporučit
  • Jištění druholezce přes vratný bod (na rybu)
 
ClickUp Plus včetně karabiny s pojistkou proti přetočení
ClickUp Plus včetně karabiny s pojistkou proti přetočení, foto: Petr Jandík

 

Výrobce o novém modelu uvádí:
CLICK UP + je inovativní jistidlo, navržené hlavně pro umělé stěny a sportovní skalky. Dá se použít s dynamickými lany o průměru od 8.5 do 11 mm. Je lehké a kompaktní, určené pro jištění prvolezce nebo druholezce na Top Rope, lano se obsluhuje kteroukoliv rukou.

Následující vlastnosti dělají nový CLICK UP opravdu ‘+’:
- Efektivnější povolování lana, které je nyní hladké a rychlé díky nové patentované geometrii těla a drážky pro karabinu
- Pohodlnější pro jištění „na rybu”, hlavně s lany pro použití na umělých stěnách, díky nové geometrii postranních desek
- vyšší bezpečnost díky V-proof systému, který snižuje možnost chyby při nesprávném držení lana při brždění.
- vyšší ergonomičnost zajišťuje nový tvar vnějšího těla.
- speciální výřez umožňuje spuštění prvolezce i když je lano založené obráceným směrem
Ostatní vlastnosti zůstávají z původního Click Up:
Jistič chytí pád pouhým držením brzdicího lana, spouštění je jednoduché jemným tlakem na jistidlo, přičemž druhá ruka kontroluje spouštění. 

Toliko výrobce.

Dvířka zabraňující vniknutí nežádoucích věcí do prostoru lana
Dvířka zabraňující vniknutí nežádoucích věcí do prostoru lana, foto: Petr Jandík

Za sebe bych ještě dodal, že „vrátka”, která překrývají otvor pro vstup lana, zabraňují aby se do jistidla dostaly při spouštění lezce nebo slaňování vlasy, vousy, nebo volné součásti oděvu.
Váha Click Up + je 110 g bez karabiny (původní CLick Up 115 g). Snížení váhy bylo i přes masivnější kovové funkční části dosazeno nahrazením méně zatěžovaných částí plastem.

Test
První seznámení s ClickUp+ proběhlo až překvapivě hladce a bezproblémově, psal jsem o tom tady. Další používání přineslo více poznatků a projevily se i některé potíže s rychlým povolováním, hlavně u starého ztvrdlého lana, které souvisí s tím, že je třeba si ve srovnání s předchozím modelem ClickUp více osvojit pohyby, které novému jistítku vyhovují. I přes pružiny, které mají zabránit nechtěnému „zaklikávání”, skáče nový ClickUp+ ochotněji do zakliknuté polohy, než původní Click Up. To souvisí se zvýšenou bezpečností, kdy jistítko v případě pádu „zaklikne” i v případě, že máte jisticí ruku nad ním (V-proof systém). V případě kyblíku by to byla velká chyba, u ClickUp+ to nevadí, naopak je to tajemstvím, jak bezproblémově povolovat.

V rámci propagace organizovala firma R-sport závod, kdo nejrychleji podá jistidlem celé nové 40metrové lano. Nejrychlejší čas byl kolem 48 sekund. Je vidět, že když se ClickUpu+ dokáže vyhovět, jde povolování bez problému. Naopak, když se mu nevyhoví, může být nechtěné zaklikávání častější, než u starého, méně bezpečného modelu.

 

Za skoro půlroční zkoušení ClickUp+ mohu říct, že pomalé povolování není zpravidla problém ani na starých, tlustých lanech. Nechtěné „zakliknutí” se může objevit při potřebě náhlého rychlého povolení. Jak často se to stává záleží na tom, jak si jistič osvojí, nebo neosvojí potřebné pohyby.

Prevencí proti nechtěnému zablokování koneckonců všech poloautomatů včetně ClickUp+ je:
- sledovat prvolezce a povolovat už trochu dopředu, když vidíme, že bude cvakat a nenechat to na moment, kdy se začne s jističem o lano přetahovat. 
- lano, které podáváme, musí být na zemi nebo v plachtě volně ložené, nesmí se zamotat, nebo jinak brzdit. 
- ClickUp+ je třeba udržovat v poloze kolmé na karabinu:

Je-li ClickUp+ takto šikmo, je
Je-li ClickUp+ takto šikmo, je "zakliknutí" blízko, foto: Petr Jandík

- ruka, podávající lano do jistidla musí být v předstihu před rukou lano z jistidla vytahující (to je společné vlastně všem jistidlům) a jde to líp, pokud je nad jistidllem
- čím je lano tlustší a tvrdší, tím více je třeba výše uvedené body hlídat.

Zakliknutý ClickUp+
Zakliknutý ClickUp+, foto: Petr Jandík

 

Když už pak dojde k při rychlém povolování k nechtěnému „zakliknutí”, to znamená blokaci lana, je třeba mít zautomatizovaný pohyb, kterým lano v této situaci uvolníme. Jde to zmáčknutím špičky jistidla jako při spouštění a vytažením potřebné délky lana druhou rukou. Pak nedojde ke kritické situaci, kdy by prvolezec nemohl kvůli nepodání lana cvaknout jištění. Poté, co je cvaknuto, máme čas jistidlo ze zakliknuté polohy vyndat. Opět pomůže, mít ten pohyb zafixovaný.

Rychlé povolení lana: Jednou rukou stiskneme špičku a druhou taháme lano z jistidla
Rychlé povolení lana: Jednou rukou stiskneme špičku a druhou taháme lano z jistidla, foto: Petr Jandík


Vyzkoušel jsem i slaňování na jednom prameni lana. Ani v mírně položeném nebo kolmém terénu to není žádný komfort, jde spíš o řešení nouzové situace. Nehledě na to, že slaňování na jednom prameni je tak jako tak riziková záležitost. Splést si pramen pevný a volný je osudné a ve stresové situaci se to může stát.

Naopak jištění i spouštění druholezce přes vratný bod - tzv. na rybu - jde velmi dobře a pohodlně. Jištění druholezce se doporučuje zásadně přes vratný bod, čili lano musí jít směrem nahoru. Vzhledem k základnímu určení pro tělocvičny a (jednodélkové) sportovní skaly to není problém. Pokud by někdo bral ClickUp+ do vícedélek, musí na štandu prvolezec vytvořit situaci vratného bodu také, například tím, že si dá jistidlo na sedák a jistí přes karabinu ve štandu.

Vzhledem k tomu, že u vícedélek je potřeba počítat i s možností slanění, bych doporučil brát s sebou slaňovadlo na dvojité lano - nejlépe kyblík a pokud je to kyblík typu guide, například Be-Up, pokud zůstaneme u Climbing Technology, jistil bych druholezce raději tímto kyblíkem než ClickUp+, je to jednodušší. Existuje sice i způsob, jak jistit druholezce přímo ze štandu s lanem dolů, ale není oficiálně podporovaný, tak ho nebudu popisovat.

ClickUp+ se dá, podobně jako další poloautomaty, použít v kombinaci s jumarem ke šplhání po laně. Přitom jsou limity v délce lana, protože při zvedání se je nutné tahat lano přes relativně ostrý ohyb přes karabinu směrem nahoru a při určité váze visícího lana to už může jít dost těžko. S Grigri to jde o něco lépe.

Šplhání po laně s pomocí ClickUp+
Šplhání po laně s pomocí ClickUp+, foto: Petr Jandík


Resumé:
Bezpečné a lehké poloautomatické jistidlo, které lze po zvládnutí potřebných pohybů bezproblémově používat na jištění prvolezce i druholezce v tělocvičnách a na sportovních jednodélkových skalkách, což je těžiště jeho určení. Použití při vícedélkách a horském lezení sice není vyloučené, ale tady je lepší sáhnout například po AlpineUp, pokud chcete poloautomat. Jištění druholezce „na rybu” a spouštění je bezproblémové. Dvířka chrání prostor lana před vniknutím vlasů, nebo volných součástí oděvu. Na rozdíl od Gri-gri ho lze používat levou i pravou rukou.

+

-

 

Za poskytnutí ClickUp Plus k testování děkujeme firmě R-sport. ClickUp+ se dodává v barvě modré nebo oranžové, dá se koupit na internetu průměrně za 1850 Kč.

Původní ClickUp
Původní ClickUp, foto: Petr Jandík

 

 

ClickUp+ po zachycení pádu
ClickUp+ po zachycení pádu, foto: Petr Jandík