Evropští horolezci chtějí letní čas

Autor: redakce <redakce(at)horyinfo.cz>, Zdroj: redsakce - EUMA, Vydáno dne: 11. 01. 2019

Prevence horolezeckých problémů

K diskuzi o tom, jaký čas zavést natrvalo po zrušení střídání letního a zimního času se připojila také Evropská horolezecká asociace EUMA. V dokumentu, který sepsala viceprezidentka Dr. Ingrid Hayek z OEAV se pro to uvádí řada argumentů, s kterými vás chci seznámit.

Časové zóny zavedené v roce 1884 jsou založené na tom, že uprostřed zóny je čas přesně ve shodě s pozicí slunce, to znamená ž v poledne je slunce přesně na jihu. Do stejné časové zóny se počítá ještě 15° zeměpisné délky na východ i západ s tím, že každý stupeň odchylky znamená 4 minuty rozdíl.

Myšlenka letního času, posunutého o hodinu napřed je ještě starší, než časové zóny a první ho zavedlo Německo a Rakousko během 1. světové války. Do celé Evropy se rozšířil během naftové krize roku 1970. Hlavním důvodem byla úspora energie zkrácením času svícení. Dnes již není úspora výzmamná a dělá méně než 1% oproti neposunutému času. Změna času dělá problémy také farmářům a způsobuje komplikace v jízdních řádech veřejné dopravy. To jsou hlavní důvody, proč chce EU střídání letního a zimního času zrušit a každá země si má vybrat jaký stálý čas bude mít.

Z toho, že průměrný Němec vstává v 6.20 a jde spát chvilku po 23 hodině, vypočetla Ingrid Hayek, že v případě zavedení stálého letního času by měl ročně o 186 hodin denního světla navíc. Hlavní jsou ale benefity letního času pro horolezce. Dnešní život se stále posouvá do noci, ale na horské túry je lepší chodit brzy ráno. Ve skutečnoasti stále více horolezců chodí na túry stále později a později.

 

Pěkné počasí na vyhlídce
Pěkné počasí na vyhlídce, foto: Petr Jandík

 

Ve statistikách nehod se objevují

problémy se srdcem (způsobené horkem),

zabloudění (po setmění),

podchlazení (po stemění), mokré sněhové laviny př ijarních lyžařských túrách,

náhlé zvraty počasí a bouřky (obvykle přicházející odpoledne)

drobná zranění, která však s končícím dnem mohou vést ke kritckým situacím

záchranné operace se ve tmě  komplikují

Z tohoto důvodu chce asociace evropských horolezců EUMA trvaký letní čas, protože přispívá k redukci horských nehod. Pozdní odchod na horskou túru může véast k dramatickým situacím a obětem: Horko stejně jako zima, nebezpečné počasí a sněhové podmínky, tma a obtížné záchranné operace jsou známé příčiny horských nehod a neštěstí.

Celý dokument je ke stažení zde, hlasovat pro trvalý letní čas můžete zde.