SP Moskva, rychlost a bouldering: Adam Ondra stříbrný

Autor: redakce <redakce(at)horyinfo.cz>, Zdroj: redakce, Vydáno dne: 14. 04. 2019

Rychlost a bouldering

Světový pohár v rychlosti a boulderingu se koná v Moskvě. Adam Ondra získal stříbrnou medaili a průběžně vede Světový pohár boulderingu-

Bouldering:

Přímý přenos finále neděle 17:54

V dramatickém finále žen zvítězila Jana Garnbret čtyřmi topy na flash. Druhá Shawna Coxsey měla o dva pokusy víc, stejně jako Francouzka Fanny Gibert, lepším semifinále se posunula dopředu.

Mužské finále vypadalo až do třetího boulderu jako jasná záležitost pro Adama Ondru. První dva bouldery dal na flash a před třetím měl tři pokusy k dobru. Rajbasový nástup trojky se mu ale moc nedařil, spotřeboval na to tři pokusy, než nastoupil a pak už to dotáhl do topu. Na čtvrtém boulderu exceloval Jernej Kruder, když se předtím držel na třetím místě. Adam měl před čtyřkou náskok dvou pokusů, který ale rychle vyplýtval. První pokus vypotřeboval na samotné zvednutí od země. Pak dal zónu, ale pravou rukou, což nemělo pokračování. Zkusil to ještě jednou, ale dopadlo to stejně. Pak změnil postup a šel do zóny levou rukou, jako Kruder, ale smekla mu patička. Do poslední minuty ještě stačil přezout botu na pravé noze a nastoupit do posledního pokusu, který ale taky nevyšel. Protože však Japonec Yoshuki Ogata na čtyřce nedal ani zónu, získal Adam skvělé druhé místo a stříbrnou medaili. Po vítězství s Meiringenu a stříbru v Moskvě vede průběžné pořadí SP se 180 body.

Semifinále v přímém přenosu - neděle 10:00:

Po nepříliš přesvědčivé kvalifikaci, kdy Adam Ondra postoupil do semifinále s odřenýma ušima na 19. místě, chytil v semifinále slinu a vyhrál ho rozdílem třídy. Jako jediný topnul všechny bouldery, z toho jednička a čtyřka byly na flash, trojka na 2. pokus a dvojka na pátý. Druhý Japonec Rei Kawamata dal dva topy a 4 zóny.

Ženské semifinále vyhrála výsledkem t2 z3 Britka Shawna Coxsey, před Slovinkou Janjou Garnbret a Francouzkou Fanny Gibert.

kvalifikaci žen, kde nemáme zastoupení, vyhrála Janja Garnbret stylem všechno na flash. Mužskou kvalifikaci vyhráli Jernej Kruder (SLO) a Rei Sugimoto (JPN)Adam Ondra se výkonem 3t 5z dostal na dělené  devatenácté místo a tak tak postoupil do semifinále. Pěkné 29. místo vybojoval Martin Stráník, který dal taky tři topy a dokonce na míň pokusů než Adam, ale zóny dal jen čtyři. Další z našich je: 88. Tomáš Duchoň a Roman Kučera (oba 0t 0z) a 103. Štěpán Stráník (0t 1z). Startovalo 110 mužů, mezi kterými se našel i třeba rychlostní secialista, Polák Marcin Dzienski. Kazachstánec Rišat Kchajbulin studující v Brně je na 83. místě.

Naše pětičlenné družstvo ve složení Adam Ondra, Martin Stráník, Štěpán Stráník, Tomáš Duchoň a Roman Kučera absolvuje kvalifikaci v sobotu ráno.

Rychlost:

Celkové vítězství patří Číňance Yiling Song (7,38 s) a černý Francouz Bassa Mawem (5,73 s). Jan Kříž v kvalifikaci nejlepším časem 6,22 sekundy postoupil mezi posledních 16 na 15. místě. V osmifinále bohužel zaváhal hned po staru, možná přemíra snahy způsobila, že minul stup a pak už ztrátu nedohnal. Dosaženým časem 7,22 si zachoval 15. místo z kvalifikace. Hana Křížová dosáhla v kvalifikaci časem 11,93 sekundy 62. místo a nechala za sebou známé specialistky na obtížnou a bouldering, které lezou rychlost kvůli kombinaci.