Skály po Evropě i jinde
Mapovou vrstvu Lezecký terén založily mapy.cz pravděpodobně po smlouvě s Českým horolezeckým svazem v roce 2017. Od té doby poskytuje ČHS portálu mapy.cz souřadnice skalních objektů v České republice což posléze rozšířil na celý svět.
Mapy.cz zobrazují objekty, jejichž souřadnice od ČHS dostávají, jako hnědé trojúhelníčky. Zpočátku byly viditelné jen na turistické mapě, posléze ale dostaly samostatnou vrstvu nazvanou jako Lezecký terén a jsou viditelné ve všech druzích mapy v agregované podobě, to znamená že v malém přiblížení se zobrazují jen vybrané skály a s postupným přibližováním mapy vystupují další. U skal v ČR se udává také počet lezeckých cest, momentální stav povolení lezení a odkaz do databáze Skály ČR na stránku skály.
Hledáte-li Lezecký terén, objevují se ale i skály po celé Evropě a v jiných světadílech, i když mimo Evropu jde spíše o náhodně zadané skály bez posuzování významu. V Jordánsku například není označeno nic v oblasti Wadi Rum, které je světoznámým centrem pískovcového lezení v horách, v USA v oblast Yosemite/Tuolumne Meadows nenajdete El Capitan. Práce je tedy ještě dost, ale i tak se najdou už dnes na Mapách.cz užitečné věci i pro horolezce.
Celkem slušně je pokryté Saské Švýcarsko, najdete různé skalky v Rakousku, Slušně i když ne kompletně je pokrytá Frankenjura.
U nás ČHS pokrývá souřadnicemi necelých 55% evidovaných skal, v zemích, kde neexistuje centrální evidence lezeckých objektů, je zařazení do lezeckého terénu patrně v gesci kartografů Seznamu.cz. Tito kartografové mají sice blízko k outdooru, ale specializovaní horolezci to zpravidla nejsou, takže mimo ČR jsou objekty do kategorie Lezecký terén zařazovány spíše náhodně. To se jistě dá časem zlepšit a je dobře, že na tom pracují. Zajistě neuškodí, když jim pošlete své tipy a souřadnice objektů, které by neměly chybět. Další věc, která trochu mate je, že při malém přiblížení není pro reprezentaci dotyčné lezecké oblasti vybrán nejvýznamnější objekt, ale nějaký náhodný a k významným se dostanete teprve při větším přiblížení.
V agregovaném zobrazení se najde směs lokálních kvaků i významných skal. Oblast Yosemity a Tuolumne Meadows reprezentuje bezvýznamná skála Bunny Slopes a kdo neví, že Tioga Pass Road vede právě skrz Tuolumne Meadows, ani nepozná, že jde o jednu z nejvýznamnějších skalních oblastí světa. V Yosemitském údolí El Capitan není označen ani jako lezecký terén, ani jako skalní masiv.
Berme to tak, že to je slibný začátek a zkusme jim i sobě pomoci zasíláním tipů.