Světový pohár Xiamen: Adam Ondra zlatý

Autor: Petr Jandík <redakce (zavináč) horyinfo.cz>, Zdroj: Petr Jandík, Vydáno dne: 20. 10. 2019

Divoké výsledky

Ve Světovém poháru v čínském Xiamenu vyhrál Adam Ondra lepším výsledkem kvalifikace. Zlato má Korejka Chaehyun Seo. V rychlosti vyhráli domácí Qixin Zhong a Aries Susanti Rahayu z Indonésie. Jan Kříž vybojoval 24. místo.

Výsledky obou závodů v obtížnosti jsou kuriózní. První tři ve finále, Adam Ondra, Japonci Taisei Homma a Tomoa Narasaki  topovali, tedy stejný výsledek. Mělo rozhodnout semifinále. V něm vyhrál výkonem 35 chytů Japonec Kai Harada, následovalo 8 závodníků s výsledkem 31+, včetně tří topujících finalistů, takže také stejný výsledek a o pořadí rozhodla kvalifikace, ve které dal Adam Ondra  jako jediný ze tří nerozhodných finalistů oba topy v kvalifikačních cestách a tím pádem vyhrál. Stříbro získal Japonec Taisei Homma a bronz Tomoa Narasaki. V semifinále přelezl Jakub Konečný (15.) Martina Stráníka (19.), rychlostní specialista Jan Kříž skončil na posledním 55. místě.

Vítězstvím se Adam dostal do čela Sětového poháru a už má tolik bodů, že už nemůže být předstižen. Podívejte se na Adamův příspěvek, kde kritizuje špatně postavené cesty i svůj výkon na nich:

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Xiamen lead and speed World Cup 2019 Lead 1st place But most importantly, overall lead World cup 1st place The comp started with speed, which did not go very well, all I needed was to participate to get the 2nd speed World cup result in order to qualify for the olympic qualifying event in Toulouse in late November. Initially, I just thought of going to Xiamen for speed, but after the victory in Kranj I changed my mind and participated in lead as well. Qualifications of lead were some of the easiest routes I have ever seen on a World cup, the route number 2 got 35 (!) tops. Honestly, I don't think it was more than 8a. Semifinal was nothing but crimps, despite its sketchy character I felt pretty good. But then I commited a huge error - I just did not remember and did not see a hold. Instead, I grabbed a foothold, which made the following 2 moves super hard which resulted in a fall. I was on a shared 2nd place after semifinals, @kai_hrd leading the field. Final route was the total opposite - nothing but volumes - and evidently way too easy from the observation. I climbed in a way too controlled way, making a few sections harder, but luckily the route was not hard enough to spit me off. @tomoa_narasaki and @taisei_homma topped before me, and we were waiting for Kai's top and I guess nobody expected Kai to fall. I felt really sorry for him when he fell in the last move. I mean, it was hard to be happy with my victory, with Kai's heartbreaking fall, my enormous mistake in semis and very poorly set routes. Despite the fact it is hard to be happy with my victory on this World Cup stage, I am incredibly happy for winning lead World Cup overall! Pic by @macklecross @blackdiamond @montura_official @lasportivagram @mazagrande @gardatrentino

Příspěvek sdílený Adam Ondra (@adam.ondra),

Ženskou obtížnost vyhrála Korejka Chaehyun Seo. Topovala všechny cesty v kvalifikaci, semifinále i finále. Finále topovaly i nestárnoucí Japonka Akijo Noguči a další nestárnoucí Korejka Jain Kim. Obě měly stejný výsledek i v semifinále a kvalifikaci.

Rychlost vyhrál domácí Qixin Zhong a mezi ženami Aries Susanti Rahayu z Indonésie dokonce ve světovém rekordu. Je první ženou, která rychlostní trať vyběhla v čase pod 7 sekund.

Jan Kříž se umístil na 24. místě časem 6,215 s, Adam Ondra 50. časem 8,435 s, Martin Stráník 60. časem 9,982 s. Adamův asi největší konkurent v kombinaci, skvělý boulderista Japonec Tomoa Narasaki byl 39. s časem 7,147.

Závodní cesty, kterým se nepovedlo závodníky příliš dobře rozřadit, stavěli Francouzi Vincent De Girolamo a Matthieu Dutray pod vedením šéfstavěče Itala Leonarda Di Marino. Hlavním rozhodčím byl Wei Chi Huang (z Taiwanu).